!-->

Dynia – królowa jesieni. Rodzaje i odmiany dyni

Produkty

Złota polska jesień to czas niesamowitego wysypu wspaniałych warzyw i owoców.  Wśród nich znajduje się przede wszystkim dynia, która sprawnie rozpycha się w naszych jadłospisach i zajmuje coraz poważniejszą pozycję w zestawieniu najczęściej spożywanych produktów. Łączy w sobie znakomite właściwości odżywcze i zdrowotne, a także wielką wszechstronność w sztuce kulinarnej. Poza tym dynia jest również symbolem zdobywającego popularność w Polsce święta Halloween. Sprawdźcie jakie mamy odmiany dyni!

Zabieramy Was dzisiaj w wycieczkę po popularnych odmianach dyni w Polsce. Jeśli chcielibyście się dowiedzieć również, jaki potencjał odżywczy drzemie w tym warzywie, zajrzycie do artykułu Dynia – jesień w rytmie zdrowia. 

W telegraficznym skrócie możemy zapewnić, że dynia jest niezwykle zdrowa, bogata w witaminy i minerały, a przy tym niskokaloryczna (28 kcal/100 g). Pomaga w odchudzaniu i leczeniu nadciśnienia, ponadto działa odkwaszająco na organizm.

Popularne odmiany dyni

Jesienią dostępnych jest wiele odmian dyni, które różnią się nie tylko wyglądem, kolorem, ale przede wszystkim smakiem. Najpopularniejsza to dynia polska o pomarańczowej grubej skórce i miąższu bez wyraźnego smaku. Niemniej istnieje wiele innych, ciekawych odmień dynii, jak np. Hokkaido, Piżmowa – Butternut, Lunga di Napoli, Muscat de Provence zwana Prowansalską, Muszkatołową lub Francuską czy Makaronowa.

W tym poście zaprezentujemy kilka z wymienionych rodzajów:

Dynia Hokkaido

hokkaido

Dynia Hokkaido, znana też jako Japanase Red Kuri Pumpkin, Orange Hokkaido albo Uchiki Kurima, pochodzi z Japonii. Ma charakterystyczny kształt i ciemno pomarańczową skórkę.  Osiąga wagę ok. 1-2 kg.

Największą zaletą Hokkaido jest z pewnością fakt, że nie trzeba jej obierać. Hokkaido jemy ze skórką, która mięknie podczas obróbki termicznej. To bardzo ułatwia i przyspiesza jej przygotowanie. Zawiera sporo pestek, jednak jej miąższ jest zwarty, przez co świetnie nadaje się do duszenia i smażenia. Ma lekko orzechowy smak. Doskonała do zup, sałatek, kopytek, past do pieczywa, a także do pieczenia. Sprawdzi się świetnie zarówno w zupie krem jak i w zupie pokrojona w kawałki, ze względu na swą mączystą i zwartą strukturę, przypominającą nieco batata lub ziemniaka.

Bez problemu można ją przechowywać do kwietnia.

Zamów dynię Hokkaido lub inne dynie bezpośrednio od rolników

Dynia Lunga di Napoli

lunga_di_napoliDynia Lunga di Napoli  pochodzi z Włoch. Ma wydłużony kształt, rozszerzony na jednym końcu, gdzie znajduje się komora nasienna. Kształtem trochę przypomina wyrośniętą cukinię. Osiąga wagę od 7 do nawet 20 kg.

Miąższ okryty ciemnozieloną skórką z jaśniejszymi smugami jest zwarty, ciemnopomarańczowy, delikatny i słodkawy w smaku. Można wykorzystać go praktycznie w całości za wyjątkiem komory nasiennej.

Tę dynię możemy spożywać na surowo, np. w sałatkach a nawet wytłoczyć z niej dyniowy sok. Sprawdzi się także na zupę, gnocchi i risotto. Możemy ją upiec przekrojoną wzdłuż na pół i podać z oliwą, solą lub ziołami.

Spróbuj pizzy na spodzie kalafiorowym z ricottą i sosem dyniowym

Dynia Muscat de Provence, czyli Prowansalska, Muszkatołowa lub Francuska

dynia_muscat_de_provence

Dynia Muscat de Provence, czyli Prowansalska, Muszkatołowa lub Francuska to odmiana dyni piżmowej pochodząca z Francji.  Łatwo ją rozpoznać: jest duża, podzielona na segmenty, ma ciemną zieloną skórkę, która miejscami przechodzi w pomarańcz i żółć. Miąższ jest intensywnie pomarańczowy, gruby, soczysty i zwięzły, o lekko owocowym aromacie. Wielu osobom w smaku trochę przypomina marchewkę.

Dynia muszkatołowa cieszy się uniwersalnym zastosowaniem w kuchni, doskonała do placków, jak i na gnocchi z dyni. Nadaje się także do jedzenia na surowo.

Można ja przechowywać nawet 4-8 miesięcy.

Zamów dynię francuską lub inne dynie bezpośrednio od rolników

Dynia Makaronowa

dynia_makaronowa_warzywa od zbrojki

Dynię makaronową charakteryzuje lekko podłużny kształt i skórka w kolorze żółtym lub żółto-zielonym. Po przekrojeniu ukazuje się nam żółty miąższ, który pod wpływem obróbki termicznej (gotowania lub pieczenia) rozdziela się na nitki.

Dynia makaronowa jest prosta do przygotowania i delikatna w smaku. Najlepiej upiec ją w całości w piekarniku, a następnie przekroić na pół. Po wyjęciu pestek, wybieramy widelcem miąższ, który rozdziela się na charakterystyczne włókna przypominające spaghetti. Dyniowe nitki można jeść jak makaron. Taki warzywny makaron najlepiej smakuje z sosem pomidorowym lub warzywami.

Dynia Butternut – Piżmowa

dynia_pizmowa_sloneczne_przysmaki

Dynia piżmowa znana również jako Butternut, pochodzi z Ameryki Środkowej. Ma charakterystyczny gruszkowaty kształt i jasną skórkę oraz małe gniazdo nasienne i  pestki, dzięki czemu nie tracimy wiele miąższu przy oczyszczaniu jej.

Dynia piżmowa ma uniwersalne zastosowanie,  nadaje się zarówno do faszerowania i pieczenia, jak i przygotowania z niej puree czy zupy. Ma delikatny orzechowy smak. Z tej dyni, a zwłaszcza z jej górnej części wychodzą GENIALNE FRYTKI! Wystarczy pokroić górną część w słupki, natłuścić np. olejem kokosowym i upiec w piekarniku. Pycha!

Spróbuj dyni piżmowej, makaronowej lub innej - zamów prosto od Rolników

Dynia ozdobna

dynia_ozdobna_pan_warzywko

Dynia nie musi być wyłącznie produktem spożywczym. Doskonale nadaję się także jako piękny jesienny akcent w mieszkaniu lub na stole. Większość dyni ozdobnych nie nadaje się do jedzenia. Mają bardzo twardą skórkę i miąższ, ale dzięki temu są odporne na uszkodzenia i doskonale do długiego przechowywania. Postawione na półce w temperaturze pokojowej przetrwają w niezmienionej formie nawet cały rok, do następnych zbiorów. Jedyne co może ulec zmianie, to kolor skórki: wszystkie zielone plamy na owocach dyni prędzej lub później zmienią kolor: jasnozielone wzory przebarwią się na żółto, a ciemnozielone na pomarańczowo.

Wybierz ulubioną dynię prosto od Rolnika

Obejrzyjcie i posłuchajcie, jak ciekawie o odmianach dyni i ich zastosowaniu w kuchni opowiada Asia Pruska z Gospodarstwa Rolnego Ludwika Majlerta w Warszawie:

Odmiany dyni – to tylko kilka najpopularniejszych z nich. Jeżeli znasz jeszcze jakieś inne jej rodzaje, podziel się tą wiedzą z nami w komentarzach.

Na zdrowie!
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Na zdjęciach w artykule dynie od naszych Rolników:
Dynia HokkaidoTradycje Natury Ekologiczne Gospodarstwo Ogrodnicze
Dynia FrancuskaSłoneczne Przysmaki
Dynia MakaronowaWarzywa od Zbrojki
Dynia ButternutSłoneczne Przysmaki
Dynia OzdobnaPan Warzywko 

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Ilość komentarzy: 8 - dołącz do dyskusji

  1. Mątewka pisze:

    Piękne okazy. Oprócz ozdobnej wszystkie uprawiałam jak jeszcze nie można było ich kupić. Dobrze, że jest już taki wybór.
    Tylko jedna uwaga: Lunga i Prowansalska Muszkatołowa to też dynie piżmowe:) bo piżmowa to gatunek.

  2. […] Dynia jest pełna witamin i minerałów, a więcej dowiecie się o niej z artykułu „Dynia-królowa jesieni”. […]

  3. […] odmian tego warzywa (przeczytaj więcej w artykule Dynia – królowa jesieni, klikając: tutaj). Cechami, które je łączą, są pomarańczowy kolor miąższu i podobne wartości odżywcze. […]

  4. […] Dynia – jesień w rytmie zdrowia, a o jej odmianach możecie poczytać w innym naszym wpisie – Dynia – królowa jesieni. Dzisiaj pokażemy Wam, jak z udziałem dyni zrobić pyszne, mocno czekoladowe […]

  5. Wlodzik pisze:

    Dynie z czarnymi pestkami, kojarzone z austriacką Sydrią, jaki to gatunek? Ostatnio dostałem od polskich znajomych, ale nie wiedzą. Pozdrawiam.

  6. malinka pisze:

    Hodowana czy uprawiana?
    Strona jest piękna i dużo na niej ciekawych informacji, jednak nie brakuje również błędów merytorycznych. Jako osoba po studiach ogrodniczych zwracam Waszą uwagę na tu cytat „Dynię lunga di napoli hodowaną w naturalny ekologiczny sposób bez pestycydów (…)”.
    Dynia jak każde inne warzywo może być uprawiana (co czyni większość osób) lub hodowana. Domyślam się, że chodzi tu jednak o uprawę, gdyż hodowla to mówiąc w skrócie proces, który ma na celu otrzymanie nowej odmiany.
    Stosowanie niepoprawnej nomenklatury ogrodniczej/rolniczej na tak poważnym portalu nie świadczy o nim dobrze i budzi moje obawy, o to czy aby na pewno opis produktu ma cokolwiek wspólnego z realnym produktem.

    Być może wynika to z przeoczenia przy sprawdzaniu tekstu, jednak osoba znająca się na rzeczy od razu wychwyci błąd:)

    Mój komentarz ma na celu jedynie zwrócenie uwagi na bardzo częsty błąd oraz chęć pomocy przy rozwoju portalu którego idea jest bardzo słuszna.
    Pozdrawiam

  7. Aneta Borczyk-Kotwas pisze:

    Tak, łączę się w „bólu” z malinką – są merytorycznie błędy w tekście. Oligosaharydy to rzeczywiście pożywka dla dobrych bakterii w jelitach czyli nie probiotyk ale PREBIOTYK. Aneta Borczyk-Kotwas.

  8. Krystyna pisze:

    Dostałam niepodpisane nasiona (podobno dyni). Wyrosły długie pędy jak u dyni, ale warzywo o wadze 4,50 kg jest owalne, ciemnozielone z jaśniejszymi cętkami. To dynia czy cukinia, a może dynia ozdobna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *