Dieta oparta na warzywach, owocach i sokach zmniejsza ryzyko raka?
Badania specjalistów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wykazały, że osoby spożywające więcej warzyw, owoców, soków oraz produktów mlecznych, są znacznie mniej narażone na choroby nowotworowe. Uzyskane wyniki dość jednoznacznie wskazują, że dieta robi różnicę.
Główna autorka badań prof. Lidia Wądołowska z Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego twierdzi, że tego rodzaju dieta nawet o 60 proc. zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet lub raka płuc u mężczyzn. Wskazują na to obserwacje przeprowadzono na grupie 217 osób, w tym 122 kobiet i 95 mężczyzn w wieku 23-80 lat.
Naukowcy pytali uczestników badań, jak często spożywają 21 wyselekcjonowanych rodzajów żywności. Za prozdrowotny sposób żywienia uznali oni częste sięganie po produkty mleczne (twarogi, fermentowane napoje mleczne, sery i mleko) oraz owoce, warzywa i soki (owocowe, owocowo-warzywne oraz warzywne).
Zaobserwowano, że rak piersi u kobiet lub rak płuc u mężczyzn występował zaledwie u 26 proc. badanych, którzy spożywali więcej warzyw, owoców, soków oraz produktów mlecznych. Prawie dwa razy więcej tych nowotworów (47 proc.) stwierdzono u osób, które z kolei rzadko spożywały tego rodzaju produkty.
Ostatecznie olsztyńscy naukowcy wyliczyli, że dieta „mleczno-owocowo-warzywna” zmniejsza szanse wystąpienia raka piersi u kobiet lub raka płuc u mężczyzn o 60 proc.
Prof. Wądołowska zaznacza w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej, że korzystny dla zdrowia efekt zależał od wszystkich produktów, które były składowymi prozdrowotnego wzoru żywienia. Jednak każdy z nich mógł uczestniczyć w innym mechanizmie zmniejszającym ryzyko rozwoju choroby nowotworowej. Jednym z nich jest korzystna rola antyoksydantów znajdujących się w warzywach i owocach, jak i sokach z owoców i warzyw.
Antyoksydanty i błonnik
„Antyoksydanty nazywane „zmiataczami” wolnych rodników pozytywnie wpływają na proces reprodukcji zdrowych komórek. Zatem regularne spożywanie warzyw, owoców, a także soków może zapewnić organizmowi wysoki potencjał antyoksydacyjny, niwelujący uszkodzenia ważnych struktur komórkowych, dzięki czemu nie dochodzi do kolejnych faz procesu nowotworowego” – podkreśla prof. Wądołowska.
Dzięki zawartości błonnika cukry, które wraz z owocami i warzywami – w tym sokami – trafiają do organizmu, wolniej podnoszą poziom glukozy we krwi. W efekcie – jak wyjaśnia profesor – nie dochodzi do ogólnoustrojowych zaburzeń metabolizmu glukozy i przewlekłego stanu zapalnego, który inicjuje chorobę nowotworową.
Prof. Witold Płocharski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że prawidłowa dieta powinna być zróżnicowana, powinno być w niej miejsce na warzywa i owoce różnych gatunków i kolorów, w tym również soki, ale też nabiał, produkty zbożowe (najlepiej z pełnego ziarna) i koniecznie ryby. (Źródło: PAP)
Zamów ekologiczne warzywa od Rolników
Optymizm uzasadniony?
Badanie prof. Wądołowskiej dało bardzo optymistyczne wyniki i wlało pewną nadzieję w działania osób, które m.in. za pośrednictwem diety dbają o profilaktykę antynowotworową. Niemniej jego wyniki budzą pewne wątpliwości. Liczba osób objęta badaniem jest dość skromna, co może podważać wiarygodność podjętej próby. Ponadto nie wiemy, ile z tych osób chorowało i leczyło się na obecność nowotworu, a także w jakim stadium rozwojowym rak się znajdował.
Nie wiemy również, jaki przedział czasowy obejmowało to badanie i czy nie polegało wyłącznie na obserwacji i ankietach. Nie ma także mowy o czynnikach genetycznych, które determinują obecność raka. W końcu nie znamy też kryteriów doboru osób do badań.
Z pewnością powyższe kwestie nie wyczerpują listy wątpliwości. Podjęty trop wymaga pogłębienia i dookreślenia kryteriów dla próby badawczej. Życzymy powodzenia prof. Wądołowskiej w jej poszukiwaniach, niemniej otrzymane rezultaty nie powinny nas jeszcze wprawiać w entuzjazm.
Wybierz ekologiczne warzywa od Rolników
Fot. picjumbo.com
Przecież to wiadomo od wielu lat. Zbilansowana, bogata w ww. produkty dieta ma tylko i wyłącznie pozytywny wpływ na wszelkie biologiczne funkcje organizmu.