Żurawina – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania
Żurawina zyskała popularność, dzięki swoim niezwykłym właściwościom leczniczym na układ moczowy, szczególnie na pęcherz moczowy. Słyszymy o tym nie tylko od naszych babć, ale też widzimy w reklamach. Jednakże czy jest to jedyna wartość odżywcza żurawiny, za którą powinniśmy ją cenić?
W sklepach żurawina najczęściej jest dostępna w postaci suszonej, soku i konfitury. Świetnie komponuje się w słodkich deserach i wypiekach. Jednakże najbardziej znana w kuchni jest jako towarzyszka mięs takich jak dziczyzna, indyk lub wędlina. Chętnie spożywamy konfiturę z żurawiny razem z naszym polskim serem – oscypkiem.
Żurawina – właściwości lecznicze
Większość badań nad właściwościami żurawiny skupia się na wpływie jej spożywania na choroby układu moczowego. Skuteczność w tych schorzeniach opiera się na działaniu przeciwzapalnym. Wyniki badań wskazują dwa główne mechanizmy zapobiegające lub leczące układ moczowy przed bakteriami. Pierwszy to zakwaszanie moczu, co utrudnia przetrwanie bakteriom w kwaśnym środowisku. Drugi natomiast opiera się na właściwościach antyadhezyjnych żurawiny. Oznacza to, że spożywanie żurawiny zapobiega przyleganiu bakterii do ścian dróg moczowych, co uniemożliwia im kolonizację. Dodatkowo żurawina ma działanie moczopędne, co przeciwdziała zastoju moczu w pęcherzu, tym samym zmniejszając ryzyko rozwoju bakterii.
Żurawina jest szczególnie bogatym źródłem witaminy C i polifenoli. Związki te odpowiadają za antyoksydacyjne właściwości. Ponadto owoc zawiera witaminy A, E, witaminy z grupy B oraz pierwiastki: potas, selen, sód, żelazo, fosfor, wapń…
Zobacz: TOP 10 produktów bogatych w witaminę C
Istnieją doniesienia potwierdzające pozytywne działanie w leczeniu dziąseł spożywając żurawinę. Natomiast nie jest stosowana w tym kierunku ze względu na wysoką zawartość cukru, co zwiększa ryzyko chorób zębów np. próchnica.
Żurawina znajduje swoje zastosowanie w profilaktyce i leczeniu chorób żołądka przeciwdziałając adhezji (przyleganiu) bakterii Helicobacter pylori do śluzówki żołądka. Bakteria ta jest najczęstszą przyczyną wrzodów żołądka, prowadząc nawet do rozwoju raka.
Poza regionem układu moczowego żurawina wpływa także na obniżenie ryzyka zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Przyczyniają się do tego właściwości przeciwzapalne (zawartość kwasu salicylowego i jego metabolitu kwasu salicylurowego), obniżające ciśnienie (zawartość potasu) i antyutleniające (zawartość polifenoli i witaminy C).
Żurawina w ciąży
Okres ciąży wiąże się z wieloma zmianami w organizmie matki. Powoduje to wyższe ryzyko narażenia na zachorowania np. na stany zapalne dróg moczowych. Jest to jedno z częściej występujących schorzeń u przyszłych matek. W związku z tym żurawina może być leczniczym dodatkiem do codziennej diety kobiet w ciąży. Ponadto bogactwo składników odżywczych pozwoli uzupełnić istniejące niedobory matki.
Nie poznano dotąd działania żurawiny, które zabraniało by jej spożywania w trakcie ciąży. Natomiast nadmierne spożywanie żurawiny może spowodować wystąpienie biegunki.
Sprawdź: TOP 10 sposobów na naturalne wspomaganie odporności
Żurawina – przeciwwskazania
Żurawina należy do bezpiecznych produktów spożywczych dla wszystkich. Jedyną grupą narażoną na niekorzystne działanie żurawiny są osoby chorujące na kamicę nerkową lub należące do grupy ryzyka pojawienia się kamieni nerkowych. Powodem wykluczenia tej grupy jest zawartość szczawianów w żurawinie, która sprzyja powstawaniu kamieni w nerkach. Dodatkowo nadmierne spożywanie żurawiny może mieć działanie przeczyszczające wypłukując nasz organizm z dostarczonych składników mineralnych.
Żurawina – przechowywanie
Świeżą żurawinę można przechowywać nawet 2 miesiące jeśli nie straci do tego czasu czerwonej barwy. Owoce w postaci suszonej wolno przechowywać stosunkowo długo, na tyle ile pozwala nam data przydatności. Proces suszenia powoduje, że owoce są bardzo długo trwałe i bezpieczne.
Żurawina – przykładowe przepisy
- Ciasto biszkoptowe z suszoną żurawiną
- Roladki schabowe nadziewane konfiturą z żurawiny
- Domowy chleb z suszoną żurawiną
- Sałatka z rucolą, mozarellą, pestkami dyni, żółtą papryka i suszoną żurawiną
- Grillowana gruszka z konfiturą z żurawiny
- O właściwościach żurawiny opowiadała Karolina Kucharczyk – ekspert platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.