Wigilia 2018 | Lokalne tradycje. Lokalne jedzenie.
Wigilia po łacinie oznacza czuwanie. W przeddzień Bożego Narodzenia, zanim na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, stoimy zatem na straży, pilnując, by nic nie wykipiało, wszystkie potrawy były gotowe na czas, pod choinką znalazł się podarek dla każdego domownika, na twarzach gościły uśmiechy, a w sercach radość, że możemy wspólnie szykować się do stołu i świętować. Bycie razem tego dnia jest najważniejsze, ale ważne jest również dbanie o to, by kultywować lokalne tradycje.
Warszawa – tradycyjne potrawy wigilijne
Mieszkańcy Mazowsza znani są z pracowitości. W Wigilię wstają skoro świt, by zdążyć wykonać wszystkie przedświąteczne obowiązki, w tym, ubrać świeżo ścięte drzewko. Dzięki temu na świątecznych stołach niczego nie brakuje, a domy są pięknie przystrojone. Podczas tradycyjnej Wigilii w Warszawie i w całym regionie mazowieckim, ze świątecznego stołu, na którym – pod obrusem – obowiązkowo znaleźć musi się sianko, skosztować można takich potraw, jak:
- barszcz grzybowy z kluskami lub z kiszoną kapustą,
- żur z białą kapustą i chlebem, na zakwasie z mąki żytniej,
- barszcz czerwony z uszkami,
- kapuśniak,
- kasza jęczmienna, jaglana i gryczana w różnych wydaniach,
- pierogi z grzybami i siemieniem lnianym,
- racuchy smażone na oleju rzepakowym,
- rwoki, czyli rwane kluski z mąki pszennej i żytniej, jajek oraz wody, okraszone cebulą duszoną na oleju lnianym lub rzepakowym.
Wybierz naturalne produkty na Wigilię po warszawsku
Wrocław – tradycyjne potrawy wigilijne
Dolny Śląsk znany jest z zamiłowania do jarmarków bożonarodzeniowych, gdzie nabyć można przeróżnej maści bibeloty. Łączy się tu wiele kultur i zwyczajów zaczerpniętych między innymi z Wielkopolski, Mazowsza, Kresów i Niemiec. W całym regionie, podczas wigilijnej kolacji, dobrze wspomina się zmarłych, a opłatkiem dzieli się również ze zwierzętami. We Wrocławiu i innych, dolnośląskich miejscowościach, ze świątecznego, tradycyjnego stołu można spróbować takich potraw, jak chociażby:
- zupy: barszcz z uszkami, grzybowa, rybna z rodzynkami, wywar z kapusty kiszonej, grochu i grzybów,
- kompot z suszu owocowego,
- pierogi: z kapustą i grzybami, na słodko – z owocami czy bakaliami, ruskie,
- ryby: karp, śledzie, pstrąg (smażone, wędzone, w galarecie, faszerowane),
- kapusta z grochem i grzybami,
- kotlety z kaszy gryczanej,
- drożdżowe kapuśniaczki,
- kołacz drożdżowy,
- kutia,
- kluski z makiem.
Wybierz naturalne produkty na Wigilię po wrocławsku
Kraków – tradycyjne potrawy wigilijne
W Małopolsce, mocniej niż gdziekolwiek, kultywowana jest tradycja pustego nakrycia na wigilijnym stole, które symbolizuje tych, których już z nami nie ma, a którzy pozostali na zawsze w naszych sercach. Krakowianie – i mieszkańcy całego regionu – pięknie zdobią domy i spotykają się na bożonarodzeniowych jarmarkach, gdzie podziwiają żywe szopki. Na ziemi małopolskiej, aż do dziś, prezenty świąteczne roznosi Aniołek. Świąteczny, tradycyjny stół obfituje w takie potrawy, jak chociażby:
- czerwony barszcz z uszkami,
- żurek,
- kapusta z grzybami,
- pierogi z grzybami i z kapustą,
- karp smażony,
- karp po żydowsku (w galarecie),
- chałka,
- kluski z makiem,
- kompot z suszu,
- knysze, czyli bułki z mąki pszennej, ciasta drożdżowego lub ziemniaczanego, zapiekane z różnego rodzaju farszem, np. z kaszy gryczanej, cebuli i suszonych grzybów,
- kulebiak drożdżowy z kapustą kiszoną, suszonymi grzybami, cebulą, kminkiem,
- keks z bakaliami i suszonymi owocami.
Wybierz naturalne produkty na Wigilię po krakowsku
Katowice – tradycyjne potrawy wigilijne
Na śląskiej Wigilii wszystko musi być punktualnie. Dlatego mieszkańcy tego regionu, w przeddzień Bożego Narodzenia, wstają bardzo wcześnie i w pocie czoła przygotowują się do świętowania. W końcu przez najbliższe dni, zgodnie ze zwyczajem, nie będzie można już niczego gotować, a jedynie odgrzewać. Radość ze wspólnego biesiadowania wzmaga fakt, że od rana, w Wigilię, się pości. Prezenty tutaj roznosi Dzieciątko. Odświętnie ubrani mieszkańcy Katowic i okolic, dzielą się opłatkiem i zasiadają do wspólnego stołu, na którym – w tradycyjnym wydaniu – znajdziemy między innymi:
- moczka, czyli piernikowa zupa z bakaliami,
- zupa grzybowa z drobnymi kluskami – gałuszkami,
- kasze na słodko – z miodem, owocami i orzechami – oraz na wytrawnie – z warzywami,
- postne gołąbki z grzybami i kaszą jęczmienną,
- kapusta z grochem,
- śledzie,
- smażony karp,
- barszcz z uszkami,
- makówki.
Wybierz naturalne produkty na Wigilię po katowicku
Poznań – tradycyjne potrawy wigilijne
O Poznaniu zwykło się mówić, że jest miastem doznań, również smakowych. Tu Wigilia nazywa się Gwiazdką, a prezenty przynosi nikt inny, jak Gwiazdor. Przez herodów – kolędników w dalszym ciągu kultywowana jest tradycja składania życzeń mieszkańcom, wspólnego śpiewania, a nawet odgrywania scenek tematycznych. W stolicy Wielkopolski, jak i w całym regionie, na tradycyjny, wigilijny stół przygotowuje się przede wszystkim:
- zupa migdałowa,
- zupa grzybowa,
- barszcz czerwony,
- karp na szaro,
- szczupak z szafranem,
- śledzie z pyrami (ziemniakami),
- suszone grzyby, smażone na oleju,
- makiełki, czyli potrawa z czerstwego pieczywa (ewentualnie makaronu), maku i bakalii,
- makowiec,
- strucla z jabłkami,
- pierniki.
Wybierz naturalne produkty na Wigilię po poznańsku
Łódź – tradycyjne potrawy wigilijne
Województwo łódzkie znane jest z tradycji podawania opłatka krowom, uważanym za zwierzęta znajdujące się w betlejemskim żłóbku, jak również z pięknych, ręcznie robionych, świątecznych ozdób regionalnych oraz haftowanych serwet i obrusów. To w Łodzi i całym regionie od lat chętnie organizuje się jasełka, a magii wigilijnej wieczerzy dodaje fakt, że łodzianie wierzą, iż tego wieczoru są przy nich duchy zmarłych. Na świątecznym, tradycyjnym stole znajdują się takie potrawy, jak między innymi:
- różnego rodzaju pierogi,
- kapusta z grochem,
- karp,
- kluski z mąki pszennej,
- różnego rodzaju kasze,
- śledzie smażone i w zalewie octowej,
- śledzie pod pierzynką – zwane również zupą śledziową – moczone w mleku, które łagodzi ostry smak i zapach, ze śmietaną, jabłkiem i cebulą, podawane na zimno, z gotowanymi lub pieczonymi ziemniakami,
- kompot z suszu w formie zupy z kluskami lub kaszą,
- odświętna zalewajka (zupa z ziemniakami, na zakwasie z mąki żytniej, podobna do białego barszczu czy żurku) z zasmażką, suszonymi grzybami, okraszona śmietaną lub maślanką, zaprawiona żytnią mąką,
- chrzan,
- tatarczuchy, czyli placki z mąki gryczanej,
- piernik z marchwią i miodem,
- owocowa zupa z gruszek, jabłek, śliwek, z cynamonem i łyżką kwaśnej śmietany.
Wybierz naturalne produkty na Wigilię po łódzku
Każdy region Polski ma piękne, wigilijne tradycje lokalne oraz pyszne i często niepowtarzalne potrawy regionalne. By odtworzyć smak dzieciństwa i pozwolić go poczuć młodszym pokoleniom, warto wybierać najlepszej jakości produkty – nieprzetworzone i naturalne. Dajmy sobie i swoim bliskim jeszcze większą radość ze wspólnego świętowania, kultywując lokalne tradycje i przygotowując w tym roku choć jedną lokalną potrawę na wigilijny stół.
>> Gdy na niebie pierwsza gwiazdka, zasiadamy do wspólnego stołu <<