!-->

Bakłażan – warzywo czy owoc? Właściwości odżywcze bakłażana

Produkty

Bakłażan  – podłużna psianka, którą traktujemy w kuchni jak warzywo, z botanicznego punktu widzenia jest owocem. Inna nazwa bakłażana to oberżyna lub gruszka miłosna. Zanim bakłażan na dobre zadomowił się w naszej kuchni, był uważany za roślinę trującą. Przeczytajcie o właściwościach odżywczych i zdrowotnych bakłażana.

Właściwości odżywcze

Bakłażan jest źródłem beta-karotenu (prowitamina A), witaminy B1, B2, B3, a nawet witaminy C. Poza tym dostarcza wapń, fosfor, żelazo, miedź, magnez, a także potas. Sam bakłażan jest niskokaloryczny, ale warto pamiętać o tym, że łatwo wchłania tłuszcze, a przez to takie danie może być bardzo bogatym źródłem energii.

Bakłażan – dlaczego warto jeść

Bakłażan zawiera antocyjany (nadające mu charakterystyczny kolor), które działają silnie przeciwnowotworowo. Ponadto związek zwany glikoalkaloidem występujący w bakłażanie również wpływa korzystnie na zmniejszanie się komórek nowotworowych wątroby (badania na wyizolowanych komórkach nowotworowych).

Chińskie badania pokazują, że antocyjany mają pozytywny wpływ na obniżanie się złego cholesterolu we krwi, a zwiększanie się dobrego HDL. Ponadto potas, magnez, w które obfituje bakłażan, regulują ciśnienie tętnicze, a także kurczliwość mięśni. Według naturalnej medycyny regularne spożywanie bakłażanów poprawia także morfologię krwi, poprzez min. zwiększenie się ilości erytrocytów (czerwone ciałka krwi).

Nie ma przeciwwskazań odnośnie podawania dań z bakłażanem zarówno w czasie ciąży, jak i podczas laktacji.

Chcę zamówić warzywa od Rolników

Bakłażan – przepisy

Z bakłażana najłatwiej wyczarować wytrawne dania, np. tradycyjna grecką musakę. Idealnie smakuje nadziewany mięsem lub farszem z ryżu i soczewicy. W połączeniu z aromatycznymi grzybami i suszonymi pomidorami to także wielka przyjemność jedzenia. Bakłażana warto doprawiać sosem pomidorowym i świeżymi ziołami – szczególnie smaczny jest w połączeniu z rozmarynem, tymiankiem, a także po indyjsku – z curry czy tradycyjną garam masala.

>> Pasta z bakłażana i świeżych ziół <<

Bakłażan – przeciwwskazania

Bakłażan to raczej bezpieczne warzywo. Warto jednak go dobrze upiec, usmażyć lub udusić. Surowy może być bowiem źródłem problemów trawiennych.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *