Sernik cynamonowy na Święta
Ciasta to prawdziwa gratka dla amatorów domowych wypieków. Dzięki autorowi bloga „Na oko, na język”, przedstawiamy Wam przepis na niesamowity sernik cynamonowy, który z pewnością urozmaici każde Święta.
Zapach cynamonu nieodłącznie kojarzy nam się ze świętami Bożego Narodzenia, choinką, pierniczkami. W związku z moim ostatnim zauroczeniem tą korzenną przyprawą, postanowiłem przygotować sernik z cynamonem. Z powodzeniem wypiek ten może stanąć na świątecznym stole. Jeśli tak jak ja, uwielbiacie cynamon – spróbujcie tego sernika, bo naprawdę warto.
Aby przygotować sernik cynamonowy potrzebujemy:
Masa serowa:
- 1 kg zmielonego trzykrotnie twarogu (może być dobrej jakości twaróg z wiaderka)
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- pół szklanki cukru
- 1/4 szklanki cukru waniliowego
- 5 jajek
- 125 ml śmietanki kremówki 30%
- 2 płaskie łyżeczki cynamonu
- 2 kieliszki rumu
Spód (opcjonalnie):
- pierniczki (mogą być w czekoladzie) lub ciemne herbatniki
Sposób przygotowania:
Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Ułożyć na nim pierniczki (można je też pokruszyć). Można też przygotować sernik bez spodu. Warto wówczas posmarować spód tortownicy masłem i wysypać bułką tartą.
Twaróg zmiksować z mąką ziemniaczaną, cynamonem, cukrem oraz cukrem waniliowym. Miksując na najniższych obrotach, dodawać kolejno po jednym jajku. Śmietanę kremówkę wzbić za pomocą miksera (nie powinna być sztywna, a jedynie napowietrzona). Następnie dodać do masy serowej i zmiksować. Na koniec do całości dołączyć rum. Masę wyłożyć do tortownicy.
Piekarnik nagrzać do 175oC. Wstawić sernik do piekarnika. W międzyczasie zagotować wodę w czajniku i wlać wrzątek do dużej blachy, ustawionej pod sernikiem lub obok niego [sernik można ustawić np. na kratce].
Piec przez 15 min. w 175oC, a następnie jeszcze 90 min. w 120oC. Po tym czasie wyłączyć piekarnik i pozostawić w nim sernik jeszcze na 15 min. Uchylać drzwiczki stopniowo. Wyjąć, wystudzić całkowicie i wstawić do lodówki na min. 8 godzin.
*Przepis na Sernik cynamonowy został przygotowany przez autora bloga Na oko, na język.
Fajny przepis, jutro będę testować 🙂
Cześć! ja przeczytałam jedną z rad #BabciaSzymanowska, że można dodać kurkumy i dzięki temu serniczek jest bardziej, apetycznie żółty 😀