!-->

Alergie pokarmowe u dzieci – co je wywołuje i jak im zapobiegać

Zdrowe żywienie

Alergie pokarmowe występują najczęściej u niemowląt i małych dzieci. 85% pacjentów ze zdiagnozowaną alergią pokarmową to właśnie dzieci do 3 roku życia. Tak duży odsetek chorych związany jest z niedojrzałością bariery jelitowej, a także ze zwiększoną przepuszczalnością białek przez błonę śluzową jelit. Dlatego też większość dzieci wyrasta z alergii i ma to związek z pełną dojrzałością mechanizmów obronnych organizmu. Niestety dzieci z rodzin obciążonych alergiami, a także wcześniaki potrzebują nieco więcej czasu na to, aby złagodzić objawy alergii. Co istotne – niestety nie wszystkie dzieci wyrastają z alergii.

Alergie pokarmowe – przyczyny i objawy

Główną rolną w powstawaniu alergii odgrywa układ immunologiczny. To on wytwarza przeciwciała, które łączą się z odpowiednim antygenem (w tym wypadku są to najczęściej białka pochodzące z różnych produktów spożywczych, ale także kurz, roztocza i inne). Taki kompleks to naturalna metoda neutralizacji substancji potencjalnie szkodliwej. Jeśli jednak w organizmie jest zbyt dużo przeciwciał to powstaje alergia.
Aby zdiagnozować alergię pokarmową konieczne jest stwierdzenie powtarzalności się objawów po spożyciu danego produktu. Do typowych objawów alergii pokarmowych należą: wysypka skórna, katar, wymioty, bóle brzucha.

Najczęstsze alergeny pokarmowe u dzieci

Do najsilniejszych alergii dochodzi u niemowląt i małych dzieci po spożyciu mleka krowiego lub/i jego przetworów. Dlatego też wg schematu żywienia niemowląt z 2014r. mleko krowie w czystej można wprowadzać najwcześniej po pierwszych urodzinach, a niektórzy pediatrzy zalecają nawet wstrzymanie się od podawania mleka krowiego do końca 3 roku życia.
Frakcją najbardziej uczulającą w mleku jest beta-laktoglobulina. Warto wiedzieć, że dzieci z tzw. skazą białkową powinny także unikać białka pochodzącego z mięs wołowiny i cielęciny.

Przeczytaj: 10 powodów, dla których warto spożywać kozie mleko i jego przetwory

Równie silnym alergenem jest jajo – zarówno białko, jak i żółtko. Niestety procesy jego przetwarzania nie zmienia w żaden sposób alergenności jaj.
Do silnych alergenów należą także ryby. Jednak w wyniku ich cieplnej obróbki stopnień uczulający się nieco obniża.
Mówiąc o alergiach należy wspomnieć o alergiach krzyżowych. W różnych produktach mogą występować podobnie zbudowane białka, które dają taki sam efekt alergenny, np.: jabłko, morela, brzoskwinia, gruszka, śliwki, wiśnie, czereśnie, jeżyna czy innym przykładem może być: ziemniak, melon, papryka, pomidor.

Jak zapobiegać alergiom?

  • Zaleca się wyłączne karmienie piersią niemowląt do 6 miesiąca życia, a następnie wprowadzanie pokarmów uzupełniających wg schematu żywienia niemowląt (nowy schemat został wydany w maju 2014r.)
  • Warto wykluczyć z diety matki pod koniec trwania ciąży i w okresie laktacji silnych alergenów – dotyczy to dzieci z obciążeniami alergicznymi w rodzinie.
  • W przypadku podejrzenia alergii u niemowlęcia karmionego sztucznie, wprowadza się mleko modyfikowane typu HA.
  • Dobrze jest bardzo powolnie rozszerzać dietę dziecka z przerwami kilkudniowymi we wprowadzaniu nowych składników.

Wybierz zdrowe produkty bez chemii

W przypadku dzieci bez obciążeń rodzinnych należy zachować zdrową, zbilansowaną dietę zarówno w czasie trwania ciąży, jak i karmienia piersią. Wykluczenie potencjalnych alergenów z jadłospisu robi się w przypadku konkretnych objawów.

*O alergiach pokarmowych u dzieci opowiadała Ewa Ceborska-Scheiterbauer – ekspert platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *