Czosnek dobry na wszystko? Sprawdź, jak możesz leczyć się w domu.
W świecie miłośników dobrej kuchni zdania na temat czosnku są od wieków podzielone: w krajach bałkańskich, Dalekiego Wschodu czy Włoszech jest on uważany za przyprawę w rodzaju niezbędnych. Z kolei kuchnia angielska czy skandynawska stosuje go z umiarem, traktując jako zagrożenie dla własnego smaku dania. Bezsprzecznie jednak wielowiekowa tradycja ziołolecznictwa i medycyny ludowej wraz z osiągnięciami współczesnej nauki nie pozwalają przejść obok czosnku obojętnie.
Czosnek: dzieje i wykorzystanie na przestrzeni historii człowieka
To nieco górnolotne sformułowanie trafnie wskazuje jednak na nieodłączność występowania czosnku w diecie człowieka, w zasadzie od zarania znanej nam historii. Pierwsze wiadomości dotyczące jego stosowania pochodzą z neolitu (ok. 3000 lat p.n.e), a na przełomie XVI/XVI wieku p.n.e datowany jest zapis pochodzący z egipskiego papirusu, który opisuje… strajk robotników, spowodowany brakiem czosnku. W diecie naszych neolitycznych i starożytnych przodków czosnek funkcjonował przede wszystkim jako środek konserwujący, przeciwrobaczy, wspomagający w infekcjach układu pokarmowego. Do czasów nowożytnych stanowił główny środek przeciwbakteryjny, który nie tylko jedzono, ale i którym się nacierano czy sporządzano z niego nalewki. Jednym słowem: traktowano CZOSNEK JAK LEKARSTWO, a nie tylko aromatyczną przyprawę.
Czosnek jako lekarstwo, czyli co sprawia, że jest on zdrowy?
- Allicyna, obniżająca poziom tłuszczów we krwi, o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, zwalcza też niektóre wirusy;
- Ajoen, przeciwdziałający miażdżycy, antybakteryjny, antyrakowy, obniżający cholesterol;
- Związki siarkowe o działaniu antybakteryjnym;
- Saponiny, pochodne sitosterolu, które obniżają poziom cukru we krwi;
- Flawanoidy, obniżające nieklasyczne nadciśnienie, są naturalnymi przeciwutleniaczami, chronią przed promieniami UV;
- Witaminy A, D, B, C i PP;
- Pierwiastki: magnez, żelazo, miedź, molibden, bor, jod, selen.
Chcę zamówić polski czosnek ekologiczny
Czosnek w infekcjach
Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze działanie czosnku od zarania nowoczesnej medycyny nie ulega żadnej wątpliwości: dość powiedzieć, że świeżo wyciśnięty z niego sok ma większe właściwości zwalczające drożdżaki niż dedykowane do tych celów antybiotyki. Choć obecnie mniej korzysta się z jego przeciwpasożytniczych właściwości, to ciągle jest on chętnie stosowany przy zaburzeniach bakteryjnych układu pokarmowego czy w konieczności zmniejszenia fermentacji w jelitach czy wzdęć. Czosnek zwalcza drożdżaki i pleśniawki w jamie ustnej, wspomaga też leczenie ran, oparzeń i chorób skóry. Jest jedną z nielicznych substancji, które aktywnie zwalczają nawet silnie odporne na antybiotyki gronkowce.
>> Czosnek – naturalny antybiotyk o właściwościach przeciwgrzybicznych <<
Czosnek w leczeniu chorób układu krążenia
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że czosnek nie spowoduje radykalnego obniżenia ciśnienia tętniczego, jak czynią to specjalistyczne leki. W trakcie wieloletnich badań ustalono jednak, że powoduje on spadek cholesterolu we krwi o około 20%, co przekłada się bezpośrednio na mniejsze zagrożenie miażdżycą.
Czosnek jako lekarstwo w domu: skuteczne formy i dawki
Piśmiennictwo zgodnie podaje, że aby kuracja czosnkowa miała szansę zadziałać, powinniśmy spożywać minimalnie jeden ząbek czosnku rano i jeden wieczorem. Mniejsze dawki bądź używanie czosnku jako przyprawy nie przynoszą odczuwalnych skutków. Aby osiągnąć działanie profilaktyczne kuracji, wystarczy już 1 g czosnku dziennie – jednak w celach leczniczych powinniśmy spożywać 5 gram dziennie, czyli jeden duży ząbek. Warto podkreślić, że mimo wielu jego odmian, każda z nich wykazuje niemal takie same właściwości. Warto jednak wybierać nasz stary, dobry i sprawdzony polski czosnek. Problemy z czosnkiem importowanym wynikają przede wszystkim z faktu, że jest on uprawiany w glebie o zbyt dużej zawartości azotu, co powoduje, że bardzo szybko zaczyna pleśnieć. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie spróbować uprawiać czosnek: nie ma on specjalnych wymagań w zakresie żyzności ziemi, lubi natomiast glebę spulchnianą i podlewaną.
Zamawiam polski czosnek ekologiczny
Jak jeść czosnek?
Jeśli obawiamy się zbyt intensywnego zapachu czosnku, możemy ograniczyć jego aromat poprzez odpowiednie przygotowanie: w trakcie gotowania traci on sporo olejków, które odpowiadają za jego specyficzny zapach – wystarczy gotować obrane ząbki przez 5 minut. Ugotowane w ten sposób warzywo suszymy, przyprawiamy według uznania i zalewamy do przykrycia oliwą. Już po dwóch tygodniach możemy cieszyć się naturalnym czosnkiem konserwowanym, który posiada głęboki aromat, ale nie razi zapachem otoczenia. Kiedy już spożywamy go w surowej postaci, możemy postarać się zminimalizować jego zapach, żując natkę pietruszki, kolendrę, ziarna kawy czy pijąc powoli mleko. Dla osób, które nie chcą – bądź nie mogą – delektować się surowym czosnkiem, świetnym rozwiązaniem będą preparaty w pastylkach, które są pozbawione olejków aromatycznych.
>> Zupa krem z cukinii z czosnkowymi grzankami <<
Czosnek – ciekawostka
Jeżeli chcemy dodać czosnek do potraw podczas gotowania, należy go rozgnieść, obrać i odczekać 10 minut, dzięki czemu czosnek zachowa właściwości przeciwbakteryjne.