!-->

Skąd się wzięły jajka w tradycji wielkanocnej?

Zdrowe żywienie

Trudno sobie wyobrazić Wielkanoc bez jajek, zarówno w postaci kolorowych pisanek, kraszanek czy drapanek, jak również tych, które stanowią element świątecznych potraw. Jajka są również nieodzownym elementem święconek, które bezwzględnie wpisują się tradycję wielkanocną. Zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego pełnią tak ważną rolę w świątecznej tradycji?

Jajka w tradycji wielkanocnej

Co roku z miłą chęcią pałaszujemy jajka w czasie Wielkanocy, ale poza mdłym poczuciem ich funkcji symbolicznej, z trudem odnajdujemy uzasadnienie, dla których są tak ważne. Ten brak jednoznaczności podyktowany jest m.in. różnorodnością wyjaśnień znaczenia jajka wielkanocnego. Przywykliśmy mówić, że jajko to symbol początku, nowego życia, płodności i odradzania się życia w przyrodzie. Tymczasem w symbolice chrześcijańskiej nawiązuje ono do faktu Zmartwychwstania Pańskiego. Jak jednak wytłumaczyć obecność jajka w ramach wspomnianego święta?

jaja

Tę kwestię wyjaśnia Mirosław Rucki w swoim artykule „Jajka wielkanocne”. Prawdopodobnie chrześcijanie żydowskiej narodowości włączyli je do liturgii Paschalnej jako znak żałoby i współcierpienia z resztą Izraela. Pismo Święte wielokrotnie podkreśla, że Apostołowie i inni członkowie jerozolimskiego Kościoła regularnie chodzili do Świątyni, gdzie się modlili i nauczali (np. Dz 3,1; 5,21). Historyk kościelny Euzebiusz potwierdza, że aż do klęski powstania wznieconego przez „fałszywego mesjasza” Bar Kochbę w 135 r.n.e, wspólnotą wierzących w Jerozolimie kierowali biskupi pochodzenia żydowskiego. Wydaje się zupełnie naturalne, że właśnie w żydowskim Kościele, któremu nie był obojętny los narodu żydowskiego, pojawiło się jajko wielkanocne w swoim pierwotnym żałobnym znaczeniu. Jednak wierzący z narodów pogańskich, widzieli w nim zupełnie inną symbolikę, dzięki której zakorzeniło się ono w chrześcijańskiej Wielkanocy w postaci pisanek.

>> Wielkanocne śniadanie – co podać na świąteczny stół? <<

Zdobienie i święcenie jajek

Najstarsze odnalezione barwione jajka pochodzą z Mezopotamii. Zwyczaj ich malowania znany był także w czasach cesarstwa rzymskiego. Święconka również nie jest oryginalnym elementem chrześcijaństwa, który towarzyszył mu od zarania dziejów. Co prawda stanowi zwyczaj wpisujący się już we wczesnośredniowieczną tradycję, lecz ma rodowód pogański. Bezwzględnie jednak bogactwo korzeni i długa historia jajka w kulturze, zbudowały nam piękna tradycję, którą co roku z wielką radością pielęgnujemy.

wielkanocne śniadanie

Jajka od lokalnych, sprawdzonych hodowców

Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że pochodzą od kur z wolnego wybiegu, które karmione są wyłącznie naturalnie. Nie mają więc nic wspólnego z masowym chowem charakterystycznym dla farm przemysłowych, który przewiduje automatyzację karmienia, pojenia i czyszczenia, o upychaniu możliwie jak największej liczby zwierząt w jednej klatce nie wspominając. Kury przebywają w dobrych warunkach, swobodnie przemieszczając się po otwartym powietrzu, grzebiąc w ziemi, po prostu żyjąc w zgodzie z naturą.

Zamów wiejskie jaja

Po drugie, wytwórcy są sprawdzeni, a ich wyroby cieszą się dużym powodzeniem i zaufaniem. Niektórzy z nich mają certyfikaty na swoje produkty, jeszcze bardziej uwiarygadniając jakość oferowanego asortymentu. Ktoś powie, dobrze, ale to tylko teoria. Otóż nie, klienci zamawiają jajka bezpośrednio od rolników i weryfikują ich wartość. Sami zobaczcie, jak je oceniają. Komentarze i noty znajdują się w karcie produktu.

jajka

Teraz macie ostatnią okazję przed świętami wielkanocnymi, aby kupić jajka bezpośrednio od wytwórców platformy LokalnyRolnik.pl. Dzięki nim Wasze święta będą smaczniejsze niż się spodziewacie!

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *