Szpinak i jego lecznicze oraz odżywcze właściwości
Wielu z nas jest wdzięcznych za wiosnę, bo mamy okazję cieszyć się i spożywać świeże warzywa, które poza walorami smakowymi oraz zapachowymi obdarowują nas również swoimi unikatowymi właściwościami prewencyjnymi i leczniczymi. Szpinak, a w zasadzie jego liście, kryją w sobie ogromny potencjał, który chroni przed miażdżycą, wspomaga kondycję wzroku, a także pełni istotną rolę w profilaktyce antynowotworowej.
Pamiętacie z dzieciństwa tę nieapetyczną zieloną papkę, którą wmuszali w was rodzice? Tak, to był szpinak, przedmiot koszmarów niejednego z nas. Na szczęście staje się powszechnym serwowanie tego warzywa w inny sposób, aniżeli w postaci rozmrożonego bloku poszatkowanej zieleniny, która podobna jest do niczego. Obecne trendy żywieniowe wręcz eksponują świeży szpinak jako ważny element sałatek ze względu na arcybogate złoża składników odżywczych, których w przetworzonej wersji możecie już nie znaleźć.
Wartości odżywcze szpinaku
Nie bez powodu od lat słyszymy, że powinniśmy spożywać szpinak jak najczęściej. Znajdziemy w nim bowiem wiele wartościowych składników odżywczych na czele z witaminą K, wapniem, żelazem, magnezem oraz manganem. Szczególnie ważna w szpinaku wydaje się być proporcja wapnia do fosforu, ponieważ dzięki temu wpływa on korzystnie na układ szkieletowy. Obfituje on również w kwas foliowy i beta-karoten oraz witaminę C. Połączenie tej ostatniej z żelazem pochodzenia roślinnego jest szczególnie cenne. W ten sposób bowiem przyswajalność żelaza zwiększa się nawet do 20%. Przy czym należy pamiętać, że witamina C w warzywach liściastych znacząco zmniejsza swój poziom w czasie przechowywania (nawet o 100%), dlatego też zaleca się spożywanie szpinaku w krótkim czasie od jego zbiorów i najlepiej na surowo.
Dobry na wzrok
Jeśli macie problem ze wzrokiem, to szpinak przyjdzie wam na ratunek. Warzywo skrywa całą gamę związków z rodziny karotenoidów. Szczególnie godne uwagi są: zeaksantyna oraz luteina. Oba te związki wpływają bardzo korzystnie na stan zdrowia oczu, a konkretnie plamki żółtej. Plamka żółta z wiekiem ulega degeneracji, czego ostatecznym efektem jest ślepota. Zeaksantyna i luteina spożywana w dużych ilościach wraz z codzienna dietą temu zapobiega. Uważa się też, że wspomniane związki mają korzystny wpływ na hamowanie powstawania zaćmy.
Antynowotworowe działanie szpinaku
Prozdrowotne właściwości szpinaku wysoce cenią w Stanach Zjednoczonych, gdzie został orzeknięty warzywem o jednym z największych potencjałów antynowotworowych. Dzięki ogromnej zawartości beta-karotenu i innych związków o działaniu przeciwutleniającym szpinak ma niebanalne znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych. Szczególnie cenny jest w odniesieniu do nowotworów wątroby, pęcherza moczowego, okrężnicy, piersi, prostaty, szyjki macicy oraz chłoniaka nieziarniczego.
Dobry na krew i sylwetkę
Dzięki dużej zawartości kwasu foliowego, żelaza, magnezu i chlorofilu bardzo korzystnie działa na czerwone i białe ciałka krwi, co zwiększa odporność całego organizmu. Ma jednak jeszcze jedną ważną właściwość, szczególnie w obecnych czasach, kiedy borykamy się z coraz większą falą otyłości. Dzięki niskiej zawartości kalorii szpinak chętnie wykorzystywany jest w dietach odchudzających. Idealnie komponuje się nie tylko z innymi warzywami, ale także z owocami. Można z niego zrobić delikatny, lecz bardzo smaczny i lekki sos do makaronu.
Zamawiam szpinak ekologiczny od Rolnika
Szpinak w ciąży
Szpinak jest zalecany przez cały okres ciąży. Kobiety często cierpią na niedokrwistość, a szpinak w pewnym stopniu może temu zapobiegać.
Szpinak podczas karmienia piersią
Szpinak można spożywać także od samego początku laktacji. Jest łatwostrawny i bardzo wartościowy.
Niemowlętom można wprowadzić szpinak nawet po 4 miesiącu życia. Ważne jest jednak dobre, sprawdzone źródło. Warzywa liściaste bowiem często kumulują dość dużą ilość azotanów i azotynów, których należy bezwzględnie unikać w diecie dziecka, młodej mamy, a także kobiety w ciąży.
Szpinak w diecie
Szpinak powinien zagościć na stałe w menu większości konsumentów. Można podawać go w rozmaity sposób. Co prawda jego smak jest neutralny, ale właśnie z tego względu ciekawie komponuje się z intensywnymi, budzącymi zmysły dodatkami, np.:
- świeży szpinak + ser kozi + gruszka + orzechy włoskie + dressing miodowo-musztardowy,
- świeży szpinak + świeże truskawki + ogórek + czerwona cebula + oliwa z oliwek,
- świeży szpinak zmiksowany na koktajl z bananem i wiśniami posłodzony miodem,
- naleśniki nadziewane szpinakiem.
Chcę zamówić szpinak ekologiczny od Rolnika
Komu szpinaku jeść nie wolno?
Niestety nie jest przeznaczony dla każdego. Osoby z kamieniami nerkowymi lub skłonnościami do ich odkładania (nawet w formie piasku nerkowego) powinny wykluczyć ze swojej diety m.in. szpinak. Zawiera on bowiem szczawiany, które wraz z wapniem mogą wytrącać się w nerkach. Szczególnie jest to istotne w przypadkach kamicy szczawianowo-wapniowej oraz fosforanowo-wapniowej. Osoby chorujące na dnę moczanową także powinny mocno ograniczyć szpinak w diecie. Dotyczy to w szczególności tych, którzy znajdują się w zaostrzonym stadium choroby z bolesnymi atakami. Warto również wiedzieć, że kwas szczawiowy będący naturalnym składnikiem szpinaku utrudnia przyswajanie wapnia do organizmu. Dlatego też osoby z osteoporozą powinny go unikać.
*O wartościach odżywczych i właściwościach leczniczych szpinaku opowiadała Ewa Ceborska-Scheiterbauer – ekspert platformy LokalnyRolnik.pl.
Wow, nawet nie zdawałam sobie sprawy, że szpinak ma tyle właściwości!