Czym zastąpić cukier – 10 alternatyw
Rozdrażnienie, szybka utrata energii, przyrost tkanki tłuszczowej (również w obrębie narządów wewnętrznych) – to zaledwie kilka negatywnych konsekwencji, jakie wywołuje nadmierne spożycie cukru. Lekarze zwracają uwagę na szkodliwość tej substancji i postulują ograniczenie jej spożycia lub rezygnację i zastąpienie innymi słodkimi produktami. Co zamiast cukru? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć poniżej!
Szkodliwe działanie cukru
Cukier biały, czyli sacharoza, występuje np. w burakach cukrowych i w trzcinie cukrowej. Wspomniana substancja wywiera negatywny wpływ na organizm, jeśli przyjmuje się ją w znacznych ilościach. Jej częste spożywanie przyczynia się nie tylko do powstawania ubytków na zębach. Sprawia również, że trzustka produkuje zbyt duże ilości insuliny – substancji regulującej gospodarkę węglowodanową. Jej nadprodukcja powoduje cukrzycę. Inna negatywna konsekwencja nadużywania sacharozy to szybki rozwój drożdżaków, które wywołują infekcje grzybicze. Nadmiar cukru może powodować również nadpobudliwość.
Czym zastąpić cukier, czyli słodkie substytuty:
Rezygnacja z cukru, który nie dostarcza naszemu organizmowi nic poza pustymi kaloriami, nie musi być równoznaczna z porzuceniem wszelkiej słodyczy. Istnieją bowiem zdrowe zastępniki, takie jak:
#1 Ksylitol
Cukier brzozowy (inaczej ksylitol) występuje naturalnie w owocach, takich jak jagody i maliny oraz w warzywach, m.in. w kolbie kukurydzy. Największe ilości tej substancji można znaleźć w włóknach brzozowych. Ksylitol nie tylko nie szkodzi, ale wręcz pomaga naszemu organizmowi, np. w zwalczaniu infekcji, ponieważ powstrzymuje rozwój niektórych bakterii. Dzięki temu zapobiega postępowaniu infekcji zatok lub uszu.
#2 Erytrytol
Erytrol jest związkiem chemicznym zaliczanym do alkoholi. Ma postać białych kryształków, które do złudzenia przypominają sacharozę. Jest pozyskiwany m.in. z alg morskich i pyłków kwiatów. Na skalę przemysłową wytwarza się go, doprowadzając do fermentacji glukozy zachodzącej dzięki wykorzystaniu drożdży. Słodycz, która towarzyszy kosztowaniu erytrolu jest porównywalna z odczuciem smakowym występującym przy spożywaniu sacharozy, ale jego wartość kaloryczna okazuje się znacznie niższa.
#3 Stewia
Inny zdrowy zamiennik sacharozy to stewia – roślina o niskiej kaloryczności i niekwestionowanych walorach zdrowotnych. Zawiera makro- i mikroelementy, takie jak np. żelazo, magnez, selen, wapń, potas, witamina C oraz witaminy z grupy B. Jest przy tym słodsza od sacharozy. Może być stosowana przez osoby cierpiące na nadciśnienie i cukrzycę typu 2. Działa antybakteryjnie, dzięki czemu nie tylko nie wywołuje próchnicy, ale wręcz jej zapobiega.
#4 Miód
Spożywanie nieprzetworzonego miodu wspomaga odporność, ponieważ działa bakteriobójczo, niszcząc organizmy wywołujące infekcje. Poza tym miód stanowi źródło witamin, takich jak: A, B1, B2, B6, B12, kwas foliowy i biotyna. Dodatkowo obniża ciśnienie oraz zapobiega zmianom miażdżycowym. Jego spożywanie jest wskazane w trakcie chorób oraz wzmożonego wysiłku fizycznego i intelektualnego. Warto jednak pamiętać, że w wysokiej temperaturze miód traci swoje dobroczynne właściwości.
#5 Syrop klonowy
Jest słodki i aromatyczny, dlatego stanowi znakomity dodatek do napojów i deserów. Warto docenić jednak nie tylko właściwości smakowe i zapachowe syropu klonowego. Dobrze jest zwrócić uwagę również na składniki odżywcze, jakie w nim występują. Chodzi np. o ryboflawinę, cynk, magnez i potas, a także witaminy z grupy B. Ze względu na stosunkowo wysoki indeks glikemiczny należy stosować syrop klonowy z umiarem.
#6 Melasa
Ciemnobrązowy i gęsty syrop jest doskonałym zamiennikiem białych kryształków cukru, ponieważ zawiera liczne witaminy i minerały, takie jak: magnez, żelazo, wapń, molibden, mangan, potas, chrom, miedź i selen. Dzięki temu sprzyja utrzymaniu ciśnienia na właściwym poziomie i redukuje poziom cholesterolu, zapobiegając tym samym rozwojowi miażdżycy.
#7 Syrop daktylowy
Powstrzymywanie rozwoju bakterii to zaledwie jedna spośród licznych właściwości zdrowotnych, jakimi cechuje się syrop daktylowy. Zawiera on również witaminy: z grupy B, a oraz C. Oprócz tego można znaleźć w nim fosfor, magnez, cynk, potas i chrom. Syrop ma słodki, wyrazisty smak, dzięki czemu sprawia, że desery i potrawy stają się pyszne, bez konieczności stosowania tzw. ulepszaczy.
#8 Syrop z agawy
W syropie występują głównie cukry proste, tzn. glukoza i fruktoza. Ludzki organizm znakomicie radzi sobie z ich trawieniem i wykorzystywaniem. Inne składniki, jakie w nim występują, to magnez, potas i wapń. Ze względu na znaczną zawartość cukrów, warto stosować ten zamiennik sacharozy z umiarem, ponieważ jego nadużywanie może prowadzić do otyłości brzusznej.
#9 Lukrecja
Słodka roślina wykazuje liczne właściwości zdrowotne. Przeciwdziała dolegliwościom, takim jak artretyzm, reumatyzm czy wrzody żołądka. Zapobiega również marskości wątroby, astmie i alergii. Oprócz tego działa wykrztuśnie, moczopędnie i rozkurczowo. Stosuje się ją również w leczeniu chorób autoimmunologicznych.