!-->

In Campagna Rete skąpana w sycylijskim słońcu

Rolnicy i Wytwórcy

In Campagana Rete to zespół różnorodnych gospodarstw, których właściciele mocno utożsamiają się z sycylijską ziemią. Szacunek i miłość do miejsca łączą ze sposobami uprawy i wytwarzania produktów charakterystycznymi dla lokalnych tradycji. Dbają w ten sposób także o  zachowanie tysiącletniego dziedzictwa wiedzy i doświadczenia, które są dlań najcenniejszym skarbem. In Campagna Rete tworzą ludzie o różnych historiach, dzisiaj poznamy jedną z nich, a mianowicie rodziny Valenziani-Costarelli.

Na jej czele, podobnie jak i całej In Campagna Rete, stoi Allesandro Valenziani, ale wszyscy członkowie rodziny są zaangażowani w ów projekt rolniczy. Gospodarstwa, które prowadzą, noszą nazwy: Madonnina i Trigona.

Madonnina, miejsce, w którym państwo Valenziani mieszkają, znajduje się na pagórkowatym obszarze oddalonym od wybrzeża o zaledwie kilkanaście kilometrów. Gospodarstwo charakteryzuje się niezwykle zróżnicowanym ukształtowaniem powierzchni, co z jednej strony nadaje mu wyjątkowy walor krajobrazowy, ale również znacząco komplikuje pracę związaną z produkcją rolną. Trigona z kolei położna jest w głębi lądu, w miejscowości Lentini. Równinny teren oraz pobliska rzeka doskonale współgrają, dając w efekcie żyzną ziemie, łatwiejszą w uprawie. Medal ma jednak i drugą stronę. Ze względu na mniejszą wentylację, wspomniany obszar jest bardziej narażony na zimowe i wiosenne przymrozki.

Zobacz też: Produkty lokalne ze źródła oddalonego o 1500 kilometrów? Możliwe!

2006 – rokiem zmian

F.LLI Valenziani, bo tak brzmi pełna nazwa producenta cytrusów, który wchodzi w skład In Campagna Rete, od 2006 roku prowadzi dywersyfikację produkcji będącą początkowo monokulturą opartą wyłącznie na owocach cytrusowych. Nowe podejście jest bardziej zrównoważone i oparte na zróżnicowanych elementach produkcyjnych i środowiskowych. Przyjęta droga działania, wraz z korzyściami wynikającymi ze sprzedaży bezpośredniej produktów, pozwoliły F.LLI Valenziani uruchomić projekty, które dają całoroczne zatrudnienie, tym samym pozytywnie wpływając na sytuację społeczną w okolicy.

Wybierz warzywa i owoce od Rolników

Cytrusy i nie tylko

Produkcja gospodarstwa F.LLI Valenziani oparta jest na owocach cytrusowych, szczególnie tych czerwonych, jak odmiany Tarocco, Moro oraz Sanguinello. W istocie położenie geograficzne obu posiadłości sprzyja uzyskiwaniu owoców o intensywnym kolorze, dzięki czemu są jedyne w swoim rodzaju. Obok wyśmienitych i niecodziennych cytrusów, F.LLI Valenziani uprawia standardowe pomarańcze, jak odmiany Naveline, Lanelate i Valencia, mandarynki i klementynki, a także grejpfruty i cytryny (przeznaczone zarówno na sok, ja i deserowe). Ponadto właściciele Madonniny i Trigony posiadają hodowlę trzody, aby produkować wędliny, oraz kury, uzyskując w ten sposób jajka. Rodzina Valenzianich zbiera również aromatyczne zioła śródziemnomorskie, zarówno te rosnące dziko, jak i uprawne. Wśród nich znajdują się m.in. liść laurowy, rozmaryn, tymianek, szałwia i lawenda, a nawet kapary i dziurawiec.

Zamów warzywa i owoce od Rolników

Produkty wyłącznie ekologiczne

Jak mówią sami gospodarze, ich wyroby są wytarzane według najlepszych praktyk ekologii, bez udziału oprysków, zbierane ręcznie. Zresztą nie wyobrażają sobie, aby mogli postępować inaczej. Chcąc pozostawać w zgodzie z naturą, jakakolwiek ingerencja stanowiłaby zaprzeczenie tego, jak powinny naprawdę wyglądać naturalne produkty. Według producenta cytrusów masowa żywność ma zdecydowanie gorszą jakość i mniej walorów zdrowotnych. W porównaniu z tym, co oferują nam sieci handlowe, owoce z gospodarstwach państwa Valenzianich to zupełnie inna galaktyka właściwości smakowych i zdrowotnych.

pomarańcze

Sycylia pod znakiem pomarańczy

Pomarańcze stanowią flagowy produkt Sycylii, a gospodarstwa rodziny Valenzianich oferują na dodatek ich ekologiczną wersję, co finalnie daje doskonały smak i niepodważalną jakość. Tradycyjne pomarańcze sprzedawane komercyjnie są produktem narażonym na masowe opryski, stąd też często możemy spotkać się ze zjawiskiem „uczulenia na cytrusy”. Może warto jednak zweryfikować te kwestię z owocami oferowanymi przez In Campagna Rete?! Bo prawdopodobnym jest, że nie tyle same owoce, co stosowana chemia może doprowadzać do reakcji alergicznych. W przypadku cytrusów od państwa Valenzianich nie musicie się obawiać tego ostatniego. Zaglądajcie zatem na platformę zakupową LokalnyRolnik.pl i sprawdźcie, jak smakują prawdziwe pomarańcze!

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *