Sałata – odżywcze i odchudzające walory sałaty
„Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt”. Bo rzeczywiście poza ogólnym stwierdzeniem, że sałata jest zdrowa, wiele więcej powiedzieć często nie potrafimy. Tymczasem zaskakuje ona nie tylko składnikami odżywczymi, ale również wydatnym uczestnictwem w zakresie poprawy działania układu immunologicznego i trawiennego. Ponadto występuje w takiej mnogości odmian, że aż trudno to sobie wyobrazić.
Sałata przynależy do grupy roślin jednorocznych z rodziny astrowatych. Pewnie znacie zaledwie kilka gatunków tego warzywa, podczas gdy na terenie Europy i Azji jest ich łącznie około 100. Część z nich ma charakter roślin uprawnych, natomiast są i takie gatunki, jak np. sałata jadowita czy kompasowa, które wpisują się w kanon roślin zielarskich. Jako warzywo uprawne znana jest od czasów starożytnego Egiptu. Niezmiennie towarzyszy ludzkości, wyposażając ją za swoim pośrednictwem w godne uwagi składniki odżywcze.
Sałata – właściwości
Chociaż zawartość wody w sałacie sięga nawet 95%, to jej zielone liście kryją bogactwo składników odżywczych. W zależności od rodzaju, jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, beta-karotenu, witamin B1, B2, kwasu foliowego, a także witaminy C. Regularne spożywanie sałaty wzbogaca codzienną dietę w potas, wapń, żelazo, miedź, jod oraz naturalny chlorofil. Co szczególnie ważne, straty witaminy C postępują bardzo szybko i proporcjonalnie do czasu przechowywania sałaty. Dlatego też, jeśli to możliwe, najlepiej wcale jej nie przechowywać, lecz od razu wykorzystać do przyrządzenia posiłku. Przygotowując sałatę, należy ją umyć w kąpieli wodnej, a liście rozrywać (nie kroić). Dzięki temu utrata składników odżywczych zostaje zminimalizowana.
W świeżej sałacie łatwo wyczuć charakterystyczny gorzki posmak. Jej cierpki sok występuje głównie w łodygach i odstrasza insekty, natomiast dla ludzi jest bardzo zdrowy, ponieważ poprawia pracę układu immunologicznego, jak również trawiennego, a w szczególności usprawnia działanie wątroby. W medycynie ludowej gorzkie sałaty stosowano do rozpuszczania kamieni żółciowych. Stanowiły także narzędzie oporu wobec bezlitosnej malarii.
Chcę zamówić sałatę od Rolników
Sałata cię odchudzi
Niewątpliwie jej olbrzymim atutem jest niska energetyczność. Dzięki temu idealnie wkomponowuje się w większość diet odchudzających. W 100 g sałata dostarcza jedynie 17 kcal. Warto wiedzieć, że 100 g tej rośliny to pół główki, a więc naprawdę dużo. Znakomicie wpisuje się w diety osób dbających o linię, ale nie przebywających na dietach redukcyjnych. Dzięki dużej objętości i niskiej energetyczności sałatki na bazie sałaty masłowej czy lodowej są niskokaloryczne, lecz dość szybko dają uczucie sytości.
Sałata w ciąży
Sałatę mogą spożywać kobiety w ciąży przez wszystkie 9 miesięcy. Jest ona szczególne ważnym i cennym elementem diety w pierwszym trymestrze, kiedy to zapotrzebowanie na kwas foliowy jest bardzo duże. Odpowiednia ilość kwasu foliowego w diecie przyszłej mamy zapobiega rozwojowi wady cewy nerwowej u dziecka. Dlatego też zaleca się jeszcze przed ciążą znacząco wzbogacać codzienną dietę kobiety w tę witaminę.
Sałata, jako roślina, z której spożywa się liście jest szczególnie narażona na zanieczyszczenia chemią rolniczą. Dlatego też warto wybierać te produkty, które uprawiane są w eko-gospodarstwach.
Chcę zamówić sałatę od Rolników
Sałata podczas karmienia piersią
Sałatę można spożywać w czasie laktacji. Nie powoduje bowiem z reguły żadnych dolegliwości alergicznych u dziecka, nie hamuje produkcji mleka, a za to uzupełnia dietę mamy w cenne składniki odżywcze i dodaje świeżości w jadłospisie.
Sałata w diecie
Nasza zielona bohaterka najlepiej komponuje się z innymi świeżymi warzywami lub/i owocami w towarzystwie smakowitego dressingu. Dobrym rozwiązaniem jest łącznie różnych rodzajów sałat w jednej sałatce np. sałata masłowa z cykorią czy sałatą lodową. Oto kilka przykładów:
- sałata masłowa + radicco + pomidory suszone + cebula dymka (cała) + drobny makaron al dente + intensywna w smaku oliwa z oliwek,
- sałata masłowa + dressing jogurtowy: jogurt naturalny + świeży czosnek + świeży ogórek starty na tarce z grubymi oczkami + koperek,
- sałata masłowa + kurczak pieczony + czerwona cebula + kukurydza z puszki + olej rzepakowy,
- sałata lodowa + ananas świeży + indyk gotowany + szalotka + oliwa z oliwek.
Komu sałata szkodzi?
Sałata jest delikatnym warzywem i rzadko obserwuje się jakiekolwiek przykre dolegliwości po jej spożyciu. Największym problemem są związki chemii rolniczej, które dość łatwo osadzają się na liściach i mogą być powodem alergii, nietolerancji pokarmowej, czy bólu żołądka bądź wątroby.
Morał z tego taki, że należy zaopatrywać się w sprawdzone produkty od znanych producentów. Wówczas możemy jeść ze smakiem i spać spokojnie, że nie doświadczymy żadnych niepowołanych skutków spożycia danego warzywa.
*O właściwościach odżywczy i zdrowotnych opowiadała Ewa Ceborska-Scheiterbauer – ekspert platformy LokalnyRolnik.pl.
No tak, ale skąd mieć całkowitą pewność, że kupując sałatę nie nabędziemy tworu chemii lecz uda nam się otrzymać naprawdę zdrowy produkt?