!-->

Piramida zdrowego żywienia w nowej odsłonie

Zdrowe żywienie

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) opublikowali nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, dzięki czemu Polacy będą mogli zadbać o swoje zdrowie jeszcze lepiej niż dotychczas. Dokonane zmiany są rezultatem postępu w naukach medycznych i uwzględniają wyniki najnowszych badań naukowych oraz rekomendacje znanych światowych ośrodków eksperckich.

Modyfikacja Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej jest owocem prac interdyscyplinarnego zespołu ekspertów IŻŻ. Jak mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia – Nowa piramida IŻŻ wraz z 10 zasadami i opisem jest najprostszym, krótkim i zwięzłym sposobem wyrażenia zasad prawidłowego żywienia. To odpowiedź na zalecenia WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), które kładą nacisk na zmniejszenie w diecie ilości cukru, soli i tłuszczu, a zwiększenie zawartości błonnika.

Piramida zdrowego żywienia – zmiany

Największą zmianą w nowej piramidzie, wobec wersji z 2009 roku, to podniesienie rangi warzyw i owoców do pierwszego miejsca wśród grup produktów spożywczych zalecanych do spożycia. Wcześniej w podstawie piramidy znajdowały się produkty zbożowe, które teraz zostały przesunięte na drugie miejsce.

– Ostatnie badania wskazują ponad wszelką wątpliwość, że warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia. Dostarczają bowiem wielu bezcennych składników (mineralnych, witamin, polifenoli) i w istotny sposób zmniejszają zachorowalność oraz umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory. Warzywa i owoce spożywajmy więc jak najczęściej i w jak największej ilości. Powinny stanowić co najmniej połowę, tego co jemy. Pamiętajmy jednak o właściwych proporcjach: 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4  owoce – mówi prof. Mirosław Jarosz.

Zamów warzywa i owoce bezpośrednio u rolników

Kolejną ważną zmianą jest umieszczenie w piramidzie ziół, które nie tylko służą jako przyprawy roślinne poprawiające smak potraw, ale także dostarczają wielu prozdrowotnych składników. Ich stosowanie jest też dobrym sposobem na ograniczenie spożycia soli, która jest przez lekarzy nazywana „cichym zabójcą”, współodpowiedzialnym m.in. za sporą część zawałów serca i udarów mózgu.

piramida

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (2016)/ Źródło: http://www.izz.waw.pl/

Aktywność fizyczna równie ważna

Nowa piramida od swojej poprzedniczki różni się jeszcze wieloma innymi szczegółami, w tym m.in. uwzględnieniem w niej orzechów czy też zmienioną nazwą, do której na stałe została dodana aktywność fizyczna.

– Poza żywieniem, dla naszego zdrowia bardzo ważna jest też codzienna aktywność fizyczna, co najmniej 30-45 minut. Łącznie z dobrze zbilansowaną dietą pozwala ona zapobiec m.in. rozwojowi bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia nadwagi i otyłości – komentuje prof. Mirosław Jarosz.

Eksperci podkreślają, że spożywanie zalecanych w piramidzie różnorodnych produktów spożywczych, w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna są kluczem do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętać jednak należy, że osoby z rozpoznanymi chorobami (m.in. udar, zawał, osteoporoza, cukrzyca typu 2) wymagają indywidualnych zaleceń żywieniowych.

Przeciwko otyłości!

Nowa piramida zdrowego żywienia ma przyczynić się również do poprawy zdrowia publicznego w Polsce i zachęcić do zmiany nawyków prozdrowotnych na bardziej sprzyjające naszemu zdrowiu. Jest to o tyle ważne, że, jak zauważa prof. Mirosław Jarosz, borykamy się z epidemią otyłości i powiązanych z nią chorób przewlekłych. Edukacja żywieniowa wyrasta więc na jedną z najpilniejszych kwestii, na którą powinien zostać położony szczególny nacisk. Tym bardziej, że poradnictwo dietetyczne nie jest refundowane przez NFZ, a koszty zdrowotne złego odżywiania ponosimy często przez całe życie.

Tekst powstał na podstawie artykułu Instytutu Żywności i Żywenia: Naukowcy zmodyfikowali zalecenia dotyczące zdrowego żywienia

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *