Rodzaje sałat – sprawdź, która sałata jest najzdrowsza
Sałata od wieków towarzyszy diecie człowieka: choć początkowo patrzono na nią nieco podejrzliwie, to współcześnie jest jednym z najpopularniejszych dodatków do codziennej diety.
Sałata – właściwości, dzięki którym pojawiła się na naszych talerzach
Co decyduje o ogromnym sukcesie sałaty? Przede wszystkim jej niska kaloryczność: można bez cienia przesady powiedzieć, że ile byśmy jej nie zjedli, na pewno nie przytyjemy. 100 gram sałaty zawiera zwykle około 1.4 g białka, 3 g węglowodanów, 0,2 g tłuszczu, a jej wartość energetyczna to jedynie 19 kcal. Oczywiście poza faktem, że sałata nie tuczy, jej plusy to także bogactwo składników mineralnych, witamin i fitosteroli.
>> Sałata – odżywcze i odchudzające walory sałaty <<
Rodzaje sałat:
Sałata masłowa
Choć niezbyt dobrze znosi przechowywanie, szybko więdnąc, to rekompensuje to miękkością liści i bogactwem zawartych witamin i mikroelementów: A, C, E, B1 i B2; zawiera również wapń i żelazo. To idealne dopełnienie posiłku dla osób, które muszą starać się zredukować poziom złego cholesterolu. Do zalet sałaty masłowej należy również to, że pomaga oczyścić się z toksyn. Najczęściej wykorzystywana w sezonowych sałatkach wiosennych.
Sałata lodowa
W przeciwieństwie do masłowej dobrze znosi długie przechowywanie (to właśnie dlatego można ją kupić zawiniętą w folię). Jej nazwa wzięła się z charakterystycznego chrupania, które towarzyszy jej jedzeniu. Do zalet sałaty lodowej należy wysoka zawartość błonnika pokarmowego, obecność witamin A, D, E, B9 oraz beta-karotenu i kwasu foliowego. To wspaniałe źródło antyoksydantów, dzięki którym łatwiej radzimy sobie z wolnymi rodnikami. Ten rodzaj sałaty stosowany jest przede wszystkim do sałatek z serami (zwłaszcza feta czy pleśniowym) oraz do kanapek.
Sałata rzymska
Z wyglądu przypomina nieco kapustę pekińską, jest rośliną, która nie występuje rosnąc dziko. Jej zasadnicza wartość to obecność witamin B1, B2, PP, C i karotenu, do tego to dobre źródło wapnia, fosforu i żelaza. Znosi długotrwałe przechowywanie, jest głównym składnikiem słynnej sałatki Cezara (idealnie komponuje się z boczkiem, anchois, kurczakiem).
Chcę zamówić sałaty i zioła od Rolników
Sałata dębolistna
Nazwę zawdzięcza podobieństwu do liści dębu, ma intensywny, czerwono-bordowy kolor, jest odmianą sztucznie wyhodowaną przez człowieka. Dzięki zawartości chlorofilu to warzywo silnie bakteriobójcze, zawiera przeciwutleniacze, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Obfituje w witaminy B, E i C i składniki mineralne, takie jak potas, mangan, magnez, żelazo. Najlepiej komponuje się z serami i grzybami.
Sałata kędzierzawa, czyli endywia
Sałata pochodząca z Basenu Morza Śródziemnomorskiego. Jako jedną z nielicznych sałat kroi się ją nożem, a nie rozdziera palcami. Ceniona za walory dekoracyjne (wybitnie postrzępione krawędzie) oraz pikantny smak. Jest bogatsza w witaminy i minerały od sałat otrzymanych przez sztuczne krzyżówki, zawiera m.in. witaminy A, B, C, potas, wapń i żelazo. Jest szeroko użytkowana w wielu kuchniach z południowej Europy. Jako jedna z nielicznych może być poddawana gotowaniu, świetnie smakuje z sosami.
Sałata lollo rosso
Ceniona przede wszystkim za walory dekoracyjne: staje się ozdobą wszędzie tam, gdzie talerz powinien być olśniewająco udekorowany. Jej cechą szczególną jest charakterystyczne czerwonawe przebarwienie na obrzeżach liści. Jest źródłem witamin A, B i C oraz potasu, fosforu i wapnia. Dzięki temu, że dobrze znosi długotrwałe przechowywanie, używa się jej powszechnie w daniach gotowych i kanapkach na wynos.
Radicchio
Nazywana cykorią sałatową, to sałata w smaku podobna właśnie do cykorii, która wyśmienicie łączy się z innymi sałatami i dobrze znosi długie przechowywanie. Należy pamiętać, by nie przesadzić z jej wykorzystaniem: charakterystyczny gorzki posmak może zdominować smak całej potrawy. Zawiera witaminy A, B, D oraz kwas askorbinowy, wapń i magnez.
Chcę zamówić ekologiczne sałaty
Roszponka
Sałata wyróżniająca się bogactwem beta karotenu i witaminy C, których posiada do czterech razy więcej niż inne sałaty. Współcześnie jest używana do kuracji oczyszczających z toksyn oraz odkwaszających. Stosuje się ją również w problemach żołądkowych i dwunastnicy. Świetnie komponuje się z innymi sałatami. Dodatkowo, jako jedna z nielicznych, może być przygotowywana na ciepło, tak jak szpinak.
Rukola
Rukola zwana również rokiettą siewną nie jest sałatą, pochodzi bowiem z rodziny warzyw kapustnych, takich jak brukselka, kalafior, jarmuż czy brokuły. Jedna z ulubieńców współczesnej dietetyki, ma silne właściwości antynowotworowe, zawiera witaminy A, C i K, a także chlorofil. Jako jedna z nielicznych sałat świetnie komponuje się z makaronami, zapiekankami i pizzą.
>> Rukola – ostra kuzynka jarmużu i kapusty <<
Sałata: dlaczego warto wprowadzić do diety?
Nawet pobieżna charakterystyka kilku podstawowych sałat wskazuje jasno, że jest to jedna z najbardziej zdrowych przekąsek. Zawiera nie tylko bogactwo witamin i składników mineralnych, ale również substancji bakteriobójczych, przeciwnowotworowych czy odkwaszających. Jest pokarmem polecanym dla osób odchudzających się: długo się ją żuje a mimo sporych rozmiarów porcji, sałaty mają niewielkie wartości odżywcze i kaloryczne (zwykle 100 g sałaty to około 20 kcal). W zależności od naszych upodobań kulinarnych możemy dobrać sałatę odpowiednią do dań na ciepło i na zimno; w wielu wypadkach będzie też ona wyśmienitym dodatkiem dekoracyjnym.
Chcę zamówić sałaty i zioła od Rolników