!-->

Suszona żurawina – 8 faktów

Produkty

Żurawina, niegdyś nazywana cytryną dla ubogich, ma właściwości podobne do antybiotyku: hamuje osadzanie się bakterii chorobotwórczych na ściankach dróg moczowych i pęcherza, w związku z czym zapobiega infekcjom w tych lokalizacjach. Ma również potwierdzone klinicznie działanie przeciwwirusowe.

 Do jej zalet należy wysoka odporność na przechowywanie (świeże owoce można przechowywać w lodówce – oczywiście w zamkniętym, szczelnie pojemniku – do trzech miesięcy, natomiast suszone mogą leżakować nawet kilka lat).

Suszona żurawina – właściwości przydatne przy problemach z układem moczowym

Od wieków żurawina zalecana była jako panaceum na infekcje dróg moczowych. Polecano przede wszystkim picie soku z żurawiny i spożywanie w postaci suszonej. Początkowo lekarze uważali, że  jej działanie polega na zakwaszaniu moczu, co miałoby być czynnikiem antybakteryjnym. Obecnie skuteczność żurawiny widzi się również w tym, że zabezpiecza drogi moczowe przed przywieraniem do nich bakterii – dostają się tam głównie bakterie normalnie znajdujące się w jelitach, które po przywarciu do ściany drogi moczowej powodują zakażenie. Substancje, które znajdują się w żurawinie, uszkadzają wypustki kotwiczne bakterii, przez co uniemożliwiają im osiedlenie się na ścianie przewodu moczowego. Aby móc cieszyć się ze zdrowych dróg moczowych wystarczy stosunkowo niewielka dawka soku: od 115 do niespełna 500 ml dziennie.

Żurawina w leczeniu infekcji pęcherza moczowego

  • Przede wszystkim: pij dużo płynów, około 2 litry dziennie;
  • Unikaj kofeiny i czekolady;
  • Wystarczy szklanka do dwóch dziennie soku z żurawiny, by uwolnić się od infekcji bakteryjnych (w tym e. coli);
  • W przypadku zakażenia prawdopodobnie trzeba będzie włączyć antybiotyk – pamiętaj, że sok z żurawiny wspomaga działanie leków oraz działa prewencyjnie, nie może być stosowany jako jedyny środek zaradczy.

>> Żurawina – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania <<

Żurawina w chorobach układu pokarmowego

  • Zawiera proantocyjanidyny (substancje obniżające poziom glukozy we krwi, antybakteryjne, antyalergiczne, antywirusowe, antyoksydacyjne, przeciwrakowe i przeciwzapalne), które pomagają zwalczać bakterię Helicobacter pylori, odpowiadającą za poważne choroby układu pokarmowego, takie jak wrzody żołądka czy zmiany nowotworowe: według badań naukowych sok z żurawin nie pozwala tworzyć skupisk tym bakteriom;
  • Nie pozwalają przywierać do ścian przewodów nie tylko bakteriom E. coli, ale także innym ich rodzajom, dodatkowo wspomagają rozwój korzystnej flory jelitowej;
  • Zapobiegają problemom w obrębie jamy ustnej, niszcząc niekorzystne dla człowieka bakterie i nie dopuszczając do rozwoju płytki nazębnej.

Zamawiam ekologiczną żurwinę

Żurawina w chorobach serca

  • Liczne badania laboratoryjne udowodniły, że żurawina przeciwdziała tworzeniu się miażdżycy, a w związku z tym również chorobom serca: wpływ na to mają flawanoidy (substancje przeciwutleniające, przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne, rozkurczowe, moczopędne), które rozszerzają naczynia krwionośne i zapobiegają tworzeniu się zakrzepów;
  • Zawierają wysokie stężenie potasu, dzięki czemu pomagają obniżać ciśnienie tętnicze krwi;
  • Podwyższają stężenie dobrego cholesterolu (HDL), a obniżają złego (LDL), przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i serca.

Żurawina w chorobach nerek

  • Udowodniono, że żurawina zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych (jest to możliwe dzięki wysokiemu stężeniu kwasu chinowego);
  • Wypłukuje z dróg moczowych bakterie, wspomagając działanie antybiotyku i chroniąc przed nawrotem choroby.

Chcę zamówić ekologiczną żurwinę

Inne zastosowania żurawiny

  • W nowej literaturze znaleźć można sporo informacji, które poruszają tematykę wpływu żurawiny na choroby nowotworowe. Problem ten nie jest jeszcze wystarczająco zbadany, jednak wydaje się, że potencjalne działanie żurawiny na komórki rakowe może być silne, przede wszystkim ze względu na proantocyjaniny, które hamują namnażanie komórek rakowych. Wyniki badań laboratoryjnych na myszach wskazują, że sok z żurawiny o połowę ogranicza ilość występowania guzów w przypadku raka jelita grubego, co stanowi podstawę do dalszych badań nad jej właściwościami. Udowodniono również, że likopen (barwnik, który odpowiada za kolor czerwonych owoców i warzyw) zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty.
  • Udokumentowano wpływ żurawiny na grzyby, zwłaszcza te odpowiedzialne za choroby skórne, oraz bakterie staphylococcus aureus i salmonella enteridis – w leczeniu warto wspomagać się koncentratem z owoców.
  • Trwają badania nad jej wpływem na procesy starzenia: ze względu na bardzo wysoką zawartość przeciwutleniaczy żurawina spowalnia starzenie się wszystkich komórek organizmu, dodatkowo zaś, dzięki stymulowaniu syntezy kolagenu oraz elastyny, poprawia elastyczność i stan skóry (szeroko wykorzystywane w kosmetologii w różnego rodzaju kremach).
  • Przeciwutleniacze mają wpływ na zachowanie sprawności intelektualnej, chronią również przed chorobą Parkinsona i Alzheimera.

Żurawina, choć obecnie już dość dobrze zbadana, może wiele nowych zastosowań ujawnić w toku dalszych nad nią badań. Obecnie potwierdzono jej duży wpływ na choroby układu moczowego, serca, układu pokarmowego, natomiast już niebawem powinny zostać odkryte czynniki, które są odpowiedzialne za antyrakowe działanie tych owoców.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *