Seler naciowy – właściwości odżywcze i zdrowotne
Seler naciowy uznawany jest za jedno z najstarszych warzyw świata, wpisywał się już w dietę starożytnych Egipcjan i Greków. Obecnie zyskuje coraz większą popularność, stając się częścią codziennych potraw, ale nadal nie należy do grona najpopularniejszych produktów, po które sięgamy. A wielka szkoda, bo warzywo to posiada wyjątkowe walory smakowe, znikomą liczbę kalorii, przyspiesza metabolizm i dostarcza pokaźną ilość witamin.
Naszym kuchennym poczynaniom towarzyszy zarówno coraz większa ciekawość, jak i odwaga, dlatego też chętnie eksperymentujemy, łącząc na przykład warzywa z owocami w formie koktajli. Zgłębiamy również wiedzę na temat konkretnych produktów, aby świadomie komponować smaczne i zdrowe posiłki. Seler naciowy coraz częściej gości w naszych kuchniach i staje się nieodłącznym elementem jadłospisu, ponieważ można spożywać go zarówno na surowo, jak i sprawdza się w postaci składnika różnych potraw. Zobaczmy, jakie dobrodziejstwa w sobie kryje.
Właściwości odżywcze selera naciowego
Już w pierwszych kilku kęsach da się zauważyć jego specyficzny smak. Odpowiadają za to głównie olejki eteryczne, które posiadają właściwości uspokajające i kojące nerwy. W medycynie chińskiej poleca się używanie soku z selera naciowego do redukcji wysokiego ciśnienia. Sok miesza się w równych ilościach z miodem i używa trzy razy dziennie po około 8 łyżeczek. Ponadto wspomniane przetwory korzystnie działają na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci, jak również wpływają na prawidłowe trawienie.
Seler naciowy jest źródłem wielu składników mineralnych, tj. potasu, wapnia, fosforu, cynku, molibdenu oraz witamin: A, C, PP i z grupy B, choć w mniejszym stopniu. Dzięki temu ma wielokierunkowe działanie: wzmacnia układ odpornościowy, chroni przed miażdżycą i artretyzmem, pomaga przy wzdęciach i niestrawności.
Ma zastosowanie w dietach redukcyjnych ze względu na małą kaloryczność i niski indeks glikemiczny, a także posiada właściwości moczopędne. Z powodzeniem możemy stosować warzywo w chorobach nerek, wątroby i przewodu pokarmowego. Polecany jest także dla cukrzyków. Ze względu na specyficzny smak czasem stosowany jest jako substytut soli.
Zamów warzywa bezpośrednio od Rolnika
Seler naciowy w okresie ciąży i karmienia piersią
Jak dotąd nie zaobserwowano negatywnego wpływu spożycia selera naciowego na ciążę. Czasami zdarza się, że przy diecie bogatej w seler w trakcie karmienia piersią pokarm nieznacznie będzie zmieniał swoje walory smakowe, co nie zawsze będzie się spotykać z akceptacją ze strony dziecka. Wówczas należy usunąć warzywo ze swojego jadłospisu. Warto wspomnieć o tym, że seler jest alergenem pokarmowym i może powodować reakcje alergiczne (rumień, pokrzywka, astma) zarówno u dziecka, jak i przyszłej mamy.
Propozycje potraw z selerem naciowym
- sok z selera naciowego, czerwonej papryki i pomidorów oraz świeżej bazylii
- koktajl z selera, kiwi, mango, ogórka i cytryny
- seler naciowy faszerowany kozim serem i suszonymi pomidorami
- surówka z selera naciowego, z jabłkami i pomidorami oraz dodatkiem oliwy
- zupa krem z selera naciowego z dodatkiem curry
Na co warto zwrócić uwagę
Większość populacji, wśród której nie występują reakcje alergiczne na seler, swobodnie może stosować go w codziennej diecie. Rzadkością są przypadki nietolerancji selera z innych przyczyn. Natomiast warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Seler naciowy najlepiej przechowywać w lodówce i spożyć go w ciągu tygodnia od czasu zakupu.
*O właściwościach odżywczych i zdrowotnych selera naciowego opowiadała Karolina Kucharczyk – ekspert platformy LokalnyRolnik.pl.
Źródło zdjęcia: surojadek.com