!-->

ProBio EM-y? A co to takiego?

Rolnicy i Wytwórcy

Natura ludzka już tak ma, że skłonna jest automatycznie odrzucić wszystko, czego nie zna. ProBio EM-y to nie czarna magia, a alternatywa dla upraw komercyjnych i Bio. Jednym słowem kolejna droga wyboru dla Waszych organizmów. Żeby zażegnąć przynajmniej część kontrowersji, postaram się możliwie rozsądnie przybliżyć, czym ProBio EM-y są.

Co to jest EM?

Pod określeniem „EM” kryje się bardziej rozwinięte znaczenie, a mianowicie „Mieszanka Efektywnych Mikroorganizmów”. Jego autorem jest Teruo Higa, profesor rolnictwa, specjalista w dziedzinie uprawy tropikalnych roślin na wydziale rolnym Uniwersytetu Ryukyu na Okinawie. Opracowanie mieszanki poprzedziło 20 lat badań, ale ten czas właśnie pozwolił odkryć szerokie spektrum zastosowania EM-ów w codziennym życiu: w rolnictwie, w gospodarce wodnej, w budownictwie i energetyce, w przemyśle i hotelarstwie, w gospodarstwie domowym i medycynie.

Profesor Higa rozpoczął poszukiwania związane z kwestią mikroorganizmów, które umożliwiłyby lepszy i zdrowy wzrost roślin, dzięki czemu można by zrezygnować ze stosowania środków chemicznych w rolnictwie. Badania i praktyczne doświadczenia dowiodły, że dzięki zastosowaniu EM-ów i technologii EM będzie można rozwiązywać zasadnicze problemy naszej planety. Pozwolą one bowiem na produkcję wystarczającej ilości żywności wysokiej jakości dla ludzi na całym świecie, a także stopniową likwidację  groźnych dla zdrowia i życia skutków globalnego zanieczyszczenia środowiska i unikanie zanieczyszczenia go w przyszłości. W konsekwencji odciążą służbę zdrowia, która przestanie generować nadmierne koszty i staną się podstawą do kreowania nowych dróg rozwoju w przemyśle i energetyce.

Gdzie zatem leży tajemnica? Otóż okazało się, że duża ilość szkodliwych substancji stanowi pożywienie dla Efektywnych Mikroorganizmów i że działanie EM, jak również produktów, które zostały wyprodukowane przy pomocy EM, na nieskończenie wielu płaszczyznach daje nadspodziewanie duże możliwości. Dostarczenie Efektywnym Mikroorganizmom pożywienia owocuje natychmiastowym wydzielaniem pożytecznych substancji, takich jak witaminy, kwasy organiczne, minerały i antyutleniacze. W glebie zmieniają mikroflorę, przez co przestaje ona wspierać procesy chorobotwórcze, choroby tłumiąc w zarodku. Do najważniejszych mikroorganizmów w EM zaliczamy bakterie fotosyntezujące, bakterie kwasu mlekowego, grzyby i drożdże.

Według profesora Higi EM-y stanowią tego rodzaju narzędzie, które pozwoli odwrócić fatalistyczną wizję wydarzeń związaną z degradacją środowiska i przejąć nad nim kontrolę regeneratywnym mikroorganizmom stymulującym przyrodę do płodności, żyzności i zdrowia. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że do stosowania EM-ów nie potrzeba skomplikowanej technologii ani długotrwałych specjalistycznych szkoleń.

Wybieram warzywa prosto od Rolników

W pełnej gotowości do zbioru

W pełnej gotowości do zbioru

Właściwości i możliwości zastosowanie EM w rolnictwie

Wraz ze wzrastającą liczbą populacji ludzkiej, konieczny jest proporcjonalny wzrost możliwości produkcyjnych żywności. Dotąd osiągano ten cel za pośrednictwem  nawozów sztucznych i chemii rolniczej. Jednym z argumentów przeciwko rolnictwu ekologicznemu była kwestia wydajności upraw, które mimo lepszej jakości, nie miały szans rywalizować w zakresie ilościowym z konwencjonalnym rolnictwem. Technologia EM zintegrowana z zarządzaniem gospodarstwem problem ten unieważnia. Gwarantuje bowiem stałe plony na takim samym poziomie, jak w rolnictwie konwencjonalnym (lub nawet większe), przy zdecydowanie wyższej jakości żywności, wolnej od środków chemicznych. Profesor Higa udowodnił wydajność EM na przykładzie hodowli ryżu. Przeciętnie w rolnictwie konwencjonalnym zbiera się 5,4 tony na hektar, a z EM wysokość plonu wzrosła do ponad 8,4 tony na hektar, chociaż w eksperymentach dochodziły nawet do 16 ton na hektar. Pożyteczne mikroorganizmy stosuje się w postaci oprysków, zamgławiania, podlewania i dodatku do podłoży.

IMG_1289 Księżycowej wielkości kapusty, które wyrosły na ProBio EM-ach[/caption]

Dobre zdrowie mieszka w EM-ach

Działania z pożytecznymi mikroorganizmami zwanymi ProBio EM-ami wdrażane jest w Polsce od siedmiu lat. Ponad 20 tysięcy rolników, sadowników i ogrodników doświadczyło, że można mieć więcej za mniej i to dużo wyższej jakości. Wszystko dzięki bakteriom budującym m.in. florę bakteryjną człowieka. Według magister farmacji Teresy Basińskiej wśród nich należy wyróżnić bardzo pożyteczne bakterie kwasu mlekowego: Lactobacillus, Bifidobacterium oraz Streptococcus, nazywane probiotykami (pro bios – „dla życia”). Tworzą one dodatkowy system obrony organizmu, który eliminuje bakterie chorobotwórcze, a także współuczestniczą przy generowaniu korzystnych procesów wzmacniających organizm:

 • obniżają pH treści jelitowej, co hamuje rozwój niektórych bakterii chorobotwórczych,
 •  poprawia trawienie białek, tłuszczów i cukrów oraz wchłanianie wielu składników odżywczych i witamin,
 •  powstające w procesie fermentacji krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe są źródłem energii dla regeneracji nabłonka jelitowego,
 •  biorą udział w wytwarzaniu witamin (K i grupy B),
 •  wytwarzają laktazę, obniżają zawartość laktozy (cukier mleczny) o ok. 50 procent,
 •  zmniejszają poziom cholesterolu,
 •  likwidują stany zapalne jelit wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby,
 •  przyczyniają się do lepszego wchłaniania wapnia (profilaktyka osteoporozy),
 •  hamują procesy gnilne, które zachodzą w jelitach przy nadmiarze spożywanych białek zwierzęcych. Wydatnie zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego,
 •  stymulują perystaltykę jelita grubego, ograniczając czas kontaktu rakotwórczych substancji (dostarczonych z pożywieniem) z błoną śluzową.

Jak wskazuje praktyka lekarska lek. med. Renaty Jendyk esencja ProBiotyczna, którą stosuje przy leczeniu wszystkich zaburzeń układu pokarmowego, daje nadzieje dla osób, które cierpią na nietolerancję glutenu i nabiału. Za jej pośrednictwem leczy również grzybicę paznokci i dowiodł, że puder ceramiczny, również oparty na EM-ach, dobroczynnie wpływa na osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, a także inne dolegliwości skórne.

Jak widać, praca nie musi być smutnym obowiązkiem.

Jak widać, praca nie musi być smutnym obowiązkiem.

Podziękowania

Powyższy artykuł powstał dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Krzysztofa Steca (Zdrowe warzywka), który dostarczył materiały niezbędne do przybliżenia czytelnikom zagadnienia EM-ów. Szczegółowe informacje jak wdrażać pożyteczne mikroorganizmy można uzyskać na stronach internetowych: www.bio-world.pl, www.probiotics.pl. Jednocześnie przypominam i serdecznie zachęcam do zakupu produktów Pro Bio, które dostępne są na naszej platformie Lokalny Rolnik. Myślę, że teraz, gdy pochodzenie, zastosowanie i wpływ EM-ów na organizm, zdrowie, a przez to i komfort życia konsumentów został wyjawiony, bez obaw sięgniecie po wyroby oparte na niniejszej technologii.

Biobliografia:

 • F-P. Mau, EM – Efektywne Mikroorganizmy w domu i w ogrodzie dla lepszego wzrostu roślin i dla zdrowia, tłum. B. Kamińska, Wydawca: Fundacja Źródła Życia Mszczonów 2010.
 • Pożyteczne mikroorganizmy – ProBio Emy. Dom, zdrowie, człowiek, Wydawca: Stowarzyszenie EkoststEM – Dzedzictwo Natury, Bratuszyn 2012.
 • T. Basińska, Dobre zdrowie zależy od Emów, Zdrowia Ziemia – Pożyteczne Mikroorganizmy, nr 8, lipiec 2013.
 • S. Gacka, ProBio Emy szansą na zdrowe warzywa i owoce, Zdrowia Ziemia – Pożyteczne Mikroorganizmy, nr 8, lipiec 2013.
Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  

Jeden komentarz do “ProBio EM-y? A co to takiego?

 1. […] naszych plantacji mikroorganizmy ProBio – Emy (więcej na ten temat znajdziesz w tekście „ProBio – Emy? A co to takiego?”) zwalczające drobnoustroje, dzięki czemu rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki, a […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *