!-->

Jak przyrządzić bób – 4 sposoby przyrządzania bobu

Produkty

Poniżej prezentujemy kilka ciekawych pomysłów, dzięki którym wzbogacisz swoją kuchnię. Nadasz dobrze znanym daniom nowy akcent, zaskakując tym samym pozytywnie domowników oraz gości.

Bób solo – czym można go urozmaicić?

Prawdziwym przysmakiem lata jest gotowany bób, podawany z garnka wprost na talerz. Podczas jego przyrządzania do wody dodaje się niewielką ilość cukru oraz soli – tej drugiej nieco więcej. Prócz tego popularne są różne dodatki, których kilka podajemy poniżej.

– Czosnek – doskonale uwydatnia smak bobu, nadaje mu nieco bardziej ostrego charakteru i niepowtarzalnego aromatu.
– Cebula – lekko zeszklona wzbogaci danie, będąc ciekawym urozmaiceniem.
– Koperek – bardzo często jest dodawany do bobu. Właściwości koperku pozwalają nieco złagodzić wzdymające, wiatropędne działanie bobu.
– Ser feta – oba składniki mają charakterystyczny smak – zdecydowana większość ludzkości dzieli się na tych, którzy je kochają lub nienawidzą. Jeżeli oba są w Twoim guście, sprawdź jak smakują razem!
– Bułka tarta – podobnie jak w przypadku kalafiora, zadziała bardzo dobrze na bób. Właściwości smakowe oraz fizyczne gotowego dania są nie do podrobienia, zwłaszcza jeżeli chodzi o jego charakterystyczną strukturę.
– Masło – absolutna podstawa w wielu kuchniach. Jeżeli dodajesz je do ziemniaków czy fasolki szparagowej, nie zapomnij również ubogacić nim bobu. Można zamiast niego zastosować również np. oliwę z oliwek.

Bób z makaronem

Niezależnie czy chcemy przygotować lekki, wiosenny makaron z warzywami, czy może sycącą, rozgrzewającą wersję w stylu carbonara, warto wzbogacić danie o bób. Zalety tej rośliny to nie tylko wspaniały smak, ale również prawdziwe bogactwo składników odżywczych. W przypadku odmiany warzywnej bób doskonale będzie się prezentował razem ze szpinakiem, rukolą, szparagami, jarmużem, a także drobniejszymi: koperkiem, natką pietruszki i bazylią. Podczas przygotowywania dania można część bobu zblendować, tworząc tym samym aromatyczny sos.

Bób w towarzystwie mięs

Bób w różnych formach to niezastąpiony partner mięs. Najczęściej stosuje się go po prostu jako dodatek warzywny, pasuje on do schabu, kurczaka, boczku, polędwiczek czy karkówki. Warto trochę poeksperymentować i przyrządzić z niego oryginalne, niepowtarzalne puree – wiele osób z początku będzie sądziło, że ma do czynienia z groszkiem zielonym. Po pierwszym kęsie przekonają się jednak, że jedzą coś zupełnie innego! Można też cienko posiekać bób lub rozgnieść widelcem, a potem dodać do niego zioła.

Sałatki z bobem

Przygotowując sałatki zdecydowanie, warto sięgnąć po bób. Przepisy w Internecie często łączą go z: sałatami, pomidorami (również koktajlowymi), kalarepą, serem feta, ziołami, jajami, awokado, a nawet z czereśniami! To bardzo ciekawe propozycje szczególnie dla tych, którzy mają dość ciągłego jedzenia kilku najbardziej popularnych sałatek i chcą podać na stół coś całkiem nowego.

Jak przyrządzić bób? Jak gotować bób?

Zanim przystąpimy do gotowania bobu musimy pamiętać, by bardzo dokładnie go opłukać. Następnie potrzebne będzie dodanie odrobiny cukru i soli już podczas gotowania, co pozwoli uwydatnić smak warzywa. Garnek stawiamy na dużym ogniu, choć bób można też ugotować na parze. Im bardziej jest on świeży, tym mniej czasu będzie trzeba, żeby stał się gotowy do spożycia. Młody bób wymaga około 15 minut gotowania, a starszy nawet powyżej 30 minut. Po czym poznać, że można go zacząć odcedzać? Po pierwsze trzeba zaobserwować, czy łupinki są już zmarszczone, a po drugie – wyciągnąć jedno nasiono i je spróbować.

>> Bób – stary jak świat. Co zawiera i czy jest zdrowy <<

Dlaczego warto jeść bób? – zawartość witamin i minerałów

Oprócz walorów smakowych – które są, rzecz jasna, kwestią gustu – bób ma wiele obiektywnych zalet. Zawartość cennych składników odżywczych czyni z tej rośliny bardzo atrakcyjną pozycję w jadłospisie. Jakich wartości dostarczamy organizmowi, spożywając bób?

– Białko
Bób jest bogatym źródłem białka, przydatnego każdemu, a najbardziej cenionego przez osoby w cyklu treningowym. Można z powodzeniem włączyć go do typowej diety „na masę”, a także do diet białkowych, stosowanych podczas redukcji/odchudzania. Z racji, że jest to roślina, szczególnie upodobali go sobie wegetarianie i weganie, którym polecamy podane w poprzednich akapitach inspiracje kuchenne.
– Błonnik
Wysoka zawartość błonnika sprzyja odpowiedniej regulacji pracy jelit, daje uczucie sytości, pomaga poradzić sobie z zaparciami. Globalne badania dowodzą, że mieszkańcy Zachodu spożywają zdecydowanie za mało błonnika w stosunku do ludności z bardziej ubogich terytoriów. Może to być w przyszłości przyczyną otyłości, problemów z krążeniem czy chorób układu pokarmowego, dlatego warto nieco odwrócić ten trend – zwłaszcza w sezonie – podając na stół świeży bób! Kalorii nie ma w nim wiele, za to dostarcza on mnóstwa wartościowych składników odżywczych.
– Witaminy i minerały
Bób zawiera szereg witamin, m.in.: A, B1, B6, C, oraz minerałów – wapnia, żelaza, potasu czy fosforu. Szczególnie zwracamy uwagę na wysoką zawartość jednej z witamin – kwasu foliowego. To ten składnik, którego nigdy za wiele u kobiet spodziewających się dziecka lub planujących w najbliższej przyszłości macierzyństwo.

Powyższe przykłady wskazują na to, że bób można wykorzystać niemal w każdym rodzaju dań. Co więcej, nie będzie on jedynie smakowitym dodatkiem, ale też i źródłem wielu wartości odżywczych. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam odkryć nowe inspiracje, a bób zagości na Waszych stołach w całkiem nowej roli!

Zamawiam warzywa prosto od Rolników

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *