Marchew – właściwości i witaminy, czyli same zalety
Marchew należy do najpopularniejszych warzyw w Polsce. Najczęściej spożywana jest w postaci surówki i jarzynek. Oferuje sensacyjne wręcz właściwości wspierające zdrowie, które chronią nas m.in. przed różnego typu nowotworami, jak również dbają o nasz wzrok. Ponadto doskonale sprawdza się jako element diety odchudzającej, bo na jej 100 gramów przypada zaledwie 27 kalorii!
Jeśli chcecie pomóc swojemu organizmowi, powinniście bliżej zaprzyjaźnić się z marchwią. Poza wszelkimi dobrodziejstwami wymienionymi powyżej, warzywo to spowalnia także proces starzenia skóry, odmładza i regeneruje ją, a co szczególnie istotne – dobroczynnie wpływa na nasz system immunologiczny.
Wartości odżywcze marchwi
Marchew jest przede wszystkim źródłem karotenów, zwłaszcza beta-karotenu, z którego organizm człowieka wytwarza witaminę A. Co ciekawe – szklanka pokrojonej w kostkę marchwi pokrywa ponad 600% dziennego zapotrzebowania na prowitaminę A!. Marchew zawiera także pierwiastki takie jak potas, mangan i niewielkie ilości wapnia. Ważny składnik warzywa stanowi także błonnik pokarmowy.
Właściwości zdrowotne marchwi
Jak wykazują badania, osoby, które w ramach swojej diety spożywają dziennie co najmniej jedną porcję warzyw bogatych w karotenoidy, są w mniejszym stopniu narażone na ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, a tym samym na prawdopodobieństwo zawału mięśnia sercowego.
Wysokie spożycie warzyw i owoców bogatych w karotenoidy, w tym marchwi, obniża o 20% ryzyko zachorowania na raka piersi w okresie po menopauzie oraz nawet o 50% ryzyko wystąpienia nowotworów pęcherza, szyjki macicy, prostaty, okrężnicy, krtani i przełyku. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach dowiedziono, że użycie związku falkarinol naturalnie występującego w marchewce, zmniejsza stany przednowotworowe okrężnicy. Inne badania dowodzą, iż wystarczy spożywać jedną marchew dziennie, aby obniżyć ryzyko zachorowania na raka płuc.
Korzystne działanie beta-karotenu można uzyskać w przypadku stosowania diety bogatej w ten składnik. Beta – karoten słynie m.in. ze swoich właściwości korzystnie wpływających na wzrok. Wspomaga zwłaszcza widzenie o zmierzchu i w nocy (zapobiega tzw. kurzej ślepocie). Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej i rozwojem zaćmy. Aby w pełni wykorzystać dobrodziejstwa beta-karotenu, a także witaminy E, dania z marchwią należy łączyć z odrobiną tłuszczu np. marchewka gotowana na parze z dodatkiem masła lub surówka z marchwi i jabłka z dodatkiem oleju rzepakowego.
Ale uważajcie! Suplementy diety z beta-karotenem pochodzenia sztucznego mogą działać wręcz odwrotnie, prowadząc do tzw. peroksydacji.
Marchwianka dobra na biegunki
Już nasze prababki wiedziały, że nie ma nic lepszego niż marchwianka z ryżem, aby zatrzymać uporczywe biegunki (swoją skuteczność zawdzięcza głównie działaniu pektyn). Ważne jest jednak to, aby surowiec wykorzystany do przygotowania zupy był pochodzenia ekologicznego. Olejki eteryczne z kolei wpływają korzystnie na ograniczenie w obrębie jelita grubego wzrostu bakterii E. coli oraz bakterii z rodziny Staphylococcus.
Marchew dla kobiet w ciąży i karmiących
Marchew to jedno z najbardziej korzystnych warzyw dla przyszłych i młodych mam. Jej cechami charakterystycznymi są łatwostrawność, niska alergenność, a także bogactwo w wiele cennych związków odżywczych. Jednocześnie znajduje się w gronie najbardziej polecanych warzyw dla niemowląt po 6 miesiącu życia jako pierwszy pokarm stały, podawana w formie ugotowanej i przetartej.
Marchew w kuchni
Marchewka to bardzo wdzięczne warzywo w kuchennej przestrzeni, gdyż ma delikatny smak i łatwo ją podawać zarówno na słodko, jak i na słono, a także na surowo i po ugotowaniu. Oto moje ulubione dania z marchwią:
- surówka z marchwi i pomarańczy z dodatkiem prażonych orzechów włoskich
- ciasto marchewkowe à la piernik
- zupa marchewkowa z wędzonym łososiem i świeżym koperkiem
- puree z marchwi i masła
- frytki z marchewki z przyprawą do kebaba
Chcę zamówić marchew od Rolników
Czy marchew może szkodzić?
Tak, co za dużo to niezdrowo. Jeśli skóra nabiera lekko pomarańczowego zabarwienia, to znaczy, że wątroba nie daje sobie rady z rozkładem beta-karotenu, a przez to jest obciążona. Dlatego też warto wówczas ograniczyć spożycie wszystkich pomarańczowych warzyw i owoców, a także soków z nich wyciskanych. Gotowana marchewka ma także dość wysoki indeks glikemiczny, a to powoduje, że stężenie cukru po jej spożyciu może szybko rosnąć. Nie jest to korzystne dla cukrzyków, a także dla osób na dietach redukcyjnych. W takich przypadkach warto postawić na surówki marchwiowe.
*O właściwościach odżywczych i zdrowotnych marchwi opowiadała Ewa Ceborska-Scheiterbauer – ekspert platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.
[…] o której wspaniałych właściwościach odżywczych i zdrowotnych pisaliśmy tutaj, zadziwia nie tylko wsparciem dla organizmu, ale również zastosowaniem w sztuce kulinarnej. Nasz […]
Sam stałem się fanatykiem marchwi ! można zrobić z niej wszystko ! dziś zajadam się wspaniałym marchwiowym ciastem z olejem kokosowym 🙂