!-->

Pasternak – właściwości i zastosowanie w kuchni

Produkty

Pasternak dawniej jadany był zamiast ziemniaków przez które został wyparty i idealnie pasuje do potraw, kiedy szukamy alternatywy. Jeszcze wcześniej, bo już w starożytności, stosowano go przed posiłkiem, aby zwiększyć apetyt, jednocześnie odczuwając większą przyjemność z posiłku. Czasem można go spotkać na półkach sklepowych i warto z okazji zakupu skorzystać – bywa, że na następną dostawę trzeba czekać bardzo długo. Pasternak wspomaga układ pokarmowy, moczowy, przeciwdziała infekcjom i ma wiele innych właściwości, o których zaraz się dowiesz.

Pasternak a pietruszka

Pasternak wyglądem podobny jest do pietruszki, jednak charakterystyczny zapach pozwoli bez większego kłopotu go odróżnić, a struktura jest bardziej gładka – podczas zakupów, jeśli uda już nam się go znaleźć, należy uważać, czy nie jest z pietruszką wymieszany.

>> Dlaczego korzeń pietruszki jest tak niedoceniany? <<

Pasternak – właściwości odżywcze

Pasternak ma w sobie całkiem sporo podobieństw do ziemniaków. Na 100 gramów części jadalnej ma niewiele mniej, bo około 70 kilokalorii (ziemniaki 80). Równie wysoki indeks glikemiczny (IG) nie jest jego najmocniejszą stroną, jednak nie dyskwalifikuje to całkowicie pasternaku w naszej całodziennej racji pokarmowej.

Zawiera witaminę C, która odpowiada za odporność i gojenie ran. Witaminy B1, B3 i B6 kolejno za przemiany metaboliczne, regulację poziomu cholesterolu i syntezę białek. Fosfor odpowiada za sygnały międzykomórkowe, magnez za układ nerwowy i mięśniowy. Wapń z kolei buduje kości, a błonnik utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Ponadto dobrze wpływa na nerki i pęcherz, wykazuje działanie moczopędne, odtruwające oraz uspokaja. Ma korzystny wpływ na dolegliwości związane z reumatyzmem i neutralizuje wzdęcia.

pasternak

Pasternak w ciąży 

Wysoki IG w przypadku posiłków chorych na cukrzycę, jak i cukrzycę ciężarnych, jest zdecydowanie niekorzystny. Największe ryzyko występowania cukrzycy w trakcie ciąży obserwuje się u kobiet, które wcześniej urodziły już dziecko o masie ponad 4,5 kg, mają nadwagę lub otyłość, podobne przypadki w rodzinie jak i chorują na zespół wielotorbielowatych jajników. Oczywiście im więcej wariantów dotyczy danej kobiety, tym ryzyko jest większe.

Jeśli w trakcie ciąży cukrzyca nie jest kłopotem, pasternak można spożywać. Należy do bezpiecznych i wręcz zalecanych produktów, choćby ze względu na zawartość jakże ważnego w okresie ciąży kwasu foliowego. Jednak pod warunkiem dokładnego mycia – jadalną częścią jest korzeń rosnący pod ziemią, co niesie za sobą ryzyko związane z zanieczyszczeniami, także tymi naturalnie występującymi w glebie.

Pasternak – zastosowanie w kuchni

Świetnie pasuje jako składnik zup warzywnych, dodatek do sałatek i potraw zamiast marchewki, selera i wspominanego już wcześniej ziemniaka. W surówkach najlepiej komponuje się z jabłkami i orzechami. W kuchni wegetariańskiej i wegańskiej coraz częściej stosowany jest przy produkcji bezmięsnych pasztetów. Na słodko stanowi świetne połączenie z miodem. Przy infekcjach warto dodawać go do grzanego wina. Przygotowywany może być również w formie purée.

>> Jakie warzywa warto jeść zimą? <<

Jak gotować pasternak?

Jeśli zdecydujemy się na gotowanie pasternaku, wcześniej należy go dokładnie opłukać chłodną wodą, oskrobać oraz pokroić w taki sposób, aby kawałki nie były zbyt duże. Pozwoli to uniknąć rozgotowania zewnętrznej warstwy, gdy w środku będzie jeszcze niemalże surowy. Przyspieszy to także proces gotowania, które pod przykryciem zwykle trwa około 20-25 minut. Możliwe jest oczywiście gotowanie na parze, co jest wskazane, aby straty składników odżywczych były zminimalizowane. Może to jednak wydłużyć czas przygotowania.

Pasternak – indeks glikemiczny

Ze względu na wysoki indeks glikemiczny pasternak nie powinien być spożywany w dużych ilościach przez cukrzyków, a także osoby dążące do obniżenia masy ciała – szybko i znacząco podniesie poziom cukru we krwi, przez co nadwyżka zostanie odłożona w formie tkanki tłuszczowej, a już po krótkim czasie ponownie poczujemy się głodni. Z tych samych względów przez wszystkich powinien być spożywany w umiarkowanych ilościach, jednak nie warto z niego rezygnować. Kto jeszcze nie spróbował – nie wie co traci!

>> Pietruszka – właściwości zdrowotne korzenia i natki <<

Inne zastosowanie pasternaku

Pity napar z pasternaku przeciwdziała kamicy nerkowej, a także zwalcza bóle miesiączkowe. Z kolei wcierany w skórę głowy pomaga w walce z łupieżem. Jednocześnie wyciągi stosowane są na porost włosów.

sezonownik lokalnyrolnik,pl

* O właściwościach pasternaka opowiadał Krzysztof M. Nowak – dietetyk, ekspert platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *