!-->

Karp – wartości odżywcze. Jak wybrać dobrego karpia?

Produkty

Pierwsze wzmianki o hodowlach karpia w Europie sięgają 350 r. p.n.e. natomiast do Polski trafił po XII wieku. Nie był on luksusem, a wręcz przeciwnie – ze względu na niskie koszty i niewielką trudność hodowli w okresie wojennym trafił na wigilijne stoły. Tak zostało do dzisiaj i nie zapowiada się, aby tradycja miała ulec zmianie. Pod kątem korzystnych kwasów tłuszczowych Omega-3 jest gorszym wyborem w porównaniu do ryb tłustych, jednak dzięki temu, że dostarcza mniej energii, bezkarnie możemy zjadać go w większych ilościach.

Karp – wartości odżywcze, kalorie i kwasy omega 3

Średnia zawartość tłuszczu, jak i korzystnych kwasów Omega-3 jest niższa, niż w przypadku tłustych ryb morskich. Karp dostarcza około 17-18 gramów pełnowartościowego białka na każde 100 gramów, dzięki czemu z powodzeniem może stanowić główny element naszego obiadu czy większej kolacji. Ta sama ilość ryby zawiera 110-130 kcal, dlatego nie musimy obawiać się zjedzenia go w nadmiarze w stosunku do zapotrzebowania organizmu na energię. Im gorzej był karmiony, tym mniejsza będzie zawartość białka, a wyższa tłuszczu. Aby dokładnie określić skład konieczne jest skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu, który niestety nie jest do dyspozycji przeciętnego konsumenta.

Zawarta w karpiu witamina A odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Witamina D w połączeniu z wapniem wzmacnia kości, jednocześnie przeciwdziałając osteoporozie. Witaminy z grupy B mają liczne właściwości zdrowotne, w tym obniżają ciśnienie krwi, wspomagają regenerację układu nerwowego i skóry, a także przeciwdziałają anemii. Potas pełni ważną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, a fosfor uczestniczy w syntezie nici DNA.

Przeczytaj: Ryby – zasady przyrządzania

Karp dla kobiety w ciąży i matki karmiącej

Kobiety w ciąży mogą sięgać po karpia do dwóch porcji tygodniowo. Należy on do ryb o średniej zawartości rtęci, dlatego może być spożywany. Mimo wszystko w umiarkowanej ilości, aby nie zaszkodzić płodowi. Z drugiej strony niska zawartość niezwykle ważnych kwasów Omega-3 skłania do rozważenia wyboru tłustych ryb zamiast karpia, aby dostarczyć możliwie jak najwięcej korzystnych składników odżywczych. Prawie nikt nie wyobraża sobie świąt bez karpia jako głównej potrawy, jednak w pozostałe dni warto, aby kobiety w ciąży, jak i karmiące, w trosce o swoje dziecko sięgały po alternatywy.

Wybierz ryby ze sprawdzonych źródeł

Jak wybrać i gdzie kupić dobrego, zdrowego karpia?

Ważne jest, aby nie dać skusić się niską ceną. Jeśli karp kosztuje mało, najprawdopodobniej będzie to oznaczać słabe warunki hodowli, gdzie chodzi nie o jakość, a ilość. Przekłada się to na niską cenę, a klienci nie zdają sobie sprawy, jak słabej jakości może być ryba. Wynika to z typu pokarmu, który pozwala na znacząco szybszy wzrost ryby. Co prawda cena nie zawsze idzie w parze z jakością, jednak płacąc mniej niż 10 złotych za kilogram możemy być pewni, że wybór mógłby być o niebo lepszy. Jeśli nie ma pewności – lepiej zapytać. Nie mamy gwarancji, że sprzedawca czy hodowca jest z nami w stu procentach szczery, jednak kto pyta nie błądzi. Karpie powinny być hodowane przez 3 sezony naturalną karmą, a nie mieszanką niskiej jakości składników.

karp_oferta

W jaki sposób sprawdzić, czy kupowany karp jest dobrej jakości?

Jednoznacznie nie da się tego określić i trzeba zaufać sprzedawcy lub korzystać z pewnych i sprawdzonych źródeł. Jest jednak kilka zasad którymi warto się kierować podczas dokonywania zakupu. Pozwolą one na zminimalizowanie szans na gorszy wybór. Podstawową zasadą jest zakup karpia żywego lub zakup karpia od hodowcy na zamówienie. Oczywiście nie każdy wyobraża sobie siebie podczas zabijania ryby. W takiej sytuacji warto poprosić o uśmiercenie go na miejscu. Warto, aby karp ważył około 2 kg z dopuszczalnym odchylenie 0,5 kg. Pozwoli to uniknąć jednocześnie zbyt tłustej ryby, jak i dodatkowej pracy podczas filetowania, gdy poświęcony czas będzie niewspółmierny do efektów – inaczej będziemy się denerwować, że czasu na przygotowanie potrzebowaliśmy wiele, a samej ryby prawie nie ma. Ponadto podczas zakupu ryba nie powinna pływać bokiem ani spodem do góry oraz musi mieć odrobinę wolnego miejsca w oczekiwaniu na kupca.

Przeczytaj: Sofko i świeże ryby – historia wytwórcy

Karp a kalorie

Jeśli dbamy o linię, jednak nie chcemy podczas Wigilijnego wieczoru rezygnować z karpia, najlepiej zdecydować się na gotowanie. Podczas smażenia produkt zawsze wchłonie część tłuszczu z patelni lub frytkownicy, nie mówiąc o licznych i szkodliwych przemianach zachodzących w bardzo wysokich temperaturach, które towarzyszą takiej obróbce.

Dlaczego karp na Wigilię – co symbolizują ryby na wigilijnym stole 

Na tradycyjnym wigilijnym stole królują ryby. W symbolice ludowej są one symbolem płodności i nowego życia, natomiast według tradycji chrześcijańskiej ryby to symbol odradzania się do życia i chrztu.  Zjedzenie ryby podczas wigilijnej kolacji jest gwarancją zdrowia i dostatku, zaś zjedzenie karpia – siły i obfitości. Na wigilijnych stołach najbardziej popularne są karpie smażone, pieczone i w galarecie, a także śledzie: w śmietanie, w occie i w oleju. Coraz częściej na naszych stołach pojawiają się również pstrągi, dorsze i łososie.

 

 

karp

* O odżywczych i zdrowotnych właściwościach czosnku pisał Krzysztof M. Nowak – ekspert platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *