!-->

Napoje roślinne alternatywą dla mleka – jak je przygotować?

Przepisy kulinarne

Napoje roślinne stały się produktem powszechnie dostępnym. Dzięki temu weganie czy osoby nietolerujące laktozy mogą cieszyć wspaniałą alternatywą dla mleka zwierzęcego. Jego roślinne wersje wyrabia się z ziaren, orzechów i zbóż. Choć wizualnie przypominają mleko krowie, to różnią się właściwościami. Ich głównym mankamentem jest cena, a i skład produktów komercyjnych podany na opakowaniu wzbudza pewne wątpliwości m.in. ze względu na dosładzanie. Pokażemy Wam, jak samodzielnie przygotować napój roślinny w domu.

Na warsztat bierzemy napój migdałowy i ryżowy. Od strony technicznej do przygotowania napoju potrzebujecie średniej mocy mikser/malakser lub blender. Otrzymane mleko ma tradycyjne zastosowanie, można je dodawać do kawy, kakao, wypieków, sosów, a nawet używać do wyrobu budyniu czy galaretek.

Napoje roślinne – migdałowe i ryżowe:

Do przygotowania napoju migdałowego potrzebujecie (ok. 600 – 800 ml):

  • 1 szklankę migdałów (ja wykorzystuję płatki migdałów, a jeżeli macie całe – niełuskane, to najpierw je zblanszujcie i obierzcie)
  • 1 szklankę wody (do namoczenia przez noc) + 3 szklanki wody (do zmiksowania)

Migdały zamaczamy w wodzie na całą noc. Następnego dnia należy je odcedzić, przepłukać wodą, a następnie umieścić w kielichu blendera i zalać 3 szklankami wody. Miksujemy całość do otrzymania jednolitego płynu i przecedzamy przez sitko. Otrzymany płyn możecie przechować maksymalnie 3 dni w lodówce.

Do przygotowania napoju ryżowego potrzebujecie (ok. 600 – 800 ml):

  • 1 szklankę ugotowanego ryżu (może być lekko posolony)
  • 3 szklanki wody

W kielichu miksera umieszczamy ugotowany ryż i całość dokładnie miksujemy. Otrzymany płyn odcedzamy za pomocą sitka, które dla ułatwienia możecie wyłożyć gazą (to pozwoli na dokładniejsze odciśnięcie). Pozostałości zmielonego ryżu można wykorzystać do przygotowania serka na śniadanie lub słodkiego deseru np. z dodatkiem musu jabłkowego i cynamonu.

Jeżeli smak tak otrzymanego napoju nie do końca Was satysfakcjonuje, możecie poeksperymentować z dodatkami typu: miód, daktyle, syrop klonowy czy wanilia. Na zdrowie!

Sprawdź ofertę napojów roślinnych

Możecie również spróbować niepasteryzowanego, surowego napoju wegańskiego na bazie wody i migdałów z upraw ekologicznych od TeraFood (produkt dostępny w Warszawie). ⬇⬇⬇
Skład: woda, migdały (z upraw ekologicznych, min.12%), ksylitol fiński, sól morska guerande

napoje roślinne

logo_blog2*Przepis na mleka roślinne przygotował blog SzybkoTanioSmacznie

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “napoje roślinne”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do zakupów na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia!
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *