!-->

Produkty lokalne ze źródła oddalonego o 1500 kilometrów? Możliwe!

Rolnicy i Wytwórcy

Po wielu latach zachwytu nad żywnością pochodzącą z masowej produkcji, stopniowo nasz entuzjazm opada, ponieważ wiemy coraz więcej o sposobach wytwarzania i efektach jej spożywania. Zaczęliśmy szukać rozwiązań, które nie tylko mają przywrócić smak wyrobom, jakie wybieramy na co dzień, ale przede wszystkim dają szansę naszemu organizmowi na trwanie w dobrym zdrowiu. Kupujemy i jemy lokalnie oraz sezonowo, ale co to właściwie znaczy?

Nawet jeśli wydaje się nam, że jest inaczej, każdy z nas występuje w roli konsumenta i obraca się w przestrzeni lokalnej społeczności. Poprzez nasze przynależności do różnych sfer aktywności i obecności wywieramy wpływ na nasze otoczenie. Nie bez kozery mówi się, że jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie i swojego najbliższego otoczenia. Platforma zakupowa LokalnyRolnik.pl podjęła to wyzwanie, buduje bowiem lokalne społeczności, pozbawia anonimowości jej uczestników, daje możliwość nawiązania realnych, serdecznych i sąsiedzkich kontaktów. Jednym słowem przywraca zapomniane standardy związane z więziami międzyludzkimi. Podobną pracę wykonuje w dziedzinie żywności.

Jakość pożywienia ma kluczowe znaczenie!

Choć oczywistym wydaje się, że rolnictwo ma na celu dostarczać nam żywność, to już mniejszą wagę przywiązywaliśmy dotąd do sposobu jej wytwarzania. Tymczasem dla nas ma to kluczowe znaczenie! Mamy okazję obserwować, jak duże szkody przynosi jedzenie pochodząca z masowej produkcji, choćby w postaci alergii, chorób cywilizacyjnych np. cukrzycy czy też chorobliwej otyłości. Ktoś powie, że to nieuczciwe zrzucać całą odpowiedzialność na jakość pożywienia. To prawda, ale gdyby oferowane produkty nie były faszerowane chemią i środkami konserwującymi w ilościach przemysłowych, w celu obniżenia kosztów produkcji, skala problemu byłaby zupełnie inna.

Zobacz też: In Campagna Rete skąpana w sycylijskim słońcu

Jemy lokalnie i świadomie

Wracając jednak do meritum, rolnictwo przemysłowe zmierza w stronę maksymalizacji zysku kosztem środowiska naturalnego, niehumanitarnego traktowania zwierząt, w końcu kosztem naszego zdrowia. Ponadto łańcuch dystrybucyjny generuje wysokie koszty nie tylko ze względu na transport, ale również magazynowanie, które niekiedy przewyższają kwotę produkcji danego towaru. Tymczasem, jak wspominaliśmy już w artykule Niedroga ekologiczna żywność? To możliwe, warto zmienić swoje dotychczasowe nawyki zakupowe i żywieniowe. LokalnyRolnik.pl, jako wirtualne targowisko, daje przestrzeń, w której każdy może kupić lokalne i sezonowe wyroby bezpośrednio od wytwórcy.

Wybierz warzywa i owoce od Rolników

Lokalnie, czyli jak?

Staramy się, aby proponowane wyroby pochodziły z miejsca położonego najbliżej względem miasta, w którym są oferowane. W większości przypadków nie ma z tym problemu, ponieważ produkty lokalne dostarczane są z gospodarstw oddalonych zazwyczaj nie więcej niż 100 km od miejsca, w którym zamówienia są odbierane. Trudno jednak spodziewać się, że dorsz atlantycki lub dostępne sezonowo pomarańcze będą pochodziły z gospodarstw zlokalizowanych we wspomnianej powyżej odległości.
Lokalny oznacza w tym przypadku, że dany wyrób pochodzi z najbliższego dostępnego nam miejsca.

a94fc953265f142f8859b81f8bc5eafb51715060

Pomarańczy wczesnej odmiany Naveline/ Fot. In Capmagna

Jemy sezonowo

Stawiamy na lokalność, jak również sezonowość. Nasi wytwórcy oferują wyłącznie te produkty, które wyrosły w czasie i ilościach, na które pozwoliła natura. To oznacza, że warzywa czy owoce nie zawsze będą tak duże, jak się tego spodziewamy lub ich dostępność będzie niska, ponieważ zbiory są niewielkie ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto nie mają takiej trwałości, jak żywność produkowana masowo, ponieważ nie zawierają konserwantów ani nie są spryskiwane środkami ochrony roślin. Niemniej takie warzywa czy owoce są zwyczajnie bardziej wartościowe niż te, które oferuje się w marketach. I choć nie zawsze są tak piękne, jak te ogólnodostępne, to walorami smakowymi i elementami zdrowotnymi konkurencję biją na głowę.

Zamów warzywa od lokalnych Rolników

LokalnyRolnik.pl oknem na świat

Dajemy Ci zupełnie nowe możliwości robienia zakupów i otwieramy rynek lokalnych, dotąd trudno dostępnych wyrobów od miejscowych wytwórców. W ten sposób, myśląc i działając lokalnie, zmieniamy nie tylko jakość naszej diety, zdrowia, a także życia, ale wpływamy również na model gospodarki rolnej, który coraz częściej uwzględnia oczekiwania konsumentów, rezygnując z masowej produkcji i wykorzystując naturalne metody upraw i hodowli. Myśląc lokalnie, działasz globalnie. My to już robimy. Dołącz do nas!

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *