Mleko kozie a krowie – porównujemy skład i właściwości
Mleko kozie a krowie – odwieczny dylemat osób chcących wiedzieć, które jest bardziej wartościowe. Mleko kozie w powszechnej opinii uchodzi za to zdrowsze, korzystniejsze. Porównajmy więc skład oraz właściwości mleka koziego i krowiego aby dowiedzieć się jak jest naprawdę. Warto jednak dodać, że porównanie to dotyczy standaryzowanych mlek, a mleka od lokalnych dostawców mogą się różnic w składzie, gdyż nie są poddane standaryzacji.
Mleko kozie a krowie: energetyczność
Mleko kozie jest nieco bardziej bogate w energię od pełnotłustego mleka krowiego. Zawiera bowiem nieco więcej białka i tłuszczu.
Mleko kozie a krowie: białko
Koza daje mleko o nieco większej ilości białka. Wartości te jednak są do siebie bardzo zbliżone. Ważne są natomiast różnice w budowie białka obu rodzajów mleka. Podstawowym białkiem mleka krowiego jest alfa s1 kazeina, która charakteryzuje się silnym działaniem alergizującym. W mleku kozim natomiast owego białka jest znacząco mniej, a niekiedy jego stężenie jest bliskie zeru.
Podobnie dzieje się z drugim białkiem występującym w mleku – białkiem serwatkowym, czyli laktoglobulin. Białko to znacząco różni się budową w obu mlekach, np. w mleku kozim nie zawiera aminokwasu metioniny.
Wszystko to często powoduje, że osoby uczulone na mleko krowie lepiej tolerują mleko kozie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku silnych reakcji alergicznych na mleko krowie należy mimo wszystko wykluczyć wszystkie mleka przeżuwaczy, gdyż występuje silna reakcja krzyżowa pomiędzy białkiem mleka, a immunoglobulinami ludzkimi.
Przeczytaj: 10 powodów, dla których warto spożywać kozie mleko i jego przetwory
Mleko kozie a krowie: tłuszcze
Mleko kóz jest nieco bardziej bogate w tłuszcz niż pełnotłuste mleko krowie. Oczywiście zawartość tłuszczu w obu mlekach warunkowane jest wieloma czynnikami, np. paszą zwierząt, sposobem chowu itd. W przypadku mlek stosuje się często także standaryzację – a więc dokładne określenie określonej zawartości tłuszczu mlecznego (stąd dostępne są mleka o 0,5%, 1,5%, 2%, 3,2% zawartości tłuszczu).
Porównując jednak jakościowo tłuszcze mleczne obu mlek mleko kozie jest korzystniejsze. Kuleczki tłuszczu bowiem charakteryzują się mniejszą budową, a przez to są łatwiej strawne. W kozim mleku jest także więcej krótko- i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są korzystniejsze dla człowieka niż kwasy o długich łańcuchach.
Mleko kozie a krowie: węglowodany
Węglowodany w obu rodzajach mleka to laktoza, której ilość jest podobna zarówno w kozim, jak i krowim mleku. Dlatego też podawanie mleka koziego zamiast krowiego osobom z nietolerancją laktozy niestety nie przynosi poprawy stanu zdrowia.
Mleko kozie a krowie: witaminy i składniki mineralne
Skład witamin w obu rodzajach mleka jest podobny. Aczkolwiek mleko kozie zawiera więcej witaminy A, oraz niacyny. Mleko kozie jest bardzo słabym źródłem kwasu foliowego i witaminy B12, co nie wpływa korzystnie na parametry krwi pod kątem anemii.
Mleko kozie jest lepszym źródłem wapnia, fosforu, potasu oraz sodu. Pozostała ilość składników mineralnych jest zbliżona w obu mlekach.
Dość powszechnie stosuje się mleko kozie w żywieniu niemowląt. Niestety mleko kozie, podobnie, jak krowie, nie może być regularnie podawane niemowlętom ze względu na dość dużą ilość białka, a także – szczególnie w przypadku mleka koziego – znaczącą ilość składników mineralnych. Warto pamiętać o tym, że nerki dziecka w pierwszym roku życia dojrzewają i nie są w stanie wydalić zbyt dużych ilości składników mineralnych, dlatego dla niemowląt najlepszym rozwiązaniem jest mleko mamy lub/i mleko modyfikowane.
Mleko kozie a krowie: czystość mleka
Mleko kozie z reguły jest czystsze niż mleko krowie, tzn. że zawiera mniejszą ilość metali ciężkich i pestycydów. Wynika to z większej szczelności gruczołu mlecznego kóz.
Sprawdź: Alergie pokarmowe u dzieci – co je wywołuje i jak im zapobiegać
Mleko kozie – mleko krowie 1:0
Podsumowując, dla zdrowych dorosłych mleko kozie może być korzystniejsze, dla dzieci po 2-3 roku życia także. Warto jednak nie skupiać się wyłącznie na jedynym rodzaju mleka, a urozmaicać dietę o różne rodzaje mleka, pamiętając także o całej gamie napojów roślinnych.
*O właściwościach mleka koziego i krowiego opowiadała Ewa Ceborska-Scheiterbauer – ekspert platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.
Szanowni Państwo,poprawna polszczyzna przydałaby się także naukowcom lub osobom redagującym te teksty,po ich przeczytaniu odechciało mi się tych „mlek” (powinno być : różnego rodzaju mleka). I nie” ów” białka ,tylko owego białka.
Merytorycznie się nie wypowiadam,ponieważ mleko nie jest pokarmem dla dorosłych,chociaż b.rzadko lubię zrobić zupę ze zsiadłego mleka,i wtedy najpewniej wybrałabym mleko od krów Jersey,ponieważ jest najbardziej tłuste( ale niestandaryzowane i niehomogenizowane). Pozdrawiam producentów i amatorów mleka.
Dziękujemy za cenne uwagi, dzięki którym poprawiliśmy tekst. Miłego dnia!
Proszę nie przejmować się poprawka błędów. Nie brakuje ludzi, którzy lubią się wymądrzać i poprawiać innych, a sami robią błędy
[…] porównujemy skład i właściwości. Portal internetowy Lokalny Rolnik (www.lokalnyrolnik.pl). https://blog.lokalnyrolnik.pl/mleko-kozie-a-krowie-porownujemy-sklad-wlasciwosci/. Data dostępu […]