Milejowe Pole pełne różnorodności
Kilkanaście kilometrów od Wrocławia, w najcieplejszym regionie Polski, położone jest niezwykłe gospodarstwo rodzinne Milejowe Pole. Choć ma ono bardzo długą tradycję, ponieważ ziemia uprawiana jest od pokoleń przez rodzinę pani Eweliny Żygadło, to w obecnej formie istnieje od 3 lat. Jak sama mówi – Prowadzimy je z poszanowaniem środowiska naturalnego, wiedząc, że jakość produktu wiąże się z warunkami, w jakich wyrósł. – Jesteście ciekawi, co to dokładnie oznacza? Poznajcie historię gospodarstwa.
Dobrej jakości żyzna gleba daje niesamowite możliwości rolnikom z gminy Żórawina położonej niedaleko Wrocławia. Ta sama ziemia wymaga jednak szczególnej pielęgnacji i poszanowania, czego przykładem jest rodzinne gospodarstwo państwa Żygadło. Jak oni to robią? – Nie używamy nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO). Jesteśmy w tej kwestii samowystarczalni, ponieważ w naszym gospodarstwie żyją także zwierzęta – szczęśliwe kury, konie, krowy, świnie, które wytwarzają dla nas naturalne nawozy. Dbamy o Milejowe Pole tak, jak robili to nasi rodzicie, dziadkowie i pradziadkowie.
Milejowe Pole powstało na drodze poszukiwań, eksperymentów i zainteresowania lokalnym, uczciwym produktem. Ważnym w tym procesie była również inspiracja płynąca od wrocławskich szefów kuchni, którzy poszukiwali produktów najwyższej jakości. To oni stali się odbiorcami pierwszych kolorowych marchewek, topinamburu i innych rzadko spotykanych gatunków z gospodarstwa państwa Żygadło.
Jedyne takie gospodarstwo
Milejowe Pole to jedyne gospodarstwo na Dolnym Śląsku, w którym dużą uwagę przykłada się do przywracania uprawy gatunków zapomnianych, takich jak topinambur, skorzonera, kolorowe marchewki i buraki, rzepa, pasternak, salsefia czy brukiew. Właściciele podwrocławskiej posiadłości nie poprzestają jednak na wskrzeszaniu pamięci, ale także sprowadzają i uprawiają nieznane dotąd w Polsce warzywa, takie jak okra, długa fasola, mikrozioła, pak choy i wiele innych.
Wybierz warzywa z Milejowego Pola
Co jeszcze można znaleźć w asortymencie gospodarstwa Milejowe Pole? Naturalne zioła w postaci bazylii, kolendry czy tymianku, a także jadalne kwiaty nasturcji, bratków i cukinii. Ponadto gospodarstwo skupuje tradycyjne produkty od lokalnych, sprawdzonych rolników.
Produkty bez chemii i konserwantów
– Nasze rośliny uprawiane są w naturalny sposób, z wykorzystaniem naturalnych nawozów, z zachowaniem płodozmianu i bioróżnorodności. – podkreśla Ewelina Żygadło. – Uważamy, że każdy zasługuje na dostęp do warzyw i owoców uprawianych bez chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Chcemy mieć wpływ na polski rynek produktów spożywczych. Zawsze jedliśmy tylko ekologiczne produkty i tak chcemy karmić naszych klientów.
Zamów warzywa z Milejowego Pola
Plany na przyszłość nie zapowiadają żadnej zmiany w tym względzie. Właściciele nadal zamierzają odkrywać nowe rośliny i adaptować je do warunków panujących w Milejowym Polu. Poza tym nieustannie przyświeca im idea odpowiedzialnego rolnictwa, dzięki czemu produkty dostarczane klientom są najwyższej jakości. –Jesteśmy nastawieni na zrównoważony rozwój, dlatego nasze warzywa zawsze będą rosnąć w naturalnych warunkach. Nasi klienci mogą być pewni ich jakości, smaku i wartości odżywczych. To co tradycyjne łączymy z tym, co nowoczesne, dzięki temu możemy się cały czas rozwijać. Wierzymy, że mamy wpływ i jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie się polskiego rolnictwa i świadomości konsumenckiej.
Zaopatrywanie szefów wrocławskich kuchni, sklepów ekologicznych i indywidualnych klientów, zobowiązuje, podobnie jak współpraca z Slow Food Youth Wrocław. Milejowe Pole bierze również udział w wielu polskich oraz międzynarodowych projektach kulinarnych i edukacyjnych, dotyczących zrównoważonego rolnictwa. Tym bardziej cieszymy się, że właściciele gospodarstwa postanowili dołączyć do platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.
Zamów warzywa z Milejowego Pola
Zdjęcia pochodzą ze strony Milejowego Pola na Facebooku: https://www.facebook.com/milejowepole/?fref=ts