!-->

Cebula – naturalny antybiotyk. Właściwości lecznicze cebuli

Produkty cebula

To, że cebulę i sok z cebuli trzeba jeść podczas infekcji, wiemy z dzieciństwa. Cebula zawiera bowiem związki odkażające, o działaniu antybiotycznym. Działa także przeciwkaszlowo i pomaga w bólach gardła. Na co dzień, nie wyobrażamy sobie dobrej kuchni bez smacznej i aromatycznej cebuli.

Cebula – właściwości lecznicze i witaminy

Cebula to prawdziwie aptekarskie warzywo. Zawiera bowiem cenną kwercetynę, która ma bardzo silne działanie przeciwutleniające. Ponadto cebula jest źródłem witaminy C, kwasu foliowego (szczególnie szczypior) oraz wielu olejków eterycznych, którym zawdzięcza swój charakterystyczny zapach. Cebula to także dobre źródło błonnika pokarmowego, a także składników mineralnych takich, jak: potas, wapń, fosfor, żelazo, jod, selen.

Cebula przeciw rakowi

To, że cebula ma działanie przeciwnowotworowe to każdy już wie. Związki aktywne przeciwdziałają powstawaniu komórkom nowotworowym, a także niszczą powstałe wcześniej komórki. Dlatego też codzienny dodatek do jadłospisu cebuli w dowolnej postaci jest bardzo wskazany zarówno w profilaktyce, jak i podczas leczenia chorób nowotworowych. Szczególnie  dobrze udokumentowany jest wpływ cebuli na zahamowanie rozwoju komórek rakowych płuc. Jest to wpływ właśnie obecnej w cebuli kwercetynie.

Również szalotka, inna odmiana cebuli ma znaczący wpływ na hamowanie rozrostu komórek rakowych okrężnicy i wątroby.

Chcę zamówić ekologiczną cebulę od Rolnika

Cebula dla zdrowia – cebula dobra na serce

Związki siarki (siarczek allilu) obecne w cebuli wpływają bardzo korzystnie na pracę układu krążenia. Działają ochronnie właśnie na serce zmniejszając lepkość krwinek, a przez to zmniejszając ryzyko powstawania niebezpiecznych dla życia skrzepów. Ponadto obniżają stężenie złego cholesterolu LDL i regulują ilość dobrego HDL.

>> Jakie warzywa warto jeść zimą <<

Cebula dla cukrzyka – kwercetyna dobra dla cukrzyków

Uważa się także, że to właśnie kwercetyna dobrze wpływa na regulację stężenia poziomu cukru we krwi. Nie bez znaczenia jest duża ilość błonnika pokarmowego, a także niski indeks glikemiczny cebuli. Wszystko to ułatwia prowadzenie diety cukrzyka.

Cebula jako antybiotyk

To, że cebulę i sok z cebuli trzeba jeść podczas infekcji to wiemy z dzieciństwa. Cebula zawiera bowiem związki odkażające, o działaniu antybiotycznym. Działa także przeciwkaszlowo i pomaga w bólach gardła. Cebula znajduje także swoje zastosowanie w odrobaczaniu, a także w przypadku cholery i innych silnych zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego.

>> Naturalne antybiotyki – roślinne i ziołowe środki na przeziębienie <<

Cebula w ciąży – przeciwwskazania

Cebula jest warzywem dość ciężkostrawnym. Dlatego też w przypadku kobiet cierpiących na zgagę czy mdłości lepiej jej unikać lub dodawać w formie gotowanej czy podduszonej. Będzie wtedy łatwiej strawna.

Cebula a karmienie piersią

W czasie połogu kobieta karmiąca powinna – dla swojego komfortu – stosować się do założeń diety łatwostrawnej, a więc z wykluczeniem np. cebuli. Po tym czasie nie ma przeciwwskazań do spożywania cebuli, zarówno surowej, jaki i poddanej obróbce termicznej.

Co zrobić z cebulą w kuchni?

Nie wyobrażam sobie dobrej kuchni bez smacznej i aromatycznej cebuli. Powinna ona być dodawana zamiast kostek rosołowych, aby wzmocnić smak i zapach potraw. Z dań godnych polecenia to przede wszystkim:

  • francuska zupa cebulowa z grzankami i parmezanem
  • tarta z cebulą i szczypiorkiem
  • nadziewane kozim serem i pieczone cebule

Zamawiam ekologiczną cebulę od Rolnika

Czy cebula może szkodzić?

Niestety tak. Cebula jest ciężkostrawna – szczególnie ta surowa lub smażona. Nie jest zatem polecana osobom stosującym dietę łatwostrawną, oszczędzającą. Ponadto może nasilać objawy nadkwaśności, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także u wrażliwych osób – powodować objawy dyspeptyczne (np. odbijanie).

 

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Ilość komentarzy: 5 - dołącz do dyskusji

  1. Piotr pisze:

    Pani Mgr inż. nie wie, że nie istnieje zły i dobry cholesterol? Wiem, że w szkole nie uczyli, ale ludzie już wiedzą. Pora się dokształcić. Reszta artykułu poprawna – dziękuję.

  2. Krzysztof pisze:

    Praktycznie nie mniej niż 30 lat jem co dzień jedną cebulę a w życiu wypaliłem około 1,ooo,ooo, papierosów przez ostatnie dwadzieścia lat nie miałem nawet kataru. Cebula to dar, tylko żeby się uodpornić nie wystarczy zjeść dziś a jutro o niej zapomnieć. Nie tylko cebula las ,woda, powietrze. Psychika i świadomość tego jakie się ma geny, kawa nawet pięć dziennie też pozytywnie wpływa na serce przynajmniej moje. życzę każdemu Dużo Zdrowia.

  3. Piotrek mniej Zięby, który jest budowlańcem oraz samozwańczym pseudo medykiem, a więcej medycyny. Z wyrostkiem też do Zięby polecisz?

  4. A.A pisze:

    Czy cebula włożona w sparpetki na noc przyantybiotyku Augumentin Nystatynę i Paracetamolu nie zaszkodzi ?

  5. Mira pisze:

    Cholesterol mam wysoki /355 ogólny i zły dużo powyżej normy/odkąd pierwszy raz mi go zbadano, czyli od14 lat. Zawsze otrzymywałam receptę na statyny , która lądowała w koszu na śmieci.Dobrze się czuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *