!-->

Czym jest cholesterol i czy powinniśmy się go obawiać?

Zdrowe żywienie

Z punktu widzenia chemicznego cholesterol jest związkiem organicznym z grupy steroidów. Jednak w powszechnej opinii cholesterol łączy się z lipoproteinami krążącymi w osoczu krwi.  Funkcja cholesterolu w organizmie jest bardzo złożona – m.in. wchodzi w skład błon komórkowych, jest substratem do powstawania wielu enzymów, kwasów żółciowych i wiele innych.

Warto wiedzieć, że cholesterol produkowany jest w organizmie i jest go w pełni wystarczająco, aby odegrać swoją rolę w ciele człowieka. Cholesterol, który przyjmujemy wraz z żywnością jest więc poniekąd pewną górką, z którą organizm jakoś musi sobie poradzić.

Cholesterol – źródła cholesterolu w żywności

Źródłami cholesterolu są przede wszystkim produkty zwierzęce obfitujące w tłuszcze, a więc np. masło, śmietana, pełnotłusty twaróg, mleko, sery (szczególnie sery żółte), ale także tłuste wędliny, kiełbasy czy podroby. W roślinach nie występuje cholesterol, ale tłuszcze roślinne mogą wpływać pozytywnie na układ krążenia i wiele innych.

Cholesterolu – kto powinien się go obawiać?

Wysokie stężenie cholesterolu może sprzyjać powstawaniu blaszki miażdżycowej, a przez to niebezpiecznego usztywnianiu się naczyń krwionośnych lub/i tworzenia się skrzepów przyczyniających się do niebezpiecznych zatorów. Dlatego też warto zadbać o to, aby stężenie cholesterolu HDL (dobrego) do LDL (złego), a także cholesterol ogólny mieścił się zawsze w graniach przyjętych norm.

Osoby mające w wywiadzie rodzinnym przypadki chorób układu krążenia (np. zawał, udar, zator), a także osoby z nadciśnieniem tętniczym powinni zwracać szczególna uwagę na ograniczanie cholesterolu w swojej codziennej diecie. Dotyczy to także kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję.

>> Indeks glikemiczny a ładunek glikemiczny – zastosowanie w praktyce <<

Jak można uregulować stężenie cholesterolu we krwi?

  1. Przede wszystkim zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć ilość spożywanych tłuszczy zwierzęcych (z wyjątkiem ryb). Czerwone mięso można zamienić na drób (najlepiej spożywany bez skóry), a kiełbasy, pasztety, mielonki na chudszą szynkę czy polędwicę.
  2. Najlepszą zamianą jest jednak eliminacja mięsa na korzyść ryb. Tłuszcz rybi bowiem wpływa bardzo pozytywnie na regulowanie się stężenia HDL.
  3. Suplementacja diety tranem. Taką suplementację należy skonsultować z dietetykiem lub kardiologiem (w przypadku pacjentów kardiologicznych). Osoby przyjmujące suplementy w witaminą D3 lub/i A także powinny unikać dodatkowej suplementacji tranem.
  4. Spożywać więcej produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Błonnik bowiem w dużej mierze pochłania cholesterol i pozwala wydalić go z organizmu. Źródłem błonnika to mogą być pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce (w najmniejszym stopniu, ale także).
  5. Dodawać do diety antyoksydanty, które mogą przeciwdziałać utlenianiu się blaszki miażdżycowej. Źródłem antyoksydantów są oczywiście warzywa i owoce, ale także zielona herbata, zioła i przyprawy. Szczególnie bogatym produktem w antyoksydanty jest aronia, która powinna gościć na naszych stołach znacząco częściej.

Chcę zamówić warzywa prosto od Rolników

Na koniec warto dodać, że kobiety w ciąży, karmiące oraz małe dzieci do 3-4 lat potrzebują dużych ilości cholesterolu do rozwoju układu nerwowego. Dla tych grup nie ma więc konieczności wprowadzania diety niskocholesterolowej.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *