Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie – kraina krowim mlekiem płynąca
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie istnieje już od prawie 100 lat. Sprawdzone, tradycyjne receptury, czysty skład i pyszny smak nabiału marki Skoczkowskie sprawiają, że grono lojalnych klientów OSM nieustannie się powiększa.
Wirtualny targ pełen nieprzypadkowych wytwórców naturalnej żywności
Wytwórcy obecni na wirtualnym targu prawdziwego jedzenia LokalnyRolnik.pl wybierani są w nieprzypadkowy sposób. Muszą spełnić szereg warunków związane m.in. z czystą etykietą produktów, dobrostanem zwierząt hodowlanych, naturalnymi sposobami uprawiania warzyw i owoców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ chcemy mieć pewność, że to, co oferowane jest na naszym targu cechuje się najwyższą jakością, jest świeże, naturalne i zdrowe. Odwiedzamy naszych dostawców, by poznać ich codzienną pracę “od kuchni”, zaprzyjaźnić się z nimi i sprawdzić, jak wygląda proces produkcji jedzenia, które trafia później na Wasze i nasze stoły. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Skoczowie, o której w dalszej części opowiadają sami właściciele.
Poznaj historie innych wytwórców Lokalnego Rolnika
Jaka jest historia powstania Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Skoczowie?
„Jesteśmy Spółdzielnią Mleczarską z długoletnią tradycją, sięgającą 1926 roku. Od początku istnienia spółdzielni hodowcy bydła i producenci mleka prowadzili ożywioną działalność zmierzającą do wprowadzenia zorganizowanego skupu i przerobu mleka. Działalność ta doprowadziła w końcu do zwołania w hotelu Pod Białym Koniem w Skoczowie zebrania założycielskiego, na którym powołano do życia Spółdzielnie Mleczarską w Skoczowie. Osobowość prawną spółdzielnia uzyskała 16 kwietnia 1926 roku, po wpisaniu jej do rejestru w Sądzie Okręgowym w Cieszynie.
Inicjatorem powołania do życia spółdzielni mleczarskiej był wybitny działacz społeczny – inż. Alojzy Machalica. Był on długoletnim członkiem organów samorządowych spółdzielni, sekretarzem Towarzystwa Rolniczego w Cieszynie. Piastował stanowisko kierownicze szkoły rolniczej w Cieszynie. Z inicjatywy Jerzego Cieńciały – działacza narodowego – powstało Towarzystwo Rolnicze, założone 26 lipca 1868 roku. Nauczyło ono chłopów rozwijać swoją gospodarkę w oparciu o zdobytą wiedzę i własny, obmyślony kierunek działania. Odtąd postęp gospodarczy na wsi cieszyńskiej odznaczał się tym, że gospodarstwa chłopskie przestawiły się z uprawy zbóż na gospodarkę pastwiskowo-hodowlano-mleczną. Towarzystwo Rolnicze podjęło starania o utworzenie szkoły rolniczej.
Pierwsza męska zimowa szkoła rolnicza w Cieszynie została otwarta 7 listopada 1895 roku. Szczególne zasługi w zakresie szkolnictwa rolniczego należy przypisać Władysławowi Szybińskiemu. W początkowy okresie produkcja była skromna, bowiem ograniczona była niedostatkiem wyposażenia niezbędnego do prowadzenia procesów technologicznych. W następnych latach stworzono warunki do wirowania mleka i pozyskiwania śmietany, powstał zalążek produkcji mleka spożywczego, śmietany, masła i twarogu, a w późniejszym okresie sera tylżyckiego.
Pisząc o twarogu, o historii, nie można zapomnieć o samej miejscowości i jej położeniu. Powiat cieszyński położony jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego przy granicy z Republiką Czeską i Słowacką. Obejmuje obszar Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego oraz kotlin: Ostrawskiej i Oświęcimskiej. Obecnie w skład obszarów i obiektów chronionych na terenie powiatu cieszyńskiego wchodzą:
- fragment Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego wraz z otuliną;
- rezerwaty przyrody: Czantoria, Kopce, Lasek Miejski nad Olzą, Lasek Miejski nad Puńcówką, Skarpa Wiślicka, Wisła, Zadni Gaj, Rotuz, Góra Tuł);
- zespoły przyrodniczo-krajoznawcze: Dolina Górnej Wisły (NATURA 2000), Bluszcze na Górze Zamkowej, Lasek Miejski w Błogocicach, Kaplicówka;
- obszary objęte ochroną Natura 2000: obszar Beskidu Śląskiego, Cieszyńskie Źródła Tufowe, Ostoja Goczałkowicka – Dolina Górnej Wisły;
- użytki ekologiczne: Łąki na Kopcach, Łęg nad Puńcówką, stanowiska dokumentacyjne: odkrywka cieszynitów, pomniki przyrody.
Śląsk Cieszyński jest niepowtarzalnie piękny, zachwycający urodą pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Góry, pagórki, łagodne wzniesienia, aż do płaszczyzn równin. Wszystko to poprzecinane rzekami, potokami, podzielone szachownicą pól i lasów” – opowiadają właściciele OSM w Skoczkowie.
W jaki sposób wytwarzane są Wasze produkty? Na czym polega ich wyjątkowość?
„Surowcem do produkcji jest mleko krowie kupowane od rolników właścicieli małych gospodarstw indywidualnych z okolicznych miejscowości. Rolnicy wykorzystują do żywienia krów pasze produkowane we własnych gospodarstwach, wytwarzane zgodnie z Dobrą Praktyką Rolniczą. W hodowli nasi dostawcy przestrzegają dobrostanu zwierząt i Zasad Dobrej Praktyki Hodowlanej.
Jakość mleka surowego ma decydujący wpływ na prawidłowy przebieg procesu technologicznego, a także na jakość i trwałość produktu gotowego. Gospodarstwa są pod stałym nadzorem służb weterynaryjnych i surowcowych.
Szczególna jakość produktów z OSM Skoczów wynika z tradycyjnego sposobu produkcji. Proces obróbki przebiega pod bacznym okiem serowara, mleczarza, co pozwala na uzyskanie twarogu o odpowiednim smaku i strukturze.
Przykładowo twaróg jest prasowany w chustach serowarskich, ręcznie krojony, pakowany. Z mleczarnią są związani ludzie pracujący już w mleczarstwie od ok. 40 lat i ich wiedza na temat tradycji wytwarzania jest nie do zastąpienia.
Mleczarnia zdobyła znak JAKOŚC TRADYCJA dla produktu z grupy twarogi, oraz znak DOCEŃ POLSKIE dla produktu – kefir kubek” – mówią właściciele OSM w Skoczkowie.
Jakie macie plany na przyszłość?
„Wizja OSM w Skoczowie to zachowanie pozycji znaczącego producenta wyrobów mleczarskich na rynku Śląska Cieszyńskiego oraz poza powiatem. Misją jest dążenie do osiągania i utrzymania wysokiej jakości produkowanych wyrobów mleczarskich. Produkcja żywności niekonserwowanej, opartej na starych , tradycyjnych recepturach” – dodają właściciele.
Zostań dostawcą na LokalnyRolnik.pl
“Poprzez współpracę z Lokalnym Rolnikiem pragniemy docierać do większej rzeszy odbiorców, którzy stawiają na produkty regionalne i tym samym wspierają małe zakłady produkcyjne” – komentują właściciele. Jeśli tak samo, jak Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie, chciałbyś dołączyć do dostawców Lokalnego Rolnika i razem z nami szerzyć dobre praktyki na temat świadomego oraz zdrowego żywienia, już niebawem Twoje produkty mogą zagościć na talerzach osób spragnionych naturalnych, prawdziwych smaków, bez dodatku chemii i wspomagaczy. Wypełnij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą w sprawie szczegółów naszej współpracy. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego!
Dołącz do nas, jako dostawca Lokalnego Rolnika
Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do zakupów na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia