!-->

Milejowe Pole pełne różnorodności

Rolnicy i Wytwórcy

Kilkanaście kilometrów od Wrocławia, w najcieplejszym regionie Polski, położone jest niezwykłe gospodarstwo rodzinne Milejowe Pole. Choć ma ono bardzo długą tradycję, ponieważ ziemia uprawiana jest od pokoleń przez rodzinę pani Eweliny Żygadło, to w obecnej formie istnieje od 3 lat. Jak sama mówi – Prowadzimy je z poszanowaniem środowiska naturalnego, wiedząc, że jakość produktu wiąże się z warunkami, w jakich wyrósł. – Jesteście ciekawi, co to dokładnie oznacza? Poznajcie historię gospodarstwa.

Dobrej jakości żyzna gleba daje niesamowite możliwości rolnikom z gminy Żórawina położonej niedaleko Wrocławia. Ta sama ziemia wymaga jednak szczególnej pielęgnacji i poszanowania, czego przykładem jest rodzinne gospodarstwo państwa Żygadło. Jak oni to robią?  Nie używamy  nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO). Jesteśmy w tej kwestii samowystarczalni, ponieważ w naszym gospodarstwie żyją także zwierzęta – szczęśliwe kury, konie, krowy, świnie, które wytwarzają dla nas naturalne nawozy. Dbamy o Milejowe Pole tak, jak robili to nasi rodzicie, dziadkowie i pradziadkowie.

Milejowe Pole powstało na drodze poszukiwań, eksperymentów i zainteresowania lokalnym, uczciwym produktem. Ważnym w tym procesie była również inspiracja płynąca od wrocławskich szefów kuchni, którzy poszukiwali produktów najwyższej jakości. To oni stali się odbiorcami pierwszych kolorowych marchewek, topinamburu i innych rzadko spotykanych gatunków z gospodarstwa państwa Żygadło.

Tak kwitnie sałata - Milejowe Pole

Tak kwitnie sałata w gospodarstwie Milejowe Pole.

Jedyne takie gospodarstwo

Milejowe Pole to jedyne gospodarstwo na Dolnym Śląsku, w którym dużą uwagę przykłada się do przywracania uprawy gatunków zapomnianych, takich jak topinambur, skorzonera, kolorowe marchewki i buraki, rzepa, pasternak, salsefia czy brukiew. Właściciele podwrocławskiej posiadłości nie poprzestają jednak na wskrzeszaniu pamięci, ale także sprowadzają i uprawiają nieznane dotąd w Polsce warzywa, takie jak okra, długa fasola, mikrozioła, pak choy i wiele innych.

Wybierz warzywa z Milejowego Pola

Co jeszcze można znaleźć w asortymencie gospodarstwa Milejowe Pole? Naturalne zioła w postaci bazylii, kolendry czy tymianku, a także jadalne kwiaty nasturcji, bratków i cukinii. Ponadto gospodarstwo skupuje tradycyjne produkty od lokalnych, sprawdzonych rolników.

1891272_271250279705377_134219330_n

Pole w pełnej krasie.

Produkty bez chemii i konserwantów

  Nasze rośliny uprawiane są w naturalny sposób, z wykorzystaniem naturalnych nawozów, z zachowaniem płodozmianu i bioróżnorodności. – podkreśla Ewelina Żygadło.  Uważamy, że każdy zasługuje na dostęp do warzyw i owoców uprawianych bez chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Chcemy mieć wpływ na polski rynek produktów spożywczych. Zawsze jedliśmy tylko ekologiczne produkty i tak chcemy karmić naszych klientów.

Zamów warzywa z Milejowego Pola

Plany na przyszłość nie zapowiadają żadnej zmiany w tym względzie. Właściciele nadal zamierzają odkrywać nowe rośliny i adaptować je do warunków panujących w Milejowym Polu. Poza tym nieustannie przyświeca im idea odpowiedzialnego rolnictwa, dzięki czemu produkty dostarczane klientom są najwyższej jakości. Jesteśmy nastawieni na zrównoważony rozwój, dlatego nasze warzywa zawsze będą rosnąć w naturalnych warunkach. Nasi klienci mogą być pewni ich jakości, smaku i wartości odżywczych. To co tradycyjne łączymy z tym, co nowoczesne, dzięki temu możemy się cały czas rozwijać. Wierzymy, że mamy wpływ i jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie się polskiego rolnictwa i świadomości konsumenckiej. 

z Warsztatów - przygotuj mi mamo, przygotuj mi tato

Z przygotowań do warsztatów – imponujące zapasy pysznych, tradycyjnie uprawianych warzyw.

Zaopatrywanie szefów wrocławskich kuchni, sklepów ekologicznych i indywidualnych klientów, zobowiązuje, podobnie jak współpraca z Slow Food Youth Wrocław. Milejowe Pole bierze również udział w wielu polskich oraz międzynarodowych projektach kulinarnych i edukacyjnych, dotyczących zrównoważonego rolnictwa. Tym bardziej cieszymy się, że właściciele gospodarstwa postanowili dołączyć do platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.

Zamów warzywa z Milejowego Pola

Zdjęcia pochodzą ze strony Milejowego Pola na Facebooku: https://www.facebook.com/milejowepole/?fref=ts

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *