!-->

6 powszechnie znanych właściwości cynamonu i praktyczne sposoby ich wykorzystania

Produkty

Choć cynamon należy do jednych z najpopularniejszych przypraw świata, to dopiero stosunkowo od niedawna głośno jest o jego prozdrowotnych właściwościach. Jakie ma korzystne działanie dla zdrowia?

Już starożytni Egipcjanie wykorzystywali jego działanie antyseptyczne, zabezpieczając nim balsamowane zwłoki przed rozkładem. Również średniowiecze wysoko ceniło właściwości cynamonu, zalecając go jako panaceum na bóle gardła i jako … afrodyzjak. Dopiero kolejne wieki po odrodzeniu przyczyniły się do demokratyzacji tej przyprawy. Była ona stosowana głównie w krajach orientalnych jako środek leczniczy ‒ szczególnie na problemy trawienne, reumatyzm czy przeziębienia.

Tym, co wyróżnia cynamon spośród innych przypraw, jest również sposób jego pozyskiwania: zwykle przyprawę uzyskuje się z korzeni, owoców czy liści, natomiast cynamon otrzymujemy z kory drzewa (po ususzeniu przypomina on drewniane cygaro, które następnie jest ścierane).

Cynamon w swoim składzie posiada niewielkie wartości minerałów (m.in. magnez, selen, cynk, sód) i witamin (głównie z grupy B), za jego właściwości zdrowotne odpowiadają substancje znajdujące się w olejku eterycznym (m.in. fenylopropanoidy, aldehyd  cynamonowy,  kwas cynamonowy, eugenol).

Działanie cynamonu:

  • przeciwbakteryjne,
  • antyseptyczne,
  • antyoksydacyjne,
  • wspomagające trawienie,
  • przeciwcukrzycowe,
  • antygrzybiczne

>> Cynamon – właściwości lecznicze i przeciwwskazania <<

Cynamon w domowej apteczce

Warto pamiętać, że za dobroczynne dla zdrowia działanie cynamonu odpowiadają flawanoidy, aldehydy i eugenol. Jeśli chcemy mieć pewność, że spożywana przez nas forma cynamonu ma odpowiednie stężenie tych substancji, wybierajmy preparaty syntetyczne o oznaczonym składzie. Kiedy możemy sobie pozwolić na dłuższą suplementację, warto skoncentrować się na formie ziołowej (głównie napar). W domowej apteczce cynamon może wspomóc nas w najmniej spodziewanych momentach:

  • olejek eteryczny z cynamonu mieszamy z dowolnym olejem roślinnym i używamy do masowania: poprawia krążenie krwi, zwalcza grzyby, łagodzi ból mięśni;
  • napary i herbatki z cynamonu wspomogą nas w walce z bólami brzucha i w odchudzaniu: napój taki wspomaga usuwanie cukrów i tłuszczów z krwi;
  • szklanka gorącej wody z cynamonem i miodem pita rano na czczo łagodzi zapalenia, wspomaga krążenie, wspiera układ odpornościowy;
  • olejek wtarty w skroń łagodzi bóle głowy, pomaga również na bóle reumatyczne i menstruacyjne;
  • wywar z cynamonu zawiera taninę, która chroni przed nadmiarem cholesterolu; ma działanie bakterio- i grzybobójcze.

>> Rozgrzewające przyprawy – jak naturalnie podwyższyć temperaturę organizmu <<

Cynamon w walce z cukrzycą – fakty i mity

Obecnie trudno lekceważyć zatrważające statystyki, które dotyczą cukrzycy: według WHO na świecie niemal 350 mln osób jest diabetykami, a do 2030 roku ta choroba stanie się jedną z siedmiu głównych przyczyn zgonów. W świetle tych danych nie dziwi poszukiwanie skutecznych leków na cukrzycę, które przynajmniej poprawiłyby jakość życia pacjenta i pomogły utrzymać niski poziom glukozy we krwi. Wyniki badań z niezależnych od siebie ośrodków wskazują jasno, że nie ma jednego „cudownego” panaceum na tego rodzaju dolegliwości, a skuteczna terapia opiera się na kombinacji zmiany trybu życia, odżywiania, włączenia leków i terapii alternatywnych. Wśród alternatywnych metod leczenia na pierwsze miejsce wysuwa się suplementację … cynamonem, którego właściwości hipoglikemizujące potwierdzono już lata temu.

Piśmiennictwo medyczne potwierdza, że codzienne spożywanie cynamonu w ilości 3-6 g/dobę pozwala obniżyć poziom cukru we krwi na czczo od 18 aż do 29% (wyniki badań dostępne on-line w trybie open access: Joanna Sajkowska, Cynamon jako suplement w cukrzycy, lekwpolsce.pl). Nie znaczy to jednak, że można dzięki cynamonowi odrzucić tradycyjne leczenie: należy pamiętać, że jest to jedynie dodatek do terapii farmakologicznej i niefarmakologicznej.

Cynamon : działanie dla urody

  • jeśli połączymy go w domowych warunkach z olejem roślinnym i miodem, uzyskamy świetny środek do pielęgnacji cery tłustej i do jej oczyszczania i regeneracji;
  • w postaci peelingu (cynamon, sól, olej roślinny) oczyszcza skórę z martwego naskórka i ma działanie nawilżające;
  • stosowany na skórę zwalcza wypryski (działanie oczyszczające) i przyśpiesza gojenie się ran (działanie przeciwzapalne);
  • olejek eteryczny stosowany na włosy spowolni ich wypadanie;

Wybieram ekologiczne przyprawy i zioła

Działanie cynamonu wg medycyny ludowej

Od wieków przyprawa ta wykorzystywana była przede wszystkim jako środek pomocny we wszelkiego rodzaju zaburzeniach trawienia i łagodniejszych formach zatruć pokarmowych; przy braku łaknienia i dolegliwościach żołądka i jelit. Zastosowania te są aktualne także współcześnie: naukowcy wyjaśnili, że bakteriobójcze działanie cynamon zawdzięcza eugenolowi. Garbniki są natomiast odpowiedzialne za dezynfekcję i ściąganie układu pokarmowego.

Cynamon: perspektywy suplementacji

Współczesna nauka największy nacisk kładzie na związki cynamonu ze zwalczaniem cukrzycy typu II oraz na jego zbawienny wpływ na walkę z epidemią otyłości. Dziś nikt nie kwestionuje pozytywnego wpływu tej przyprawy na poziom glukozy we krwi – dodatkowo okazało się, że jest ona również silnym termogenikiem, pozwalającym szybciej zrzucić zbędne kilogramy. Za spalanie lipidów odpowiedzialny jest aldehyd cynamonowy (cynamal), który stymuluje enzymy odpowiedzialne za metabolizm lipidów.

Zamawiam ekologiczne przyprawy i zioła

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *