Kalarepa – mało kalorii i mnóstwo witamin kryjących się w liściach
Kalarepa – właściwości odżywcze liści i łodygi
Młode liście kalarepy mają znacząco większą zawartość cennych składników odżywczych niż sama zgrubiała łodyga. Przykładowo liście zawierają dwukrotnie więcej witaminy C, beta-karotenu, a także wapnia i żelaza. Niemniej jednak łodyga też jest cennym składnikiem diety, gdyż dostarcza potasu, magnez, mangan, miedź, jod, a także witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy.
Kalarepa na odchudzanie
Kalarepa jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego przy jednocześnie niskiej zawartości energetycznej. Daje to idealne połączenie sprzyjające utrzymaniu zasad diety odchudzającej. Bowiem w dość dużej objętości jest niewiele kalorii, sporo błonnika i orzeźwiający smak. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie jej na surowo w ramach np. II śniadania czy podwieczorku.
Chcę zamówić kalarepę od Rolników
Kalarepa a zdrowie – kalarepa na odkwaszenie organizmu
Dzięki dużej ilości magnezu, potasu wpływa korzystnie – podobnie jak większość warzyw – na odkwaszanie organizmu. Warto wiedzieć, że żyjąc w zanieczyszczonym środowisku, doświadczając stresów dnia codziennego ciało człowieka najczęściej jest zakwaszone. Czym większe zakwaszenie tym szybciej się męczymy, starzejemy, tym częściej chorujemy. Dlatego też warto do codziennej diety dodawać duże ilości tych produktów, które działają odkwaszająco np. kalarepę.
>> Jakie warzywa warto jeść zimą? <<
Kalarepa a rak
Kalarepa, obok kapusty, brokułów czy kalafiora, należy do roślin krzyżowych. Cała rodzina kapustowatych wpływa korzystnie w profilaktyce chorób nowotworowych, a w szczególności raka jelita grubego i prostaty. Związkami ochronnymi są w tym przypadku: sulforafan, izotiocyjaniany oraz indol-3-karbinol.
Kalarepa w ciąży
Nie ma przeciwwskazań do spożywania kalarepy w ciąży. Warto jednak wiedzieć, że świeżość tego warzywa ocenia się po liściach – czym bardziej jędrne tym świeższe. Jeśli liście są żółtawe to prawdopodobnie – przenawożone, co już jest bardzo niekorzystne.
Kalarepa podczas karmienia piersią
Nie ma przeciwwskazań do spożywania kalarepy w czasie laktacji.
Jak wybrać kalarepę?
Warto wiedzieć, że świeżość tego warzywa ocenia się po liściach – czym bardziej jędrne tym świeższe. Jeśli liście są żółtawe to prawdopodobnie – przenawożone, co już jest bardzo niekorzystne.
Zamawiam kalarepę ekologiczną od Rolnika
Kalarepa w kuchni
Najkorzystniej jest spożywać ją na surowo. Można jednak podawać ją w rożnych wersjach:
- nadziewana kalarepa (nadzienie może być jarskie, np. kasza jaglana z pieczarkami lub mięsne np. mięso wołowe mielone z sosem pomidorowym) ➡ SPRAWDŹ PRZEPIS
- risotto z dodatkiem posiekanych liści kalarepy ➡ SPRAWDŹ PRZEPIS
- sałatka z liśćmi i startą kalarepką z dodatkiem dressingu musztardowo-miodowego ➡ SPRAWDŹ PRZEPIS
- dla dzieci: kalarepka gotowana z marchewką (najlepiej na parze) ➡ SPRAWDŹ PRZEPIS
Kalarepa – przeciwwskazania
Kalarepa podobnie jak inne warzywa z rodziny krzyżowej zawierają goitrogeny, które mogą upośledzać pracę tarczycy. Dlatego też osoby z niedoczynnością gruczołu tarczycy powinny wybierać kalarepę w wersji ugotowanej lub upieczonej.
Kalarepa zawiera także niewielka ilość kwasu szczawiowego. Dlatego też nie jest zalecana w dużych ilościach chorym z kamieniami nerkowymi i dną moczanową w okresie zaostrzenia choroby.