Szparagi – przepisy na dania ze szparagami
Lekkostrawne szparagi zajmują szczególne miejsce w wiosennym. Są źródłem potasu, magnezu, żelaza, wapnia, selenu i kwasu foliowego oraz antyoksydantów. Sezon na nie trwa dość krótko, dlatego warto jak najszybciej zacząć cieszyć się ich smakiem. Poznaj nasze sprawdzone przepisy na dania ze szparagami.
Kup szparagi od lokalnych rolników
>> Przeczytaj więcej na temat właściwości odżywczych szparagów <<
Szparagi z boczkiem i jajkiem sadzonym – przepis
Składniki:
Przygotowanie:
Jeśli używasz szparagów białych, obierz je obieraczką, umyj i osusz. Jeśli zielonych – wystarczy, że je umyjesz i osuszysz. W każdy plasterek boczku zawiń kilka szparagów. Ułóż je na rozgrzanej patelni i smaż na wolnym ogniu, aż z boczku wytopi się tłuszcz, a szparagi będą al dente. Jajka sadzone usmaż na maśle, z dodatkiem soli i pieprzu. Podawaj razem ze szparagami smażonymi w boczku.
Szparagi z dojrzewającą szynką i sosem balsamicznym – przepis
Składniki:
- 1 pęczek szparagów (białych lub zielonych)
- kilka plasterków dojrzewającej szynki
- 2 łyżki octu balsamicznego
- 1 łyżeczka miodu
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Jeśli używasz szparagów białych, obierz je obieraczką i umyj. Jeśli zielonych – wystarczy, że je umyjesz. Zblanszuj je lub ugotuj na parze. Połącz ocet balsamiczny z miodem, solą i pieprzem. Gotowe szparagi zawiń w szynkę, ułóż na talerzu i polej powstałym sosem balsamicznym.
Tarta ze szparagami i łososiem – przepis
Składniki:
- 200 g mąki pszennej
- 100 g masła
- 1 pęczek szparagów (białych lub zielonych)
- 10 pomidorków koktajlowych
- 100-150 g łososia
- 4 jajka
- ⅓ szklanki startego sera
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
W misce umieść przesianą mąkę, pokrojone w kostkę (koniecznie zimne!) masło, 1 jajko i szczyptę soli. Zagnieć do połączenia składników i powstania gładkiego ciasta. Uformuj je w kulkę, owiń w folię spożywczą i włóż do lodówki przynajmniej na 2-3 godziny, a najlepiej na całą noc. Schłodzone ciasto rozwałkuj, wyłóż nim posmarowaną masłem formę do tarty, nakłuj widelcem i wysyp na nie suchą fasolę lub groch, by obciążyć ciasto (po upieczeniu zachowaj groch lub fasolę do kolejnych wypieków). Piecz w 180-190oC przez 15-20 min. Jeśli używasz szparagów białych, obierz je obieraczką i umyj. Jeśli zielonych – wystarczy, że je umyjesz. Pokrój je na pół lub na 3 części. Połącz w misce 3 jajka, ser, sól i pieprz. Łososia drobno pokrój i dodaj do masy jajecznej. Na upieczonym spodzie tarty ułóż szparagi, pokrojone na połówki pomidorki koktajlowe i wylej masę jajeczno-serową z łososiem. Piecz w 200oC przez 20-30 min, aż masa się zetnie i przyrumieni.
Szparagi pod beszamelem – przepis
Składniki:
- 2 łyżki mąki
- 2 łyżki masła
- 2 szklanki mleka
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- ½ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki pieprzu
- 1 pęczek szparagów (białych lub zielonych)
Przygotowanie:
W rondlu rozpuść masło, dodaj mąkę i mieszaj szybko trzepaczką, do powstania gładkiej masy. Powoli wlewaj mleko, cały czas mieszając, by nie powstały grudki. Dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową i gotuj do czasu, aż sos zgęstnieje i zrobi się puszysty. Jeśli używasz szparagów białych, obierz je obieraczką i umyj. Jeśli zielonych – wystarczy, że je umyjesz. Zblanszuj je lub ugotuj na parze. Przełóż do natłuszczonego naczynia żaroodpornego, polej powstałym beszamelem i zapiekaj ok. 15-25 min w 180oC. Podawaj, jako oddzielną potrawę lub dodatek do dań.
Szparagi z sosem holenderskim – przepis
Składniki:
Przygotowanie:
Rozpuść masło w małym rondelku. W garnku zagotuj wodę. Ustaw na nim żaroodporną miskę, umieść żółtka doprawione solą i pieprzem, i ubijaj trzepaczką do powstania puszystej masy. Powoli dolewaj roztopione masło, cały czas mieszając, aż do połączenia składników. Po zdjęciu miski z garnka, dodaj sok z cytryny, dopraw solą i pieprzem. Polej sosem zblanszowane szparagi. Podawaj, jako dodatek do mięsnych dań obiadowych.
Szparagi konserwowe – przepis
Składniki:
Przygotowanie:
Jeśli używasz szparagów białych, obierz je obieraczką i umyj. Jeśli zielonych – wystarczy, że je umyjesz. Włóż szparagi do słoika – najlepiej na tyle wysokiego, by zmieściły się w całości (jeśli masz mniejsze słoiki, przekrój szparagi na pół). Zagotuj wodę, dodaj do niej ocet, sól i cukier. Gotuj ok. 5 min. Zalej szparagi gorącą zalewą, zakręć słoiki i postaw je do góry dnem. Gdy całkowicie ostygną, włóż do spiżarni, piwnicy, ewentualnie do lodówki. Po ok. 1-2 miesiącach szparagi konserwowe będą gotowe do jedzenia.
Szparagi to pyszny, wiosenny przysmak, który stanowi doskonały dodatek do potraw, ale też bazę wyśmienitych, lekkostrawnych dań. Warto włączyć je do swojej diety. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas przepisy na przyrządzenie szparagów przypadną do gustu Tobie i Twoim najbliższym. Życzymy smacznego!
Kup szparagi od lokalnych rolników