!-->

8 powodów, dla których warto jeść zupy

Zdrowe żywienie

Wystarczy umieścić w garnku kilka składników, przyprawić i ewentualnie zblendować całość, by otrzymać wartościowy i krzepiący posiłek. Zupy stanowią ciekawe urozmaicenie diety, ponieważ można łączyć w nich przeróżne składniki, uzyskując intrygujące efekty. Dlaczego jeszcze powinno się wprowadzić je do domowego jadłospisu?

zupa cebulowa przepis

#1 Przygotowywanie zup jest łatwe

Każda osoba (również ktoś, kto uważa się za kuchennego dyletanta) potrafi samodzielnie przygotować zupę, nie poświęcając temu zajęciu zbyt dużo uwagi. Łącząc odpowiednią ilość składników, można niewielkim nakładem sił przyrządzić posiłek dla całej rodziny np. na dwa dni. Aby zupa smakowała tak jak zaraz po ugotowaniu, wystarczy ustawić ją na kuchence i podgrzać, systematycznie mieszając. Dania tego typu smakują świetnie również wtedy, gdy podgrzewamy je w kuchence mikrofalowej, dlatego można zabierać je do pracy.

#2 Zupy są niedrogie

Aby przygotować pełnowartościową i pożywną zupę, musimy wydać zaledwie kilka lub kilkanaście złotych – w zależności od tego, czy na przykład zamierzamy dodać do niej głównie warzywa sezonowe, które zwykle są bardzo tanie. To świetne rozwiązanie dla osób, które zamierzają ograniczyć codzienne wydatki, ale nie kosztem własnego zdrowia i samopoczucia. Zamówienie zupy w restauracji również nie wiąże się z koniecznością zapłacenia wysokiego rachunku.

#3 Zupy zawierają liczne składniki odżywcze

W zależności od tego, co do nich dodamy, zupy mogą być bogate w białko, błonnik (a dzięki temu sycące), witaminy oraz minerały. Jedzenie takich dań wpływa na ludzki organizm znacznie lepiej niż zadowalanie się przetworzoną żywnością, np. typu fast food, która zawiera głównie puste kalorie. Składniki zawarte w zupach mogą wspomagać zdolność koncentracji lub poprawiać perystaltykę jelit. Zupy stanowią dowód na to, że można odżywiać się mądrze i zdrowo, nie ponosząc przy tym zbyt wysokich kosztów.

#4 Zupy działają rozgrzewająco

Gorące napoje i aromatyczne zupy – to kluczowe elementy „zimowego zestawu przetrwania”. Trudno wyobrazić sobie bez nich najchłodniejsze miesiące w roku. Wystarczy posilić się miską gorącej zupy, by grudniowa zawierucha wydała się mniej straszna. Co więcej, witaminy zawarte w warzywach dodawanych do tego typu dań poprawiają samopoczucie, sprawiając, że stajemy się mniej podatni na jesienno-zimową depresję, która skutecznie i na dłuższy czas odbiera chęć do działania.

#5 Zupy wzmacniają

Właściwości odżywcze i rozgrzewające, o jakich można mówić w przypadku zup, sprawiają, że jesteśmy mniej podatni na choroby, które atakują nas jesienią i zimą. To kolejny czynnik wywierający korzystny wpływ na samopoczucie. Jeśli dbamy o siebie i prowadzimy zdrowy tryb życia, nie zmagamy się dolegliwościami takimi jak osłabienie, katar, kaszel, gorączka itp. Możemy więc żyć zupełnie normalnie, mimo że aura panująca na zewnątrz zdecydowanie temu nie sprzyja. W związku z tym możemy wykonywać swoje codzienne obowiązki.

#6 W zupach można przemycić wartościowe składniki odżywcze

Smakowite zupy krem są także znakomitą metodą umożliwiającą skłonienie niejadka do zjedzenia fasolki, brukselki lub innego warzywa. Dzieci bardzo często „dyskwalifikują” poszczególne produkty przed skosztowaniem. Wystarczy, że małemu człowiekowi nie spodoba się kształt marchewki lub kolor brokułu, by warzywo zostało uznane za niejadalne. Rodzic, chcąc dostarczyć swojej pociesze wszystkie składniki odżywcze, jakie są jej potrzebne, nierzadko musi uciekać się do podstępów, takich jak np. miksowanie warzyw. W przeciwnym razie znaczna część dzieci jadłaby wyłącznie frytki, lody i czekoladę.

Wybierz warzywa ekologiczne od rolników

#7 Zupy są lekkostrawne i niskokaloryczne

Zupy, w których znajduje się wiele warzyw, stanowią cenne źródło błonnika. W związku z tym można dość szybko się nimi nasycić i stracić ochotę na sięgnięcie po kolejną porcję lub słodki i kaloryczny deser. Jedzenie lekkostrawnych, a zarazem pożywnych posiłków sprzyja utrzymaniu nienagannej sylwetki, co poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Błonnik stymuluje również ślinianki do wytężonej pracy, dlatego proces trawienia przebiega intensywniej od początku – pożywienie jest skuteczniej i dokładniej rozdrabniane, w związku z czym organizm nie musi poświęcać zbyt dużo energii na trawienie, a my jesteśmy mniej zmęczeni i dobrze radzimy sobie z codziennymi wyzwaniami.

#8 Zupy mogą zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały

Regularne jedzenie zup może sprawić, że nie będziemy musieli sięgać po dodatkowe porcje warzyw i owoców, jeśli za nimi nie przepadamy. Doprawiając proste danie tak, jak lubimy, możemy nie tylko zaspokoić głód i dzienne zapotrzebowanie na witaminy, ale również zapewnić sobie przyjemne doznania smakowe. Przyjemność płynąca z jedzenia, która nie wywołuje wyrzutów sumienia, znakomicie wpływa na samopoczucie.

zupy

Warto włączyć zupy do swojej codziennej diety i to niezależnie od pory roku. Jesienią i zimą można wybierać gorące dania, a latem – chłodniki. Takie rozwiązanie pociąga za sobą liczne korzyści, z poprawą stanu zdrowia na czele.

Jedzmy zupy! 🙂

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *