Rozgrzewające potrawy – jak rozgrzać organizm od środka?
Rozgrzewające potrawy skutecznie pokrzepią i wzmocnią organizm, gdy na zewnątrz zimno, szaro i ponuro. Jesienią i zimą dobrze jest unikać produktów spożywczych, które wychładzają nasz organizm. Należy ograniczyć np. spożycie jogurtów czy surowych owoców, zamieniając je na ich suszone lub pieczone odpowiedniki. Warto również raczyć się gorącymi potrawami z dodatkiem aromatycznych i rozgrzewających przypraw. Jakie rozgrzewające potrawy wprowadzić do jesienno – zimowej diety?
Rozgrzewające potrawy – nasze propozycje:
1. Zupy
Jesienią czy zimą nic nie poprawia morale tak skutecznie jak rosół. Przygotowując tę zupę, warto jednak unikać sztucznych „ulepszaczy” smaku, stawiając na naturalne i zdrowe produkty. Świeża marchew, seler, por i cebula, a także wysokiej jakości mięso – to kwintesencja zdrowotnego wywaru. Zimą dobrze jest jadać również zupy-kremy, które przygotowuje się z rożnych warzyw – nie tylko świeżych i dostępnych w sklepach przez cały rok, ale także mrożonych. Przyrządzając kremy, można bazować na składnikach, takich jak fasola, soczewica czy groch. Wartościowe warzywne dodatki do blendowanych zup to m.in. cebula, czosnek i por, które rozgrzewają, wspomagają układ odpornościowy i zbawiennie wpływają na samopoczucie.
>> 8 powodów, dla których warto jeść zupy <<
2. Gulasze wegetariańskie
Inny rodzaj rozgrzewających potraw z warzyw to wegetariańskie gulasze, bogate w przyprawy, takie jak np. imbir, chili, kardamon, kurkuma czy kolendra. Dania tego rodzaju przyrządza się m.in. z: soczewicy, cebuli, pora, papryki, bakłażana, pieczarek oraz pomidorów. Możliwości w zakresie doboru poszczególnych składników są ograniczone w zasadzie wyłącznie przez ich właściwości smakowe i fantazję kucharza. Gulasze wegetariańskie można docenić nie tylko ze względu na ich właściwości rozgrzewające, ale również z uwagi na walory zdrowotne. Warzywa stanowią bowiem cenne źródło błonnika, a także witamin i minerałów, w które powinna obfitować nasza dieta. Jeśli nie jemy mięsa ani nabiału, dobrze jest uzupełniać poziom białka w organizmie, często sięgając po soję, fasolę, bób itp.
Wybieram warzywa na jesienny gulasz
3. Gulasze mięsne
Można przygotowywać gulasze mięsne np. na bazie wołowiny, z którą znakomicie komponują się składniki, takie jak fasolka szparagowa, papryka, cukinia, pomidory czy cebula. Najlepiej wybierać świeże składniki, ale jeśli to niemożliwe, można sięgać po mrożonki oraz warzywa w puszce. Gulasze są przeważnie intensywnie doprawione. Nie brakuje w nich pieprzu, chili, papryki, czosnku, ziela angielskiego, jałowca, kminu, majeranku oraz lubczyku. Wołowina to nie jedyny rodzaj mięsa, który znakomicie nadaje się na gulasz. Tego typu potrawę można przygotować również z wieprzowiny. Tłuszcz zawarty w mięsie to istotny składnik diety zimowej. Gdy słupek rtęci spada poniżej zera, nasz organizm wkłada sporo wysiłku w to, by utrzymać odpowiednią temperaturę. W związku z tym musimy dostarczać mu wysokoenergetyczne posiłki.
Wybieram dobre mięso z małych masarni
4. Rozgrzewające potrawy z kaszą
Nieodzownym składnikiem zimowej diety są także kasze, które stanowią cenne i zasobne źródło energii. Zawierają także witaminy i minerały. Niektóre spośród nich, np. kasza jaglana, mają właściwości przeciwzapalne, w związku z czym pomagają zwalczać infekcje. Choć są kaloryczne, nie tuczą tak jak np. ziemniaki czy makaron, ponieważ na ich wartość energetyczną składają się nie tylko tzw. puste kalorie, ale wartościowe składniki. Wśród nich znajduje się m.in. błonnik, który wspomaga pracę układu pokarmowego, pobudzając pracę jelit. Kasze można jeść „na słono”, z warzywami lub „na słodko” – to znaczy np. z jabłkami i cynamonem oraz z dodatkiem pomarańczy i świeżego tymianku.
Wybieram zdrowe i odżywcze kasze
5. Ciepłe śniadania
To, jak czujemy się przez cały dzień, zależy m.in. od śniadania. Zanim wyjdziemy z domu w zimny i nieprzyjemny dzień, warto poświęcić czas na przygotowanie i spożycie pożywnego, gorącego posiłku. Możemy postawić np. na owsiankę z dodatkiem miodu i słodkich owoców lub na brązowy ryż na mleku, z miodem i owocami. Świetnym wyborem jest również jajecznica z warzywami. Warto dodać do niej np. szczypiorek, pomidory, cebulę i szpinak.
>> Racuszki jabłkowe z kaszy jaglanej z kremem daktylowym <<
6. Pieczone warzywa
Wydrążony bakłażan lub cukinia pieczone z farszem wykonanym z innych warzyw lub/i mięsa to nie tylko przepyszne, ale również bardzo pożywne danie, które dodaje energii na cały dzień i pozwala przerwać najchłodniejsze miesiące w roku. Warzywa można piec również na inne sposoby i w ramach innych połączeń smakowych. Warto przyprawiać je ziołami. Dobrym pomysłem jest również dodawanie do nich sosów, np. miodowo-musztardowego. Najdłużej pieką się takie warzywa, jak ziemniaki, bakłażan, seler, dynia, marchewka, bataty i buraki. Aby nie wyschły, warto natrzeć je olejem.
>> Rozgrzewające przyprawy – jak naturalnie podwyższyć temperaturę organizmu <<
7. Pikantne sałatki i surówki
Warzywa można spożywać także w formie surówek i sałatek. Aby dania tego rodzaju skutecznie pomagały nam przerwać zimę, dobrze jest dodawać do nich sok z cytryny oraz rozgrzewające i aromatyczne przyprawy. W tej roli znakomicie sprawdzają się np. imbir, kurkuma oraz chili. Pikanterii dodaje również cebula, którą najlepiej dodawać do tego typu potraw w surowej postaci. Pikantne sałatki można przygotowywać np. na bazie ryżu, do którego dodaje się „meksykańskie” warzywa, takie jak czerwona fasola, kukurydza oraz słodka papryka.
Chcę zamówić warzywa od Rolników