!-->

Łosoś – gdzie kupić, jak wybrać

Produkty łosoś

Łosoś – wartości odżywcze

Łosoś jest źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego. W 100 g mięsa znajdziemy blisko 20 g protein. Dla porównania mięso z piersi kurczaka, które często króluje w diecie osób, uprawiających sport , zawiera 21,5 g białka w 100 g.  Co odróżnia mięso rybie od drobiu? Niewątpliwą jego zaletą jest korzystny profil tłuszczowy. Zawiera ono bowiem niewielką ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, za to obfituje w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Dodatkowo łosoś będzie dobrym źródłem witamin z grupy B, szczególnie:  B1, B6, B12, witamin tłuszczo rozpuszczalnych: D, A, E oraz składników mineralnych takich jak: fosfor, magnez, cynk, potas.

Łosoś – gdzie kupić, jak wybrać

Co jakiś czas w mediach nagłaśnianie są problemy związane z hodowlą ryb. Temat ten dotyczy również łososia hodowlanego. Główne zarzuty jakie są stawiane właścicielom łososiowych farm to nagminne stosowanie antybiotyków w celu ograniczenia chorób wśród masowej hodowli, stosowanie barwnika o nazwie astaksantyna, który dodawany do paszy ma nadać mięsu łososia piękny, intensywny pomarańczowy kolor. Jak dowodzą badania konsumenckie, ludzie uważają, iż czym pełniejsza barwa pomarańczowa mięsa łososia tym lepsze jakościowo mięso…. W tym aspekcie jednak konsumenci się mylą, gdyż kolor ten świadczy jedynie o stosowanym barwniku.

Zarzuty można również podnieść względem karmy jaką zwierzęta otrzymują. Łosoś dziko żyjący żywi się głównie mniejszymi od siebie morskimi zwierzętami: krewetkami, kałamarnicami, mniejszymi rybami. Łosoś hodowlany zaś otrzymuje pasze która w 2/3 składa się z przetworzonych ryb a w 1/3 z innych składników. Taka dieta skutkuje tym, iż w mięsie hodowlanego łososia zawartość kwasów omega-3 jest dużo niższa. Dodatkowo obniżona jest zawartość białka, więcej jest natomiast tłuszczu, głównie kwasów omega-6 (których w diecie przeciętnego Europejczyka i tak jest za dużo). Mówiąc o farmach łososi należy wspomnieć również o zanieczyszczeniach pochodzących ze środowiska, w którym żyją te ryby. Są one narażane na działanie dioksyn i pestycydów, które później są obecne w ich  mięsie.

>> Sofko i świeże ryby – historia wytwórcy <<

Jakiego łososia zatem można jeść aby wyszło to na zdrowie? Godne polecenia są łososie dziko żyjące. W Polsce dostępne jest mięso z łososia dziko żyjącego z mórz Pacyfiku koło Alaski oraz łososia Bałtyckiego, przy czym w drugim przypadku powinniśmy uważać na zawartość rtęci, dlatego też warto wówczas kupować mięso z małych osobników (które żyły krótko i nie zdążyły skumulować dużo szkodliwego metalu).

>> Specjalista podpowiada, jak wybierać ryby <<

Dostępne na rynku są również łososie wędzone BIO, pochodzące z ekologicznych hodowli, w których ryby mają zbliżone warunki do tych żyjących na wolności, a karma jest pochodzenia zwierzęcego z domieszką ekologicznych warzyw.

Chcę zamówić ryby prosto od Dostawców

Jak wybierać i przechowywać ryby

Wybierając świeże ryby, należy zwrócić uwagę na ich kolor, sprężystość mięsa. Skóra powinna być jasna, matowa, pozbawiona przebarwień, mięso powinno być sprężyste i uginać się pod naciskiem palca.  Gdy kupimy świeżą rybę powinniśmy spożyć ją w ciągu 1 – 2 dni. Wyjątek stanowią ryby, które wiemy dokładnie kiedy zostały złowione (np. od zaprzyjaźnionego rybaka). Takie ryby możemy potrzymać dłużej.

Kupując rybę zamrożoną powinniśmy pamiętać o ciągu chłodniczym. W lecie i ciepłe dni ze sklepu do domu przewozimy rybę w torbie termoizolacyjnej. Czas pobytu ryby poza zamrażalką nie powinien być dłuższy niż pół godziny.

>> Ryby – zasady przyrządzania <<

Łosoś – dobroczynne źródło omega-3

Co dobrego czynią kwasy omega-3 zawarte w łososiu? Jak dowodzą badania, ich działanie jest bardzo wszechstronne. Wspomagają leczenie chorych po zawale serca, zmniejszając ryzyko arytmii, podwyższając stężenie dobrego cholesterolu we krwi i obniżając przy tym poziom złego cholesterolu. Są korzystne dla osób z cukrzycą, leczą depresję, bezsenność, niwelują zespół napięcia przedmiesiączkowego, redukują nadpobudliwość u dzieci.

Łosoś w ciąży i dla karmiącej mamy

Dobór ryb w ciąży i w okresie karmienia powinien być szczególnie istotny. Zaleca się wybierać ryby o niskiej zwartości rtęci (małe osobniki), jak również pozbawione dioksyn, barwników, antybiotyków. Z tego względu wybierając łososia warto wybierać te dziko żyjące lub z kontrolowanych upraw ekologicznych.

Jak dowodzą badania, kwasy omega-3 obecne w diecie kobiet ciężarnych mają korzystny wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka i parametry jego inteligencji.

Chcę zamówić zdrowe ryby od Dostawców

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji

  1. Mizia pisze:

    Łosoś na pewno jest zdrowy. I jeszcze dobry dla żołądka 🙂 Taki ugotowany na parze spokojnie można by zjeść przed super randka

  2. anna pisze:

    Gdzie można kupić takiego łososia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *