!-->

Fasola biała – roślinne białko. Wartości odżywcze fasoli

Produkty fasola biała

Fasola biała – wartości odżywcze

Fasola biała, np. typowy dla Polski Jaś, to bardzo dobre źródło białka. Zawiera go w zależności od odmiany nawet 22% lub więcej. Jednocześnie jest to produkt niskotłuszczowy (około 2% to tłuszcz), a reszta to węglowodany złożone,  w tym cenny błonnik pokarmowy.

Fasola to także bardzo dobre źródło potasu, wapnia, fosforu oraz witaminy B1 i prowitaminy A.

Idealna dla wegetarian i wegan

Wszystkie rośliny strączkowe, w tym fasola biała, jest dobrym źródłem białka, które należy dostarczyć każdego dnia. Dlatego też wegetarianie oraz szczególnie weganie powinni każdego dnia spożywać minimum szklankę fasoli dziennie. Najlepiej sprawdza się tu fasola sucha, namoczona przez noc i odpowiednio długo gotowana. Aby zwiększyć przyswajalność białek warto łączyć w daniu z roślinami strączkowymi produkty zbożowe. Dzięki temu uzyskuje się efekt uzupełniania się aminokwasów.

Chcę zamówić fasolę od Rolników

Fasola dobra na choroby cywilizacyjne

Dzięki duże zawartości błonnika pokarmowego, a także tzw. saponinom, fasola spożywana regularnie może obniżać poziom cholesterolu we krwi, obniżając stężenie złego LDL i podnoszą poziom dobrego HDL. Ponadto fasola wpływa korzystnie na stężenie glukozy we krwi poprawiając tym samym całą gospodarkę insulinową organizmu.

Fasola a choroby nowotworowe

Biała fasola zawiera bardzo dużą ilość błonnika pokarmowego. Dzięki temu ułatwia pozbywanie się toksycznych związków zalecających w jelitach (szczególnie w jelicie grubym). Tym samym błona śluzowa jelit jest krócej narażona na podrażnienia.

Poza tym duża ilość błonnika ułatwia walkę z zaparciami, hemoroidami, a także wspomaga łatwiejszą defekację.

Fasola w czasie ciąży

Fasola jest produktem wzdymającym. Jeśli więc kobieta nie cierpi na zgagę (pojawiająca się raczej w III trymestrze) to nie ma przeciwwskazań, aby do codziennego menu włączyć dania z fasolą.

Fasola w czasie laktacji

Jeszcze niedawno uważano, że fasoli nie powinno się spożywać w czasie laktacji, gdyż jest produkt mocno wzdymający i może powodować bolesne bóle brzuszka dziecka. Aktualne wiedza tego nie potwierdza i fasola może być elementem diety kobiety w czasie laktacji.

Fasola biała – co z nią zrobić

Najbardziej znanym daniem w Polsce to oczywiście zupa fasolowa, fasolka po bretońsku. Ze światowej kuchni warto wspomnieć o chili con carne z dodatkiem czerwonej fasoli, a także barszcz ukraiński. Warto jednak białą fasolę pokazać w różnych innych wersjach, np.:

  • pasta kanapkowa z białej fasoli z pieczoną czerwoną papryką na ostro
  • wegański smalczyk z białej fasoli z majerankiem i cebulą
  • ciasto czekoladowe a’la browni na bazie białej fasoli
  • orzeźwiająca zupa tajska z dodatkiem białej fasoli

>> Rozgrzewające potrawy – jak rozgrzać organizm od środka? <<

Fasola – przeciwwskazania

Niestety fasola jest dość ciężkostrawna. Dlatego też nie jest polecana osobom chorym, unieruchomionym, a także w przypadku zalecenia stosowania diety łatwostrawnej. Małym dzieciom nie zaleca się podawania dań z dużą ilością roślin strączkowych. Poza tym osoby z dną moczanową powinny unikać dań fasolowych.

Zamawiam fasolę od Rolników

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Jeden komentarz do “Fasola biała – roślinne białko. Wartości odżywcze fasoli

  1. Justysia pisze:

    Uwielbiam fasolę, jestem teraz mama karmiąca i jak zjadłam fasolę to moja córeczka miała kołki i płakała, więc przy laktacji radziłbym nie jeść fasoli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *