!-->

5 przykładów śniadań z kaszą jaglaną

Przepisy kulinarne

Kasza jaglana przeżywa swoisty renesans zainteresowania – bez większej przesady można powiedzieć, że powszechnie zagościła na stołach w prawdziwe demokratycznym stylu. Spotkamy ją w diecie gwiazd ekranu i wybiegu, u zawodowych sportowców czy osób ćwiczących na siłowni, w posiłkach chorych borykających się z zakwaszeniem organizmu czy podwyższonym cholesterolem.

Dlaczego warto skusić się na popularną jaglankę, czyli kasza jaglana składniki odżywcze

Kiedy zagłębimy się w lekturę składników odżywczych i witamin, które zawiera jaglanka, stanie się dla nas jasne, dlaczego stała się tak popularnym posiłkiem. Dodatkowo jej zupełnie „niekaszowe” właściwości stawiają ją na czele diety osób, którym zależy na równowadze kwasowo-zasadowej organizmu.

W kaszy jaglanej znajdziemy:

  • witaminy z grupy B, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, zalecane w stanach stresowych i depresyjnych, ale też poprawia stan skóry, pracę układu krwionośnego czy pracę mózgu;
  • witaminę E, przeciwdziałającą zakrzepom, zwalczającą wolne rodniki czy regulującą wydolność mięśni;
  • żelazo, na którego niedobór, według WHO, może cierpieć nawet 1/3 populacja świata – jego brak powoduje anemię, złe samopoczucie, zawroty głowy, spadek wydolności fizycznej;
  • wapń, główny budulec naszych kości i zębów, bierze też udział w gospodarce hormonalnej; reguluje skurcze mięśni; jest neuroprzekaźnikiem; zwalcza procesy zapalne;
  • fosfor, będący budulcem kości i zębów, bierze udział w uwalnianiu energii; pomaga utrzymać odpowiednie pH krwi;
  • potas, czyli jeden z najważniejszych elektrolitów; składnik cytoplazmy komórkowej; wspomaga prace mięśni i nerwów;
  • lecytynę, która obniża cholesterol, wspomaga naszą pamięć, jest jednym ze składników naszej każdej komórki;
  • tryptofan, aminokwas, który musimy dostarczać w pożywieniu; wspomaga układ nerwowy, metabolizm, dobre samopoczucie.

Kup kaszę jaglaną z dobrego źródła

Śniadanie na szybko: koktajl z kaszy jaglanej – przepis

Jedno z najpopularniejszych śniadań dla wiecznie zabieganych: wystarczy przed zaśnięciem ugotować woreczek kaszy jaglanej i rankiem wrzucić go do blendera w towarzystwie ulubionego mleka bądź owoców – otrzymamy błyskawiczny posiłek, stanowiący zastrzyk energii potrzebnej choćby przed treningiem czy pracą fizyczną. Dodając do kaszy kilka orzechów lub połówkę awokado, otrzymamy również zdrowe tłuszcze w naszym koktajlu.

Śniadanie na słodko, czyli szarlotka z kaszy jaglanej – przepis

Szarlotka jaglana to świetna alternatywa dla osób, które unikają glutenu bądź aktualnie są na diecie, a chciałyby spróbować czegoś słodkiego, jednak nie tak kalorycznego jak tradycyjne ciasto.

Składniki:

Przygotowanie:

Kaszę na sitku przelewamy wrzątkiem, później zimną wodą, po czym gotujemy ją w przygotowanym mleku (nie mieszamy, czekamy 15 minut, aż dojdzie na wolnym ogniu). W trakcie gotowania kaszy na tarce o grubych oczkach ścieramy jabłka i mieszamy je z ksylitolem i cynamonem. Na wysmarowaną tłuszczem blachę wykładamy ok 2/3 kaszy, przekładamy ją jabłkami, po czym resztę kaszy układamy na wierzchu i posypujemy żurawiną i rodzynkami. Tak przygotowane ciasto pieczemy przez 35-40 minut w temperaturze 180 st.

Śniadanie dla spóźnialskich, czyli gulasz wołowy z kaszą jaglaną – przepis

Ta nieco przewrotna nazwa oznacza posiłek dla kogoś, kto z różnych przyczyn nie zjadł śniadania i potrzebuje solidnego posiłku, będącego śniadaniem i obiadem w jednym.

Składniki:

Przygotowanie:

Mięso wołowe kroimy w standardową kostkę na gulasz, w grube piórka kroimy cebulę i paprykę, natomiast w talarki cukinię. Podsmażamy z każdej strony przyprawione mięso, po czym przekładamy je do głębokiej patelni bądź garnka, a na tłuszczu pozostałym z mięsa smażymy wszystkie warzywa. Całość mieszamy z mięsem, zalewamy ok 700 ml wody i dodajemy resztę przypraw, po czym dusimy na wolnym ogniu przez 2 godziny. Pod koniec duszenia gotujemy kaszę i serwujemy pyszne i sycące danie, zawierające komplet składników odżywczych.

Kasza jaglana na słodko – przepis

Klasyczne śniadanie z bogactwem różnych kombinacji węglowodanów, które dodadzą nam energii przynajmniej na kilka godzin.

Składniki:

Przygotowanie:

Kaszę mieszamy z jogurtem i miodem, na wierzchu układamy pokrojone w plasterki owoce i posypujemy orzechami.

Kakaowa kasza jaglana – przepis

Składniki:

Przygotowanie

Szybkie śniadanie, uwielbiane przez dzieci: w niewielkiej ilości wrzątku mieszamy kakao z miodem i z tak przygotowanym sosem mieszamy kaszę jaglaną, dodając pokrojonego na małe kawałki banana i odrobinę orzeszków pistacjowych do smaku.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *